نکاتی که باید دربارهٔ اکوتوریسم بدانید

اکثر افراد لذت سفر به طبیعت را چشیده‌اند. طبیعی که ما در قبال آن مسئول هستیم و باید دینمان را در قبال آسایش و آرامشی که برایمان فراهم می‌کند ادا کنیم. به همین دلیل بهتر است تا با مفهوم اکوتوریسم آشنا شویم و به یک اکوتوریست حرفه‌ای تبدیل شویم.

اکوتوریسم چیست؟

اکوتوریسم سفری مسئولانه به طبیعت است که شامل درک محیط طبیعی است و باعث حفظ و تداوم پایداری محیط زیست می‌شود. در اکوتوریسم شما به منظور تحسین، مطالعه و کسب لذت از چشم‌انداز، گیاهان و جانوران وحشی، به مناطق دست‌نخورده سفر می‌کنید و با فرهنگ و ویژگی‌های بومی منطقه آشنا می‌شوید و تلاش می‌کنید تا موجبات ارتقاء رفاه و معیشت مردم بومی را فراهم کنید.

بیشتر بخوانید:

برای سفر رکاب بزن/ فوت و فن سایکلوتوریسم

مانند یک پرنده پرواز کن/فوت و فن پاراگلایدر

اکوتوریست کیست؟

اکوتوریست مسافری است که با قصد و برنامه‌ریزی قبلی پا به طبیعت می‌گذارد و خود را در قبال طبیعت مسئول دانسته و واجب می‌داند که آسیبی به محیط زیست وارد نکند. اکوتوریست به زندگی مردم محلی خدشه‌ای وارد نمی‌کند و تلاش در تثبیت فرهنگ مردم بومی دارد.

اکوتوریست با قصد قبلی و تعیین برنامه‌ای دقیق به یک منطقه مشخص سفر می‌کند و قبل از سفر دربارهٔ ‌آن منطقه تحقیق می‌کند و با جاذبه‌ها و ویژگی‌های منحصر به فرد آن آشنا می‌شود. اکوتوریست پیرامون چشم‌اندازهایی که در سفر خواهد دید،‌ گونه‌های شاخص گیاهی و جانوری و فرهنگ جامعهٔ ‌بومی به جمع‌آوری اطلاعات می‌پردازد و در طول سفر تمام همتش را برای حفاظت از محیط ‌زیست به کار می‌گیرد.

نکاتی که به عنوان یک اکوتوریست لازم است بدانید

اگر تصمیم دارید که به اکوتوریست تبدیل شوید با این سوال مواجه خواهید شد که، چگونه در طبیعت نهایت لذت را ببرید و آسیبی به آن وارد نکنید تا پایداری محیط به خطر نیفتد. برای پاسخ به این سوال باید نکات زیر را به درستی رعایت کنید.

 • تعیین مدت زمانی که قرار است خارج از خانه در یک برنامهٔ اکوتوریستی صرف کنید.
 • جستجوی موسسات طبیعت‌گردی که مطابق با استاندارهای محیط‌زیستی برگزار می‌شود و استفاده از خدمات آنها
 • اقامت در هتل‌هایی که مطابق با استاندارهای اکوتوریسم عمل می‌کنند.
 • برای تفریح از فعالیت‌های متمایل به طبیعت استفاده کنید مانند:‌ دوچرخه‌سواری،‌ پیاده‌روی،‌ موج‌سواری و قایق‌سواری
 • سعی کنید کمترین تاثیر را روی محیط‌ زیست بگذارید و به آن احترام بگذارید.
 • از تولید زباله و پسماند تا جایی که می‌توانید پرهیز کنید.
 • هنگامی که می‌خواهید برای نیازهای خود در طول سفر تصمیم بگیرید معقولانه عمل کنید و از تاثیراتی که تصمیمات شما روی طبیعت می‌گذارد غافل نشوید.
 • جای پای کربنی را پاک کنید. (اصطلاحی که به میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای که از فعالیت‌های مختلف نشات می‌گیرد اطلاق می‌شود)
 • خرید را از بازارهای محلی انجام دهید.
 • یک خودروی کم‌مصرف و هیبریدی اجاره کنید. البته این امکان در کشور ما به سختی پیدا می‌شود که به عنوان جایگزین می‌توانید از دوچرخه استفاده کنید و یا تا حد امکان پیاده مسیرها را طی کنید.
 • در نهایت به قوانین و مقررات محلی احترام بگذارید زیرا آنها برای این وضع شده‌اند که صحت و تمامیت آن ناحیه را حفظ کنند.

 

پرینت

https://acas.media/?p=6706

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.

زیر و بَم

گشت و گذار

دِل‌بَرها

فهرست