سفر به قلب تاریکی‌ها | فوت و فن غارنوردی

مدیر سایت 749 روز پیش
بازدید 68 بدون دیدگاه

غارنوردی یکی از معدود شیوه‌های گردشگری است که در آن مجبورید اصول حرفه‌ای را یاد بگیرید. اگر غارنوردی را به منظور ورزش کردن یا داشتن تفریحی متفاوت و یا به عنوان یک کار علمی- تخقیقاتی انجام می‌دهید باید بدانید قرار است به دنیای تاریکی قدم بگذارید که که با سنگ و گل احاطه شده و حرکت کردن در آن، به ندرت مانند قدم زدن در سطح زمین است. درغارها فضای اطراف شما عموماً هم سطح نیست و اغلب با بلوک‌های بزرگی از سنگ پوشیده‌است. اما جای نگرانی نیست شما می‌توانید برای رفتن به غار از افراد با تجربه کمک بگیرید و با رفتن مداوم به غار تبدیل به یک غارنورد حرفه‌ای شوید.

از آنجایی که غارها محیط‌های پرخطری هستند که می‌توانند با یک لحظه بی‌دقتی، بی‌توجهی یا خستگی برای یک غار‌نورد منجر به فاجعه شوند. بهتر است با آگاهی از این خطرات احتمالی و آموزش کافی و استفاده از تجهیزات مناسب، این خطرات را به حداقل برساند.

توصیه‌های مهم برای داشتن غارنوردی سالم و ایمن

 • همراه داشتن تمام تجهیزات ضروری: به این منظور می‌توانید یک چک لیست از تجهیزات اساسی تهیه کنید. در این چک‌لیست از همراه داشتن چراغ هدلمپ(چراغ پیشانی)،‌ باتری اضافه،‌ آب کافی،‌ جیره غذایی اضطراری،‌ تجهیزات اساسی غارنوردی و جعبه کمک‌های اولیه مطمئن شوید.
 • حتما در گروه‌های ۳ یا ۴ نفره غارنوردی کنید. گروه با این تعداد چون کوچک است به حرکت سریع کمک می‌کند و در عین حال در شرایط اضطراری به اندازه کافی بزرگ خواهد بود که اگر کسی مجروح شد یک نفر کنار مجروح بماند و بقیه گروه برای دریافت کمک بروند.
 • قبل از حرکت، دوستان و اعضای خانواده‌تان را از چگونگی برنامه و مدت آن آگاه کنید تا اگر سفر شما بیش از حد انتظار طول کشید برای بررسی علت تأخیر و کمک به بروز حادثه احتمالی اقدام کنند.
 • محدودیت‌های فیزیکی خود را بشناسید و با توجه به این محدودیت‌ها اقدام به غارنوردی کنید. اگر بیماری و مشکل خاصی دارید حتماً قبل از حرکت از محدودیت‌ها و مشکلاتی که ممکن است گریبان‌گیر شما شود، مطلع شوید.
 • وقتی خسته هستید هرگز به غار نروید. خستگی می‌تواند مشکلات بسیار جدی برای شما به وجود آورد.
 • در غار نوردی به علت کمبود دید و محدودیت نور فقط می‌توانید چند متر جلوتر را ببینید پس باید در برداشتن گام‌ها و حرکات تند دقت کامل داشته باشید. دویدن و پریدن در زمین ناهموار غار بسیار خطرناک است.
 • از ماهیت غاری که قصد ورود به آن را دارید اطلاع داشته‌باشید. برخی غارها ممکن است مستعد سیل و جریان شدید آب باشند. پس باید قبل از ورود به غار از وضعیت آب و هوایی و بارندگی احتمالی آن روز اطلاع حاصل کنید. یا غار دیگری ممکن است نیاز به تجهیزات صعودی عمودی داشته‌باشد که اگر شما در فهرست لوازم خود در نظر نگرفته باشید، در طول مسیر دچار مشکل می‌شوید.
 • اگر منبع نوری خود را از دست دادید. خود را در وضعیت امنی قرار دهید و منتظر نیروهای کمکی بمانید.

بیشتر بخوانید:

تعطیلات کنار دلفین‌‌ها باشید/ راهنمای سفر به جزیره هنگام

گردش در کوه توچال تهران/ راهنمای صعود به قله توچال

وسایل فنی مورد نیاز برای غارنوردی:

کلاه ایمنی

کلاه ایمنی کوهنوردان را در برابر سقف‌های کوتاه و نوک تیز، برخورد با دیوارها و ریزش سنگ‌ها محافظت می‌کند. در روی کلاه باید سوراخ‌هایی برای تهویه پوست سر تعبیه شده‌باشد و محلی برای نصب چراغ پیشانی در جلوی کلاه باشد. همچنین کلاه باید دارای بند مضاعف برای بستن در زیر چانه باشد.

چراغ پیشانی (هدلمپ)

یکی از ضروری‌ترین وسایل برای شروع غارنوردی چراغ پیشانی است زیرا محیط غار کاملاً تاریک و بدون کوچکترین روشنایی است. نور و ذخیره نوری با دوام با بقاء غارنورد رابطهٔ مستقیم دارد. چراغ‌های روشنایی در سه نوع برقی، ‌استنلی و مختلط است.

 • چراغ‌های برقی انرژی‌شان را از باتری تامین می‌کنند اما نیاز به تعدادی لامپ یدکی دارند بنابراین باید چند لامپ اضافی همیشه همراه داشته‌باشید.
 • چراغ‌های استنلی وزن‌شان در حدود۴۵۰ گرم است و حدود ۴ ساعت می تواند نور مورد نیاز غار را تأمین کند. سوخت مصرفی آنها کربور خالص است که در ایران کاربیت نامیده می‌شود. چراغ استنلی به آسانی خاموش می‌شود و دوباره روشن کردن فوری آن در صورتی که در وضعیت مناسبی قرار نداشته‌باشیم آسان نیست.
 • چراغ‌های مختلط ترکیبی از چراغ‌های برقی و استنلی هستند. در این چراغ‌ها به محض خاموش شدن چراغ استنلیی، چراغ برقی به طور خودکار روشن می‌شود.

طناب غارنوردی

طناب غارنوردی نباید قطری کمتر از ۹ و بیشتر از ۱ میلیمتر باشد. این طناب کش نمی‌آید و رویه آن زبر است. به این طناب‌ها، استاتیک نیز گفته می‌شود و از ۲ قست هسته و روکش تشکیل شده‌است. این طناب‌‌ها انرژی کمتری برای صعود نیاز دارد و مقاومت بیشتری در برابر رطوبت دارند.

جعبه کمک‌های اولیه

جعبه کمک‌های اولیه به شما کمک می‌کند تا در مواقع ضروری به شخص سانحه دیده کمک کنید.

ساک غارنوردی یا کیسه حمل بار در غار

ساک مخصوص غارنوردی که برای حمل بار و تجهیزات استفاده می‌شود، باید کم حجم باشد و قطرش به اندازه‌ای باشد که بتوانید از یک حفره ۶۰ سانتی‌متری به راحتی عبور کنید. جنس پارچه ساک باید مقاوم، سبک و ضد آب باشد. حداکثر ارتفاع و قطر این ساک‌ها نباید بیش از ۸۰ و ۴۰ سانتی متر باشد و از نظر فیزیکی شکل یک استوانه را داشته‌باشد.

لباس و پوشاک غارنوردی

لباس غارنوردی به طور کلی باید مستحکم، ضخیم و راحت باشد زیرا مهم‌ترین عاملی که در زمان اجرای برنامه غارنورد را می‌آزارد، آب‌های روان و جاری در داخل غار و نیز ریزش همیشگی آب در اکثر چاه‌های عمودی است.

شکل جغرافیایی، درجه حرارت، شرایط آب و هوای درون غار، نوع پوشش غارنورد را تعیین می-کند.

بهتر است آستین و دم‌پاهای لباس غارنوردی‌‌تان کش‌دوزی شده باشد تا از ورود گرد و غبار به داخل بدن جلوگیری کند و لباس آن به وسیلهٔ‌ زیپ بسته شود تا دکمه‌. اگر قرار است در غار بخزید،‌ سر آرنج و زانو را با پارچهٔ ضدخش محکم کنید تا لباس‌تان کمتر آسیب ببیند.

لباس‌های غارنوردی سه دسته تقسیم می‌شوند:

 • لباس‌ نخی، که در غارهای خشک کار دارند ولی زود فرسوده می‌شوند.
 • لباس الیاف، که برای حرکت در زیر آبشار و محل‌های مرطوب مناسب است و از نفوذ آب به بدن جلوگیری می‌کند .
 • ٢- لباس‌های الیاف این نوع لباس‌ها برای حرکت در زیر آبشارها و محل‌های مرطوب به کار می‌روند و از نفوذ آب به بدن جلوگیری می‌کند.
 • لباس‌های زیر: لباس‌های زیر نباید مانع از فعالیت و حرکت آزاد بدن شود. بهتر است از لباس-هایی با الیاف نازک استفاده شود که در مواقع خیس شدن گرمای بدن را حفظ نماید.

دستکش

دستکش غارنوردی باید محکم و انعطاف پذیر باشد. دستکش‌ها از حفاظت دستان در برابر رطوبت و خراشیدگی‌های احتمالی جلوگیری می‌کند و مانع از کثیف شدن دست می‌شوند.

اگر قرار است به غارهای سخت گذر قدم بگذارید علاوه بر وسایلی که ذکر شد رول و مته رول، چکش،‌ سینه و صندلی هارنس و قرقره به همراه داشته‌باشید.

نکات مهم برای داشتن غارنوردی حرفه‌ای

در غارنوردی مراقب ذخیره نوری خود باشید و باید مدت زمان حضور در و زمان استراحت‌ها و مسائل دیگر مثل اتلاف وقت در یک سانحه را هم در نظر بگیرید و به همان میزان انرژی تأمین کننده چراغ‌ها را همراه داشته‌باشید.

تغذیه در غار

از آنجا که فعالیت درون غار یک فعالیت هوازی است، غذاهایی مثل گوشت، حبوبات، سبزیجات، غلات بادام زمینی، میوه‌ای ترش خشک شده و انواع آجیل که دارای آهن فراوان هستند، می‌توانند به یک تلاش سنگین هوازی کمک کنند.

حتی‌الامکان از خوردن انواع سوسیس، کالباس، و چاشنی تند و محرک خودداری کنید. زیرا انواع کنسروهای گوشت و سوسیس و کالباس دارای چربی و نمک زیاد بوده و باعث دفع بیشتر آب بدن شده و اختلال در دستگاه گوارش را در پی دارند.

استراحت مقطعی در غارنوردی

استراحت مقطعی برای ذخیره انرژی بسیار حائز اهمیت است. باید حداقل در هر ۲ ساعت فعالیت ۱۵ دقیقه استراحت و تغذیه داشته‌باشید تا بدنتان به طور ناگهانی دچار تخلیه و ضعف نشود.

تماس با آب و شنا کردن در آن

در حین عبور از غار احتمال برخورد با آب، از مقدار کم مثل تالاب‌ها، تا مقدار بیشتر که دریاچه ها باشد و حتی رودخانه‌های زیرزمینی بسیار زیاد است. بنابراین باید حتماً شنا بلد باشید و از لباس‌های ضد آب استفاده کنید

. اگر درجه حرارت آب بین ۱۲ تا ۱۴ درجه سانتی گراد باشد، می‌توان برای مدتی در آن راه رفت با شنا کرد، ولی در درجات پایین‌تر سرمای آب، دمای بدن به شدت پایین می‌اید و ممکن است خطر‌آفرین باشد.

حفاظت غارها

غارها ارزش علمی و تفریحی منحصر به فردی دارند و منابع آبی آنها برای جوامع بشری و زیستگاهی بسیار مهم است. بنابراین اگر قصد غارنوردی دارید از این منبع ارزشمند به درستی استفاده کنید و در حفظ آن بکوشید.

 

 

print

نظرات کاربران

 • لطفا از تایپ کردن فینگلیش خودداری کنید. در غیر این صورت نظر شما بررسی نخواهد شد.
 • هدف شما ارسال تبلیغات یا بک لینک نباشد. در غیر این صورت دیدگاه حذف می شود.
 • دیدگاه شما فقط و فقط در رابطه با این موضوع باشد.
 • به دیگران توهین نکنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.