آشنایی با آبشارهای بلند ایران

مدیر سایت 838 روز پیش
بازدید 98 بدون دیدگاه

آبشارها یکی از جاذبه‌های گردشگری و توریستی در سراسر دنیا هستند به طوری که در کشور کانادا معروف‌ترین آبشار جهان یعنی نیاگارا، طبیعت‌گردان زیادی را به خود جذب می‌کند و سهم بزرگی در کسب درآمد ملی این منطقه دارد. در کشور ایران نیز آبشارهایی چون گنجنامه، نیاسر، شوشتر، تنگه‌واشی و مارگون از جمله مناطق سیاحتی هستند که هر یک چهرهٔ منحصر به فردی دارند.

در بین آبشارهای ایران ۹ آبشار ارتفاع زیادی دارند که در اینجا قصد داریم با آنها بیشتر آشنا شویم.

آبشار لاتون

این آبشار ۱۰۵ متر ارتفاع دارد و حجم آبی ریزشی آن چندان زیاد نیست ولی در تمام طول سال به طور دایمی آب آن در جریان است. این آبشار در استان گیلان، شهرستان آستارا، شهر لوندویل در روستای کوته کومه واقع شده است.

برای تماشای این آبشار زیبا باید حدود ۴ ساعت پیاده روی کنید که البته این پیاده‌روی تا حدودی سنگین و نفس‌گیر است. این منطقه هوایی گرم و شرجی دارد و اوایل بهار یا اواخر زمستان زمان مناسبی برای حرکت به سمت آن است.

بیشتر بخوانید:

سفر در مسیرهای بدون جاده | آفرود و فوت‌وفن‌های آن

تعطیلات کنار دلفین‌‌ها باشید/ راهنمای سفر به جزیره هنگام

آبشار پیران

این آبشار ۱۰۰ متر ارتفاع دارد و در استان کرمانشاه،‌ شهرستان سر پل ذهاب، روستای پیران واقع شده است. این آبشار جزو یکی از مهجورترین جلوه‌های طبیعی ایران است. این آبشار در میان دره‌ای عریض قرار دارد و امکان صعود از آن تقریباً صفر است و تنها از میان درهٔ پیران می‌توان عظمت آن را تماشا کرد.

آبشار سرانکوه

این آبشار نیز از جمله آبشارهای بلند و باشکوه است که ارتفاع آن بالای صد متر بوده و در استان کرمان، شهرستان جیرفت، شهر عنبرآباد، روستای درین واقع شده است.‌ مسیر دسترسی به این آبشار به نوعی سخت و دشوار است و نیاز به یک راهنمای محلی دارد. یکی از مزیت‌های این آبشار یکپارچه بودن صخره‌های آن است و وجود باغ‌های سردسیری به زیبای آن اضافه کرده‌است.

آبشار وروار

این آبشار در ارتفاعات جنوبی جبال بارز با ارتفاعی بالای ۱۰۰ متر در استان کرمان، شهرستان جیرفت، شهر عنبرآباد در روستای رودفرق واقع شده است. از روستای رودفرق سه ساعت پیاده روی تا این آبشار شگفت‌انگیز است.

آبشار نوژیان

این آبشار در استان لرستان،‌ شهرستان خرم‌آباد،‌ ماسور و روستای نوژیان واقع شده است و حدود ۸۰ متر ارتفاع دارد. این آبشار دو پله‌ای در زیر هر پله‌اش حوضچه‌هایی دارد و در دامنهٔ‌ آن گیاهان دارویی زیادی روییده است که در فصل بهار عطرشان فضا را پر می‌کند.

آبشار مارگون

این آبشار با ارتفاع ۸۰ متر و پهنای ۹۰ متر یکی از زیباترین آبشارهای ایران است که در مرز دو استان فارس و کهگیلویه و بویراحمد واقع شده است. بهترین مسیر برای دیدن این آبشار مسیر شمال سپیدان است در اطراف این آبشار خزه و گیاهان آبزی زیای روییده است و مسیر دسترسی به آن سرسبز و پردرخت است. جالب است بدانید که آبشار مارگون از جمله آبشارهای ایران است که برای طبیعت‌گردان خارجی نیز شناخته شده است و به همین دلیل گردشگران زیادی از شایر کشورها برای بازدید از این آبشار زیبا به استان فارس سفر می‌کنند. خوشبختانه در محدودهٔ این آبشار اقامت‌گاه‌های مناسبی ایجاد شده است.

آبشار اخلمد

آبشاری دوپله‌ای در ارتفاع هشتاد متر که در روستای اخملد استان خراسان رضوی، شهرستان چناران واقع شده است. این آبشار در مسیر جادهٔ قوچان به مشهد قرار دارد و در فصل بهار به دلیل بازندگی، زیبایی فریبنده‌ای به خود می‌گیرد. این منطقه علاوه بر آبشار زیبایی که دارد مکان مناسبی برای سنگ‌نوردی، کوه‌نوردی و غارپیمایی است و در لابه لای کوه‌های آن می‌توان فسیل‌های گیاهی یا جانوری را پیدا کرد.

آبشار کرودی کن

نام دیگر این آبشار تنگ زندان است و ۸۰ متر ارتفاع دارد. این آبشار در استان چهار محال بختیاری، شهرستان لردگان قرار دارد و در کنار دیوارها و پرتگاه‌های بلند و قعر یک دره قرار دارد. از آنجایی که این آبشار صعب‌العبور است به آن آبشار زندان نیز می‌گویند. در این منطقه حیوانات وحشی‌ای مانند پلنگ، خرس قهوه‌ای و سمندرهای بزرگ جثه زندگی می‌کنند. همچنین ده‌ها گونه از گیاهان دارویی در این منطقه روییده است و از جمله ویژگی‌های این منطقه است.

آبشار شوی

یکی از جاذبه‌های گمنام و زلال ایران آبشار شوی یا تله زنگ است که ۱۰۰ متر ارتفاع دارد و بدون اغراق یکی از خیره‌کننده‌ترین آبشارهای ایران و خاورمیانه است. این آبشار در استان خوزستان، شهرستان دزفول، سالن کوه‌سردست در روستای شوی قرار دارد. این آبشار جزو آبشارهای دائمی ایران است. کنار این آبشار صخره‌های بزرگ و پرهیبتی به چشم می‌خورد که شگفتی‌های آبشار را دو چندان کرده‌است.

print

نظرات کاربران

  • لطفا از تایپ کردن فینگلیش خودداری کنید. در غیر این صورت نظر شما بررسی نخواهد شد.
  • هدف شما ارسال تبلیغات یا بک لینک نباشد. در غیر این صورت دیدگاه حذف می شود.
  • دیدگاه شما فقط و فقط در رابطه با این موضوع باشد.
  • به دیگران توهین نکنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.