گردش در کوه توچال تهران | راهنمای صعود به قله توچال

مدیر سایت 875 روز پیش
بازدید 95 بدون دیدگاه

برای چند ساعت دور شدن از شلوغی و سرو صدای شهر تهران، کوهنوردی در کوه توچال را انتخاب کنید. کوهی که در شمال شهر تهران واقع شده است و ۳۹۶۴ متر ارتفاع دارد. پا گذاشتن به هر کدام از مسیرهای کوهپیمایی آن، نه هزینه زیادی دارد و نه امکانات زیادی می‌خواهد. پس بهتر است بهانه برای ورزش نکردن و تنبلی را کنار بگذارید چون با کمی همت می‌توانید چند ساعتی را در دامنهٔ کوه‌های شمال شهر تهران خوش بگذرانید.

نکات مهم کوهپیمایی همراه با امنیت و آرامش

هرچند مسیر رسیدن به کوه توچال ساده است و در شهر تهران با مترو و اتوبوس‌های تندرو، یا سواری می‌توانید به میدان تجریش، میدان درکه یا دارآباد بروید و به کوهستان پا بگذارید، اما توچال یکی از پر حادثه‌ترین مناطق کوهستانی دنیا است. به این دلیل که افراد برای رفتن به توچال نیازی به تجهیزات و تمرین و دقت نمی‌بینیم. همین است که هر سال شاهد حادثه‌های تلخی هستیم که به سادگی می‌شود از بسیاری از آن‌ها پیش‌گیری کرد.

بنابراین قبل از حرکت به سمت کپسول اکسیژن تهران، این مطلب را بخوانید تا از کوهپیمایی در کوهستان زیبای توچال همراه با امنیت و آرامش لذت ببرید.

هدف از کوهنوردی را مشخص کنید

عده‌ای می‌خواهند آخر هفته را جایی دور از شهر و درگیری‌های روزانه بگذرانند و عده‌ای می‌خواهند با رفتن به کوه، کمی از کم تحرکی‌های طول هفته را جبران کنند. بعضی ها دور هم جمع می‌شوند و در قالب گروه کوهنوردی، پنجشنبه شب راه می‌افتند تا طلوع خورشید را از روی قله توچال تماشا کنید. اما بعضی از دوستداران طبیعت هم صبح روز پنجشنبه یا جمعه را به خیال سوار شدن تله‌سی‌یژ از خانه بیرون می‌روند. یا ترجیح می‌دهند کوهستان و زندگی کم تحرک را در هم ادغام کنند و با تله کابین به قله بروند و یک روز گرم را در فرهنگسرای تابستانی توچال بگذرانند. پس بهتر است قبل از شروع حرکت، هدفتان از کوهپیمایی را بدانید.

کجا بریم؟

بهترین مسیر کوهپیمایی در دامنه توچال، مسیری است که شما از قدم گذاشتن در آن بیشتر لذت ببرید. اگر دوست دارید با تعدادی از دوستانتان در حالی که راه می‌روید گپ بزنید و در عین حال نیم نگاهی هم به پیچ و خم رودخانه بیندازید، بهترین راه برایتان مسیر غربی دامنه توچال، یعنی درکه است. اما اگر می‌خواهید حس کوهنوردی در پایتان بنشیند و نفسهایتان کمی به شماره بیفتد، مسیر دربند را پیشنهاد می‌کنیم. مسیری که پیش رفتن در آن، کمی دقت می‌خواهد.

تله‌کابین دوست‌ها هم که می‌دانند هیچ کجا به اندازه مسیر ولنجک تا توچال خوش نمی‌گذرد. غیر از این‌ها، مسیرهای کلکچال، دارآباد و گلاب دره هم برای کوهپیمایی هستند.  می‌توانید هر مسیری را که دوست دارید انتخاب کنید اما برای پیشگیری از حادثه، در اولین کوهپیمایی حتماً همراه کسی باشید که قبل از شما مسیر را پیموده و راه بلد است.

بیشتر بخوانید:

یاقوتی سرخ در دل کویر/ راهنمای سفر به روستای انارک

چه وقت برویم؟

فصل تابستان و زمستان برای کوهپیمایی در کوهستان توچال مناسب نیست زیرا، تابستان‌های گرم تهران انرژی و توان آدم را می‌گیرد و اجازه نمی‌دهد از کوهنوردی لذت ببرید و در فصل زمستان هم اگر برف سنگین ببارد، بالا رفتن از کوه سخت و خطرناک می‌شود. اما اگر در زمستان قصد کوهنوردی دارید حواستان به پیام‌های هشداردهندهٔ فدراسیون کوهنوردی باشد تا وقتی شرایط مناسب نیست و احتمال ریزش بهمن وجود دارد، خطر نکنید.

بهترین زمانی که می‌توانید از بودن در کوه و تنفس هوای پر از اکسیژن ارتفاعات لذت ببرید، اوایل پاییز و اوایل بهار است. در این موقع از سال نیز احتمال بارندگی وجود دارد اما عده‌ای از افراد کوهنوردی همراه با بارندگی را بسیار دوست دارند و آن را تجربه‌ای متفاوت می‌دانند.

بهترین زمان در طول هفته برای کوهپیمایی نیز، آخر هفته‌ها است تا در صورت بروز هر حادثه‌ای بتوانید از کوهنوردان دیگر کمک بگیرید. روزهای وسط هفته زمان مناسبی برای کوهنوردی نیست.

چقدر هزینه کنیم؟

کوهنوردی در توچال، تفریح کم هزینه‌ای است و برای شروع می‌توانید از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید و خودتان را به محل برسانید. همچنین می‌توانید خوراک ساده‌ای از خانه بردارید و پولی بابت غذا ندهید یا برای سبک بودن بار و خالی بودن دستتان از خدمات رستوران‌های بین مسیر استفاده کنید. همه این‌ها را که روی هم بگذارید، کوهپیمایی در ارتفاعات شمال تهران می‌تواند کمتر از ۱۵۰ هزار تومان خرج داشته‌باشد.

چی بپوشیم؟

نوع پوشش در کوهنوردی بسیار مهم است و از همه مهمتر داشتن کفش کوه مناسب است، به خصوص اگر راهی که برای خودتان انتخاب کرده‌اید مسیر دربند باشد. زیرا کوه با کسی شوخی ندارد. ممکن است پوشیدن یک کفش نامناسب حادثه بدی را برایتان رقم بزند و مدت‌ها زمین گیرتان کند. همچنین همراه داشتن یک بالا پوشی مناسب در کوه‌پیمایی لازم است تا موقع نشستن و استراحت بپوشید. حتی اگر خیلی گرمتان باشد و فکر کنید نیازی به پوشش گرم ندارید. از آنجایی که در هوای سرد با تحرک زیادی که در کوهنوردی دارید دمای بدنتان بالا خواهد رفت، لباس‌هایتان در اثر عرق کردن خیس می‌شود که باید حتماً آنها را با لباس خشک و گرمی که همراه دارید، عوض کنید. در غیر این صورت بعد از چند دقیقه چنان سردتان می‌شود که حتی حاضر می‌شوید داخل بخاری بروید.

امیدواریم با رعایت این نکات، کوه‌نوردی لذت‌بخشی در کوه‌های زیبای تهران داشته باشید.

print

نظرات کاربران

  • لطفا از تایپ کردن فینگلیش خودداری کنید. در غیر این صورت نظر شما بررسی نخواهد شد.
  • هدف شما ارسال تبلیغات یا بک لینک نباشد. در غیر این صورت دیدگاه حذف می شود.
  • دیدگاه شما فقط و فقط در رابطه با این موضوع باشد.
  • به دیگران توهین نکنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.