دانستنی‌های به دردبخوری درباره قطار زیرزمینی | از بلیت تا تبلیغات مترو

مدیر سایت 859 روز پیش
بازدید 107 بدون دیدگاه

تاریخچه استفاده از مترو به نیمه دوم قرن نوزدهم میلادی برمی‌گردد؛ زمانی که شکوفایی صنعتی در کشورهای اروپایی به اوج خود رسیده بود و هر روز طرح‌ها و ایده‌های بسیاری برای توسعه و پیشرفت زندگی شهری جوامع مطرح می‌شد.

مترو نیز در همین راستا مدیون پیشرفت تکنولوژی در عرصه راه‌آهن و همچنین توسعه فیزیکی شهرهای اروپایی است. ایده احداث مترو اولین بار بطور جدی در کشورهای انگلستان و آلمان مطرح شد که این ایده اولیه به این صورت بود که دو ایستگاه اصلی راه آهن در دو سوی شهر توسط یک محور زیرزمینی به هم متصل شود. اولین طرحی که در این زمینه اجرایی شد، در سال ۱۸۶۳ میلادی در شهر لندن بود که یک قطار زیرزمینی به کمک نیروی لوکوموتیو بخاری، مسافران را جابجا می‌کرد.

پیشینهٔ بحث دربارهٔ ساخت قطار شهری در تهران به زمان ناصرالدین شاه قاجار و راه‌اندازی «واگن اسبی» بازمی‌گردد. بنیانگذاری تراموای شهری از جمله نکات پیش‌بینی‌شده در امتیازنامه‌ای بود که ناصر‌الدین شاه به بارون ژولیوس دورویتر داد. امتیاز واگن اسبی در فرمانی در خرداد ۱۲۶۷خورشیدی به مدت ۹۹ سال داده شد و محدود به شهر تهران می‌شد. اما نخستین برنامه‌ریزی‌ها برای بنیان‌گذاری مترو (قطار زیرزمینی) مربوط به سال ۱۳۵۰ می‌شود. در آن سال‌ها، ساخت مترو به عنوان اساسی‌ترین راه‌حل بهبود ترافیک تعیین شد. با عبور از فرازونشیب‌های بسیار، نخستین مسیر فعال مترو، در سال ۱۳۷۷ راه افتاد. خط ۵ میان تهران و کرج مسافر جابه‌جا می‌کرد . یک سال بعد، نیمهٔ غربی خط دو (حد فاصل ایستگاه صادقیه در میدان صادقیه تا  ایستگاه امام خمینی در میدان امام خمینی) نیز بهره‌برداری شد. از آن موقع تا امروز مترو دچار تغییرات زیادی شده است. از تغییر در نما و استفاده از فضاهای زیرزمینی به بهانه مترو گرفته تا تغییر در نحوه استفاده از بلیت و اعلام زمان‌بندی حرکت‌ قطار و بهره‌برداری تبلیغاتی از این وسیله پرتردد.

بلیت الکترونیکی مترو

یکی از معضلاتی که هنگام استفاده از مترو داریم، صف‌های طولانی شارژ یا خرید بلیت است. اما شهرداری تهران با در اختیار گذاشتن سامانه و اپلیکیشن « تهران من» امکان شارژ بلیت آنلاین را برای شهروندان تهرانی فراهم کرده است. شما می‌توانید با ورود به حساب شهروندی خود در این اپلیکیشن ضمن حفاظت از محیط زیست و عدم مصرف کاغذ در اتلاف وقتتان نیز صرفه‌جویی کنید و به راحتی بلیت متروی خود را شارژ کنید.

زمان‌بندی حرکت مترو

مترو به دلیل نداشتن ترافیک، عدم تاثیر شرایط آب‌وهوایی بر آن و حضور مرتب قطارها در ایستگاه‌های مترو یکی از بهترین انتخاب‌ها برای حمل و نقل درون شهری است. با مترو می‌توانید به دقت برای رفت و آمد خود برنامه‌ریزی داشته باشید و با خیال راحت و بدون هیچ استرسی سر موقع در مقصد موردنظرتان حضور پیدا کنید. تنها کافی است که در سایت http://metro.tehran.ir/ زمان حرکت قطارها را در خطوط و ایستگاه‌ موردنظرتان پیدا کنید.

کارت اعتباری مترو

اگر اهل سفر درون‌شهری با مترو هستید گزینه به صرفه و خوب برای شما کارت‌های اعتباری است که در مقایسه با بلیت‌های کاغذی و تک نفره ارزان‌تر برایتان تمام می‌شود. چون کارت‌بلیت‌ها به اندازه‌ٔ مسافت طی شده از شما اعتبار کم می‌کنند در صورتی که نرخ بلیت‌های کاغذی به اندازهٔ هزینهٔ یک سفر کامل است. یادتان نرود درصورت استفاده از کارت‌بلیت‌ها موقع خروج از مترو کارت خود را مجددا روی دستگاه‌های کنترل بلیت قرار دهید در غیر این صورت به صورت خودکار هزینهٔ یک سفر کامل از شما کسر می‌شود.

اجاره و بهره‌برداری از فضاها و اماکن تجاری ایستگاه‌ها

همان‌طور که گفتیم ایستگاه‌های مترو فضاهای خوبی برای رتبلیغات صاحبان مشاغل به حساب می‌آیند چراکه توقف و تردد زیاد مردم در ابستگاه‌ها این فرصت را در اختیار مشاغل می‌گذارد تا محصول و یا فعالبت خود را به خوبی تبلیغ کنند. ایستگاه‌های مترو در هفت گروه دسته‌بندی می‌شوند و از طریق مزایدۀ عمومی به بهره‌برداران واگذار می‌شوند. این اماکن عبارت‌اند از: غرفه‌‌های تجاری؛ فضاهای موقت پارتیشنی یا کانتر (واقع در سالن فروش بلیت و سالن تقسیم ایستگاه‌ها)؛ فضاهای استقرار خودپرداز بانک‌ها (واقع در سالن فروش بلیت و دسترسی ایستگاه‌ها)؛ پارکینگ‌های عمومی واقع در ایستگاه‌های گلشهر، محمدشهر، کرج، ایران‌خودرو و چیتگر؛ سالن ورزشی واقع در ایستگاه میدان امام حسین (ع)؛ فضاهای ناآمادۀ تجاری در ایستگاه‌های نیمۀ شرقی خط ۲ و ایستگاه توحید مترو تهران؛ فضاهای استقرار دستگاه‌های فروش خودکار کالا (وندینگ ماشین) واقع در سالن فروش بلیت و دسترسی ایستگاه‌ها.

بیشتر بخوانید:

درباره خدمات الکترونیک قضایی بیشتر بدانید

صفر تا صد دریافت کد بورسی

تبلیغات در مترو

همۀ ابزارهای تبلیغاتی و اماکن تجاری شرکت بهره‌برداری راه‌آهن شهری تهران و حومه از طریق مزایده واگذار می‌شوند و زمان برگزاری مزایده و دریافت اسناد مربوطه از طریق روزنامه‌های کثیرالانتشار و وب‌سایت منتسب به شرکت بهره‌برداری مترو تهران به آدرس metro.tehran.ir اعلام می‌شود. شهروندان متقاضی می‌توانند برای آگاهی از شرایط واگذاری فضاهای تجاری و تبلیغاتی از طریق مزایده با شماره تلفن‌های زیر در ساعات اداری از ساعت ۸ صبح تا ۱۶:۳۰ در روزهای شنبه تا چهارشنبه به غیر از روزهای تعطیل تماس بگیرند:  شماره تماس مختص اطلاعات اماکن تجاری: ۴۸۹۸۵۴۱۱-۴۸۹۸۵۳۸۶ شماره تماس مختص اطلاعات فضاهای تبلیغاتی: ۴۸۹۸۵۰۸۱

متقاضیان در صورت تمایل به مراجعۀ حضوری و اطلاع از شرایط و نحوۀ واگذاری فضاهای تجاری و تبلیغاتی می‌توانند به نشانی: تهران، ایستگاه مترو صادقیه، سالن بانک شهر، مدیریت بازاریابی و امور تجاری، اتاق شمارۀ ۱۵، حوزۀ تبلیغات مراجعه کنند.

نحوه همکاری برای اجرای تبلیغات

شرکت بهره‌برداری راه‌آهن شهری تهران و حومه در خصوص تبلیغات در ایستگاه‌ها، قطارها، تونل‌ها و فضاهایی که این امکان با شرایط مناسب قابل‌اجرا باشد با شرکت‌های تبلیغاتی وارد مذاکره می‌شود و پس از طی تشریفات قانونی با آنان قرارداد می‌بندد؛ از این رو مدیریت بازاریابی و امور تجاری در جایگاه متولی امر تبلیغات در مترو آمادگی خود را برای همکاری با شرکت‌هایی که صاحب ایده‌های نو تبلیغاتی هستند و قابلیت فنی و اجرایی آن را نیز دارند، اعلام می‌کند. متقاضیان می‌توانند درخواست‌های خود را به دبیرخانۀ این شرکت به نشانی: تهران، خیابان انقلاب اسلامی، تقاطع حافظ، شمارۀ ۹۵۶ ارسال کنند یا از طریق تماس تلفنی با  شمارۀ ۴۸۹۸۵۰۸۱ دیدگاه‌ها و ایده‌های خود را مطرح کنند.

print

نظرات کاربران

  • لطفا از تایپ کردن فینگلیش خودداری کنید. در غیر این صورت نظر شما بررسی نخواهد شد.
  • هدف شما ارسال تبلیغات یا بک لینک نباشد. در غیر این صورت دیدگاه حذف می شود.
  • دیدگاه شما فقط و فقط در رابطه با این موضوع باشد.
  • به دیگران توهین نکنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.