شغلی که هیجان در آن حرف اول را می‌زند؛ برای آتش‌نشان داوطلب بودن چه شرایطی لازم است؟

مدیر سایت 811 روز پیش
بازدید 87 بدون دیدگاه

ممکن است از آن دسته افرادی باشید که هیجان بخش زیادی از زندگیتان را تشکیل می‌دهد. یا بخواهید در شغلی مشغول به کار شوید که حس ماجراجویی‌تان را ارضا کند. اگر اینطور است آتش‌نشان شدن می‌تواند شغل خوبی برایتان باشد. با این حال فقط علاقه و عشق به ماجراجویی کافی نیست. علاقه به مردم و نجات آنها از خطرات، استقامت و توان بدنی بالا همراه با داشتن سلامت روانی، توانایی عکس‌العمل سریع و حغظ آرامش در شرایط خطرناک، شجاعت، خود انضباطی و دقت، پیروی از دستورات و قوانین موجود، ارتباطات خوب و مهارت کار تیمی، اعتماد به نفس بالا، داشتن ابتکار و توان تصمیم گیری در رویارویی با شرایط بسیار متغیر، مهارت‌های خوب عملی در استفاده از ابزار و تجهیزات و مهارت گزارش‌نویسی از اتفاقات و حوادث همه آن چیزهایی است که یک آتش‌نشان باید داشته باشد.

در سازمان آتش‌نشانی شهر تهران نیز از سال ۱۳۸۴ جذب، تربیت و به‌کارگیری آتش‌نشانان داوطلب در سه سطح در دستور کار قرار گرفته است و در همین راستا سازمان آتش‌نشانی تهران تاکنون موفق به جذب ۴۷ هزار آتش‌نشان داوطلب شده است. آتش‌نشانان داوطلب برای ارتقای سطح فرهنگ و معلومات ایمنی شهروندان در تمامی محلات سطح شهر تهران حضوری فعال دارند و با برگزاری کلاس‌های آموزش شهروندی در اماکن عمومی از جمله سرای محلات، اماکن مذهبی و فرهنگی، مراکز آموزشی و… در کاهش مخاطرات آتش‌سوزی‌ها و حوادث گوناگون نقش پررنگی دارند.

بیشتر بخوانید:

۱۰ نشانه که می‌گوید شما در معرض حمله قلبی هستید

۱۰ علت اصلی خستگی مداوم را بشناسید

اما باید بدانید سطح آتش‌نشانان داوطلب هم با هم فرق دارد و سازمان آتش‌نشانی در سه سطح اقدام به جذب داوطلب می‌کند. در سطح A‌ که بالاترین سطح آتش‌نشانان داوطلب است، نیروها با هماهنگی مسئولان مربوطه و براساس دستورالعمل‌ها و آیین‌نامه‌های موجود، در مواقع ضروری بنا به درخواست سازمان در مأموریت‌های محوله شرکت می‌کنند. در سطح ‌B ‌آتش‌نشانان داوطلب، پس از گذراندن دوره‌های مربوطه می‌توانند در جایگاه مربیان آموزش شهروندی در جهت ارتقا و بهبود سطح فرهنگ ایمنی شهروندان فعالیت کنند  و در سطح C جنبۀ عمومی طرح آتش‌نشان داوطلب و تحقق شعار هر خانواده یک آتش‌نشان در نظر گرفته شده و داوطلبان پس از ثبت‌نام در طرح آتش‌نشانان داوطلب در این سطح قرار می‌گیرند.

اگر علاقمند به شرکت در دوره‌های آموزشی آتش‌نشان داوطلب باشید می‌توانید پس از پرکردن فرم درخواست عضویت آتش‌نشان داوطلب به نزدیک‌ترین ایستگاه محل سکونت خود مراجعه کنید  و یا با شماره ۴۴۲۹۴۰۰۹ تماس بگیرید.

اما سازمان آتش‌نشانی شرایط ویژه‌ای هم برای جذب سرباز آتش‌نشان دارد. در شرایط عمومی جذب نخستین شرط داشتن برگۀ اعزام به خدمت فاقد غیبت است. سایر شروط عمومی عبارتند از: شرایط جسمانی مناسب، محدودۀ محل سکونت، داشتن مدرک تحصیلی دیپلم، فوق‌دیپلم و لیسانس، (فناوری اطلاعات، حسابداری، عمران، معماری، برنامه‌ریزی شهری، مهندسی صنایع، برق، اطفای حریق، نجات و امداد، سوانح و HSE  ). جذب سرباز آتش‌نشان اما شرایط اختصاصی هم دارد. افرادی که دارای مدرک بالاتر از دیپلم هستند می‌توانند در این بخش قرار بگیرند. خانواده‌های ایثارگر و خانواده‌های تحت پوشش کمیتۀ امداد امام خمینی و سازمان بهزیستی؛ مشمولان متأهل؛ مشمولان معاف از رزم؛ نخبگان؛ استعدادهای درخشان؛ حافظان قرآن کریم؛ دارندگان مدارک تحصیلی یکی از رشته‌های ایمنی و آتش‌نشانی می‌توانند با داشتن این شرایط در سازمان آتش‌نشانی ثبت‌نام کنند.

print

نظرات کاربران

  • لطفا از تایپ کردن فینگلیش خودداری کنید. در غیر این صورت نظر شما بررسی نخواهد شد.
  • هدف شما ارسال تبلیغات یا بک لینک نباشد. در غیر این صورت دیدگاه حذف می شود.
  • دیدگاه شما فقط و فقط در رابطه با این موضوع باشد.
  • به دیگران توهین نکنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.