مجانی دور تا دور دنیا را بگردید | راهنمای اتواستوپ

مدیر سایت 840 روز پیش
بازدید 85 بدون دیدگاه

در دنیا، جهانگردانی هستند که سفر آن‌ها با اتکا به بهره‌گیری مجانی یا کم هزینه از خودروهای عبوری جاده‌ها انجام می‌شود که به این شیوه «اتو استوپ» می‌گویند. در ایران به منظور متداول نبودن این شیوه معادل دقیقی برای این کلمه وجود ندارد. به توریست‌های اتواستوپ گاهی کوله بر دوش نیز می‌گویند. این شیوه از جهانگردی مزایای زیادی دارد اما برای عملی شدن آن در کشور ایران باید زمینهٔ فرهنگی سفر مجانی خودروهای جاده‌ای ایجاد شود و آموزش‌های سه جانبه‌ای ما بین ایرانگردان، رانندگان و پلیس راه فراهم شود.

مزایای اتواستوپ

 • یکی از بهترین روش‌های آشنا شدن با یک سرزمین و مردم آن اتو‌استوپ است. کمتر اتومبیل‌رانی است که پس از اهدای یک سفر مجانی به یک «اتواستوپچی» و رفیق شدن با او خرج چای و غذایش را متقبل نشود و یا راه خود را کمی تغییر دهد تا او را در محل بهتری پیاده ‌کند.
 • به علت مدت کم و بیش کوتاه سفر و شانس کمی که برای دیدار دوباره وجود خواهد داشت، اغلب درد و دل مسافر و راننده باز می‌شود و هر سفر به یک داستان یا یک رمان تبدیل می‌شود.
 • در این نوع سفر صبوری، زیرکی، شجاعت، اعتماد به نفس و حذف راحت طلبی را کسب می‌کنید و علاوه بر آن خجالتی‌ها خجالت خود را فراموش می‌کنند.
 • کم کم با افزایش تجربه، خواستاران این نوع سفر اعتقاد پیدا خواهند کرد که در هر شرایطی می‌توانند گلیم خود را از آب بیرون کشند و با اشخاصی آشنا خواهند شد که معمولاً در زندگی روزمره فرصت آشنایی با آنها را ندارند.

چگونه یک اتواستوپ حرفه‌ای شویم؟

اما جهانگردی به شیوه اتو‌استوپ به راحتی نیست و هر فردی نمی‌تواند با ایستادن در کناره اولین جادهٔ خروجی سفری رایگان داشته باشد. در حقیقت برای یک سفر مجانی باید روش آن را فرا گرفت. بنابراین برای موفقیت در این شیوه باید تکنیک‌های آن را فرا بگیرید.

 • برای اتواستوپ اولین قدم داشتن لبخندی طبیعی به لب است. حتی اگر ساعت‌هاست که در انتظار هستید و به قول معروف علف زیر پایتان سبز شده است، قامت خمیده‌تان راننده را از توقف برای شما باز می‌دارد.
 • ارتباط چشمی در اتواستوپ خیلی مهم است بنابراین زدن عینک دودی را فراموش کنید.
 • زمانی که سفر به پایان می‌رسد و از اتومبیل پیاده می‌شوید، هرگز خداحافظی و تشکر به زبان مادری راننده را فراموش نکنید.
 • بهتر است برای وقت‌کُشی مرتب سیگار نکشید. اگر راننده سیگاری نباشد به احتمال قوی توقف نخواهد کرد یا در بین مسیر از رساندن شما به مقصد منصرف می‌شود.
 • رعایت ادب و نظافت جزو ملزومات خواهد بود. با اعمالی چون ته سیگار زیر پا له کردن و کفش‌ها را روی داشبرد نهادن، مسافت زیادی را طی نخواهید کرد. بنابراین در طول سفر ادب و نزاکت را رعایت کنید.
 • در حین سفر، برای رفیق شدن با راننده تا اندازه‌ای نقش شاگرد راننده را بازی کنید. گاهی لنگی به شیشه و پنجره بکشید. هنگام بنزین زدن با او پیاده شوید و کاری را به عهده بگیرید تا از نتیجه خوب این اعمال متعجب شوید.
 • هرگز آنقدر در نزدیکی یک اتواستوپچی دیگر نایستید که از شانس‌تان کم شود. راننده با دیدن دو نفر با هم، فکر خواهد کرد که همراه هم سفر می‌کنند و اگر یک جا بیشتر نداشته باشد توقف نخواهد کرد.
 • راننده برای مشاهدهٔ شما، خواندن مسیرتان بر روی مقوا و تصمیم گیری و توقف، به چند ثانیه‌ای وقت نیاز دارد و فاصله‌ای که در این مدت زمان طی خواهد شد به سرعت او بستگی خواهد داشت.

بیشتر بخوانید:

سفر در مسیرهای بدون جاده | آفرود و فوت‌وفن‌های آن

محل مناسب برای اتواستوپ

بهترین مکان برای اتواستوپ، عوارضی‌ها یا پمپ بنزین‌ها است. توجه داشته باشید که اتواستوپ زدن کنار اتوبان‌ها نه تنها ممنوع، بلکه خطرناک و مشکل نیز هست. بنابراین نقشهٔ اتوبان‌های منطقه را همراه داشته باشید. بر روی این نقشه اطلاعات دقیقی راجع به نقاط ورود و خروج توقفگاه‌ها، مناطق استراحت، رستوران‌ها و پمپ بنزین خواهید یافت. در ضمن شهرها و دهکده‌هایی که در مجاورت اتوبان‌ها قرار دارند بر روی نقشه مشخص شد‌ه اند. به این ترتیب بعد از استفاده از قطار یا اتوبوس در هر لحظه خواهید توانست برنامهٔ ادامه مسافرت را با اتواستوپ طرح‌ریزی کنید.

طرز برخورد و رفتار با راننده

راننده‌ای که یک سفر مجانی به شما پیشنهاد می‌کند، دلش می‌خواهد هم صحبتی داشته و چیزی یاد بگیرد و این کار را برای دلسوزی است یا به خاطر این که از بازی کردن نقش شوفر تاکسی خوشش می‌آید، انجام نمی‌دهد. اگر راننده تنهاست، جلو و بغل دست او بنشینید. بسیاری از راننده‌ها از این که غریبه پشت سرشان بنشیند خوششان نمی‌آید. زمانی که راننده‌ای توقف کرد زیاد معطلش نکرده و فاصله بین خود و اتومبیل را با دویدن طی کنید. زمانی که راننده‌ای با ایما و اشاره به شما می‌فهماند که جای کافی برای شما ندارد از او تشکر کنید. بارها اتفاق افتاده است که راننده پس از مشاهده این عمل توقف کرده و با زحمت هم که شده جایی برای اتو استوپچی باز کرده است.

 

print

نظرات کاربران

 • لطفا از تایپ کردن فینگلیش خودداری کنید. در غیر این صورت نظر شما بررسی نخواهد شد.
 • هدف شما ارسال تبلیغات یا بک لینک نباشد. در غیر این صورت دیدگاه حذف می شود.
 • دیدگاه شما فقط و فقط در رابطه با این موضوع باشد.
 • به دیگران توهین نکنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.