یاقوتی سرخ در دل کویر | راهنمای سفر به روستای انارک

مدیر سایت 815 روز پیش
بازدید 69 بدون دیدگاه

اگر اهل طبیعت‌گردی یا صحرا‌نوردی هستید، سفر به شهر انارک را در برنامه‌های آخر هفته خود قرار دهید. انارک سرزمینی است که تا چشم کار می‌کند کویر است و رمل. این سرزمین که مانند یاقوتی سرخ در دل کویر می‌درخشد در گذشته به نام «نارسینه» معروف بوده است. وسعت باغ‌زارهای انارک در ایران کم‌نظیر است و قدم گذاشتن روی تپه‌های رمل آن خاطره‌ای فراموش‌نشدنی برایتان رقم می‌زند. تماشای برج و باروی شهر با دروازه‌ها، مسجد جامع، حمام، حسینیه و خانه‌های مسکونی قدیمی که هنوز در انارک پا برجاست شما را به تاریخ گذشته این شهر زیبا می‌برد.

انارک کجاست؟

انارک شهری است در نزدیکی شهر نائین در استان اصفهان. مهمترین شهرهای اطراف این شهر کویری، اردکان و اردستان هستند. این شهر آب و هوایی گرم و خشک دارد و تابستان‌هایش طولانی و بی باران است. فصل زمستان نیز در این شهر، شب‌های سرد و خشکی دارد. به همین دلیل با قدم گذاشتن به این سرزمین کویری،‌ متوجه بادگیرهایی می‌شوید که ساکنان قدیم شهر برای فرار از گرما به آنها پناه می‌بردند. بادگیرهایی که در خانه‌های نوساز انارک، اثری از آن‌ها نیست.

تاریخچه انارک

زمانی که رفت و آمد به معدن‌های سرب و نقره نخلک، در ۴۶ کیلومتری شمال شرقی انارک، زیاد بود یعنی در زمان ساسانیان،‌ اولین نشانه‌های انارک به جا مانده است. در نزدیکی معدن‌های متروک نزدیک به انارک، هنوز آثاری کهن از آتشگاه و چهارطاقی به چشم می‌خورد. بقایایی از یک آبادی که به نظر می‌رسد معدنچیان ساسانی در آن ساکن بوده‌اند،نیز در حوالی آن قابل مشاهده است. این شهر پس از ساسانیان به دلیل متروک شدن معدن نخلک، شهری سر راهی برای زائران می‌شود. مسیری که از نائین آغاز می‌شود، از انارک می‌گذرد، خور و طبس را پشت سر می‌گذارد و زائران را به مشهد می‌رساند. می‌گویند اولین آجرهای شهر را شخصی به نام پهلوان محمد در زمان شاه عباس روی هم گذاشته‌است. در این سرزمین شرایط مناسبی برای آبادانی نبوده اما مردم شهر توانسته‌اند با درایت و تدبیر خود، آبادش کنند و خانه‌هایشان را، مناسب با اقلیم کویر بسازند و سال‌های سال در همین منطقه بمانند.

بیشتر بخوانید:

گردش در کوه توچال تهران/ راهنمای صعود به قله توچال

قند پارسی و میزبان شمالی نوروز | راهنمای سفر به تاجیکستان

بهترین زمان برای سفر به انارک

اگر از ساکنین شهر سراغ بهترین فصل سال برای سفر به انارک را بگیرید، ‌آنها بدون شک فصل پاییز را انتخاب می‌کنند. این فصل زمانی است که باد ملایمی در شهر می‌وزد و ماسه‌های کویر را خنک می‌کند. اما هنوز از سرمای سخت شب‌های زمستان کویر، خبری نیست. برای گردشگران هم بهترین زمان سفر به انارک، پاییز است.

اقامت در انارک

در شهر انارک کاروانسراهای قدیمی هنوز هم برای پذیرایی از میهمانان آماده است و مسافرانی که از راه می‌رسند می‌توانند شبی را در اتاق‌های بازسازی شده آن بگذراند. امکانات کاروانسرا این روزها بسیار مناسب است. می‌توانید آسمانی صاف و پرستاره را از بر روی بام آن ببینید و ساعت‌هایی از سفر را در اتاق موسیقی کاروانسرا بگذرانید و نوای موسیقی کویری را بشنوید.

دیدنی‌های انارک

اگر دوست دارید تا داستان مردمان شهر را از زبان اشیای قدیمی بشنوید،‌ سری به موزهٔ‌ مردم‌شناسی انارک بزنید. علاوه بر آن خود شهر نیز گویای تاریخ و قدمت آن است. انارک مجموعه‌ای است پربار و غنی از هنر معماری و تزئینات خانه‌های کویری، بادگیرها، پنجره‌های مشبک، درها و پنجره‌های چوبی یا سردرها و کتیبه‌های خشتی و گچی، که گونه‌های بدیع و کم یابی هستند و از دوره‌های مختلف تاریخی به جا مانده‌اند و خود را به امروز رسانده‌اند.

print

نظرات کاربران

  • لطفا از تایپ کردن فینگلیش خودداری کنید. در غیر این صورت نظر شما بررسی نخواهد شد.
  • هدف شما ارسال تبلیغات یا بک لینک نباشد. در غیر این صورت دیدگاه حذف می شود.
  • دیدگاه شما فقط و فقط در رابطه با این موضوع باشد.
  • به دیگران توهین نکنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.