برای سفر رکاب بزن | فوت و فن سایکلوتوریسم

مدیر سایت 863 روز پیش
بازدید 75 بدون دیدگاه

یکی از شیوه‌های جهانگردی که این روزها بسیاری از جوانان را وسوسه می‌کند « سایکلو‌توریسم » است. در این شیوه از سفر، دوچرخه تنها وسیلهٔ نقلیه شما برای پیمودن مسیر است. در تصور اکثر افراد این شیوه برای جهانگردی بسیار راحت است و تنها کافی است دوچرخه سواری بلد باشید و با یک دوچرخه خوب و یکی دو همرکاب به سمت دورترین مقاصد جهان سفر کنید. اما هستند افرادی که با این طرز تفکر، به قصد رفتن به دور دنیا از تهران به راه افتادند، اما نرسیده به قزوین و حتی کرج خسته و کوفته خود و دوچرخه‌شان سوار بر پشت وانت به تهران بازگشتند.

سایکلوتوریسم چیست؟

سایکلوتوریسم از لحاظ لغوی از دو کلمه سایکل به معنای دوچرخه و توریسم یا همان گردشگری تشکیل شده و در واقع نوعی از جهانگردی است که وسیلهٔ نقلیه آن دوچرخه است. این پدیده بیش از هر پدیده دیگر توریستی، به مفهوم توریسم نزدیک انست. در این روش از جهانگردی،شما لحظه لحظه سفر را حس می‌کنید و روستاها، قصه‌ها، شهرک‌ها و شهرها را زیر پا می‌گذارید و با آدم‌های مختلف رو به رو شد. برای لمس زندگی افراد از نزدیک و آشنا شدن با آداب رسوم آنها سایلکوتوریسم بهترین انتخاب است.

بیشتر بخوانید:

سفر در مسیرهای بدون جاده | آفرود و فوت‌وفن‌های آن

هر آنچه درباره اکوتوریسم باید بدانید

تجربهٔ سفر با دوچرخه

در سفر با دوچرخه شما به مهم بودن مسیر پی می‌برید و تنها رسیدن به مقصد هدف اصلی‌تان نیست. در این شیوه از جهاگردی، مسافر با زوایای مختلف سفر، زیبایی‌ها، هیجان‌ها و حتی خطرات احتمالی رو به رو می‌شود که در سفر با سایر وسایل نقلیه خبری از آنها نیست. این شیوه از سفر تجربیاتی در اختیار مسافر قرار می‌دهد که شاید سال‌ها سفر با هواپیما و یا اتومبیل نتواند چنین تجربیاتی داشته‌باشد. شما با هواپیما از یک نقطه به نقطه دیگر می‌روید اما با دوچرخه جهان را سیر می‌کنید و لحظه لحظه آن سفر را می‌بینید، درک می‌کنید و لذت می‌برید.

نکات مهم برای سفر با دوچرخه

قدرت بدنی

در سفر با دوچرخه این نکته را باید در نظر داشته‌باشید که این وسیلهٔ نقلیه نیست که شما را جابجا می‌کند بلکه شما هستید که وسیلهٔ نقلیه را جا به جا می‌کنید، بنابراین مهمتر از هر ابزاری شرایط جسمی خود جهانگرد اهمیت دارد. منظور از شرایط جسمی، «قدرت بدنی» به معنای معمول آن نیست؛ بلکه مادر اینجا با پدیده‌ای به نام «استقامت بدنی» روبرو هستیم، که دستیابی به آن دشوار و اساسا مستلزم وجود استعداد خاص جسمی است.

شرایط آب و هوا

هنگام سفر با دوچرخه شرایط آب و هوایی بسیار بیشتر از سایر انواع مسافرت اهمیت دارد. چراکه بیشتر حس می‌شود و تعیین کننده‌تر است.

تشکیل تیم همرکاب خوب و قوی

ابتدایی‌ترین مسأله در سایکلوتوریسم یا سفر با دوچرخه، تشکیل تیم همرکاب است که البته کاری بسیار دشوار بوده اما باعث برطرف شدن بسیاری از مشکلات روحی حین سفر خواهد شد. چرا که در سفر با دوچرخه ترس عامل فلج‌کننده‌ای است که شما را از هدف‌تان باز می‌دارد. بنابراین داشتن حداقل یک همرکاب دارای شخصیت قوی بسیار لازم است. وقتی شما در میان جمعی با هدف مشترک قرار می‌گیرید ناخودآگاه از جمع انرژی گرفته و افکار و انرژی‌های منفی را از خود دور می‌کنید و به این ترتیب از یأس و ذهنیت‌های نابود کننده و زجرآور دور می‌شوید.

وسایل و ملزومات سفر با دوچرخه

 در سفر با دوچرخه وسایل و ملزومات نقش بسیار مهمی دارند. این وسایل را می‌توان به هفت بخش اصلی تقسیم کرد که هر کدام در جای خود از اهمیت بالایی برخوردارند:

پوشاک و لوازم بهداشتی
لوازم یدکی و ابزارهای مرتبط دوچرخه
تجهیزات ایمنی
کیف کمک‌های اولیه
تجهیزات کمپینگ
لوازم پخت و پز و غذاخوری
مواد غذایی و آب

print

نظرات کاربران

  • لطفا از تایپ کردن فینگلیش خودداری کنید. در غیر این صورت نظر شما بررسی نخواهد شد.
  • هدف شما ارسال تبلیغات یا بک لینک نباشد. در غیر این صورت دیدگاه حذف می شود.
  • دیدگاه شما فقط و فقط در رابطه با این موضوع باشد.
  • به دیگران توهین نکنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.