آشنایی با مباشران و اپلیکیشن بهشت‌زهرا | آنچه باید از مراحل خاکسپاری بدانید

مدیر سایت 776 روز پیش
بازدید 130 بدون دیدگاه

مرگ اتفاق خوشایندی نیست و چه بدتر که مجبور باشیم مرگ عزیزی را تحمل کنیم و او را تا آرامگاه ابدی‌اش بدرقه کنیم. اما لازم است بدانیم بعد از فوت عزیزانمان باید چه کارهایی انجام دهیم.

اگر متوفی در بیمارستان  فوت کرده باشد، خود بیمارستان هماهنگی‌های لازم برای انتقال شخص به بهشت زهرا و یا سایر قبرستان‌ها را انجام می‌دهد؛ اما اگر متوفی در خانه و یا هر جایی غیر از بیمارستان فوت کند در ابتدا باید با پایانهٔ آمبولانس‌های بهشت زهرا تماس بگیرید. برای اعزام آمبولانس و انجام خاکسپاری باید با شمارهٔ ۱۵۳۰ تماس بگیرید. بعد از انتقال متوفی به بهشت زهرا، خانواده درجهٔ یک باید با شناسنامه و کارت ملی متوفی به پذیرش سالن عروجیان بروند. در این قسمت کارهای اداری اولیه انجام می‌شود. در این جا شخصی به عنوان مباشر با شما همراه می‌شود. وظیفهٔ مباشرین کمک و راهنمایی شما تا پایان مراسم خاکسپاری است. اما خوب ممکن است به هر دلیلی جواز دفن صادر نشود و چون بدون جواز دفن امکان خاکسپاری وجود ندارد، پس باید به دادپزشک مراجعه کنید. اگر علت فوت طبیعی باشد، مجوز فوت صادر می‌شود در غیر این صورت برای بررسی بیشتر متوفی به پزشکی قانونی منتقل می‌شود.

مباشر کیست؟

۹ سالی هست که سازمان بهشت‌زهرا برای تسهیل در امور خانواده‌هایی که عزیزی را از دست داده‌اند افرادی را تحت عنوان مباشر به کمک آن‌ها می‌فرستد. وظیفه مباشران مشاوره، راهنمایی و همراهی برای تسهیل در انجام همۀ امور اداری و اجرایی مرتبط با متوفی، هماهنگی‌های لازم برای انجام مراسم و تشریفات آیینی متوفی، ایجاد آرامش خاطر و کاهش دغدغۀ خانواده‌های داغ‌دیده، همراهی خاص با خانواده‌های دارای بضاعت مالی کمتر و کمک در جهت انجام مراحل مختلف با حداقل هزینۀ ممکن، نظارت و تهیۀ گزارش از عملکرد عوامل اجرایی و خدماتی مرتبط با متوفی، کاهش آسیب‌های اجتماعی و ممانعت از فعالیت افراد سودجو، افزایش رفاه و رضایت‌مندی مراجعان است. حالا بسته به شرایطتان به احتمال زیاد باید از کمک مباشران استفاده کنید و خوب است بدانید خدماتی که این افراد ارائه می‌دهند کاملا رایگان است و شما لازم است تنها برای تابلونویسی، ابطال شناسنامه و بانک هزینه پرداخت کنید.

بیشتر بخوانید:

درباره خدمات الکترونیک قضایی بیشتر بدانید

برای فرش زیر پایتان چقدر باید هزینه ‌کنید؟

مباشرین سازمان بهشت زهرا (س) با کارت شناسایی، پیراهن زرد و کت و شلوار آبی مسوول کمک به خانواده‌های عزادار از لحظهٔ ورودشان به سالن عروجیان تا پایان مراسم خاکسپاری هستند. آن‌ها به باجه‌های پذیرش برای تعیین قطعه، شماره و ردیف مزار مراجعه می‌کنند و کار سفارش خدمات تدفین را انجام می‌دهند. مراجعه به بانک برای پرداخت صورت‌حساب خدمات، مراجعه به باجۀ ابطال شناسنامه و دریافت رسید گواهی فوت، مراجعه به باجۀ تحویل برگۀ شست‌وشو و خلعتی (کفن) و سایر موارد لازم برای اجرای مراسم خاکسپاری اعم از هماهنگی سیستم صوتی و غیره به عهده مباشر است.  در نهایت در پایان مراسم خاکسپاری مباشر برگه رسید صورت‌حساب خدمات تدفین را به خانواده متوفی تحویل می‌دهد.

جست‌وجوی محل دفن متوفی

حتما شنیده‌اید که می‌گویند بهشت‌زهرا هم برای خودش شهری شده و پیدا کردن مزار عزیزان درگذشته گاهی در این شهر خاموشان کار بسیار سخت و وقت‌گیری است. حالا می‌خواهیم بگوییم راه‌هایی هست که بتوان راحت‌تر مزار درگذشتگان را پیدا کرد. استفاده از نرم افزار جامع بهشت زهرا(س) یکی از همین‌راه‌هاست. در اپلیکیشنی که توسط سازمان بهشت‌زهرا (س) طراحی شده می‌توانید ضمن پیدا کردن شمارهٔ قطعه، ردیف و شمارۀ قبر، مسیر رسیدن به مزار را نیز پیدا کنید. به جز استفاده از این اپلیکیشن، شما می‌توانید با استفاده از قسمت جستجوی سایت بهشت زهرا و یا تماس با شماره تلفن ۷- ۰۲۱۵۱۶۳۳۱۸۶ از محل دفن متوفی خود باخبر شوید.

print

نظرات کاربران

  • لطفا از تایپ کردن فینگلیش خودداری کنید. در غیر این صورت نظر شما بررسی نخواهد شد.
  • هدف شما ارسال تبلیغات یا بک لینک نباشد. در غیر این صورت دیدگاه حذف می شود.
  • دیدگاه شما فقط و فقط در رابطه با این موضوع باشد.
  • به دیگران توهین نکنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.