کتاب صوتی چیست و در کجا باید گوش داد؟

مدیر سایت 862 روز پیش
بازدید 115 بدون دیدگاه

حتما برای شما هم پیش آمده است که به دلیل عجله و نبود وقت، فرصتی برای مطالعهٔ کتاب مورد علاقه‌تان را نداشته باشید. در این اوضاع زندگی‌های ماشینی و شلوغ،‌ ایدهٔ کتاب صوتی راه نجاتی بود برای دوست‌داران کتاب و کسانی که علیرغم علاقه به کتاب‌خوانی فرصت کافی برای آن ندارند. کتاب‌های صوتی،‌ متن‌های ضبط شده کتاب  است که توسط چند گوینده به صورت نمایشنامه بازی یا خوانده می‌شوند. حتی در مواقعی گویندهٔ کتاب صوتی نویسندهٔ کتاب یا گویندهٔ حرفه‌ای هستند. کتاب‌های صوتی می‌توانند نسخه‌های دقیق کلمه به کلمه کتاب‌ها یا نسخه‌های مختصر باشند. کاربران می‌توانند از تلفن هوشمند، تبلت،کامپیوتر، سیستم بلندگو خانگی یا سیستم سرگرمی داخل اتومبیل به کتاب‌های صوتی گوش دهند. کتاب‌های صوتی معمولاً  به همان شیوهٔ موسیقی یا فیلم خریداری یا دانلود می‌شوند. همچنین می‌توان آنها را از کتابفروشی‌های آنلاین خریداری و یا از سایت‌های حوزه عمومی دانلود کرد. بیشتر سیستم‌های کتابخانه عمومی دانلود کتاب صوتی را به صورت آنلاین ارائه می‌دهند.

تاریخچه بروز ایدهٔ کتاب صوتی

قدمت کتاب‌های صوتی را می‌توان به دهه ۱۹۳۰ بازگرداند. آنها اغلب به عنوان یک رسانه آموزشی استفاده می‌شدند  که در مدارس و کتابخانه‌ها یافت می‌شوند. قبل از اینکه کتاب‌های صوتی به صورت دیجیتالی در دسترس باشد، کتاب‌های گفتاری، همانطور که اغلب به آنها اشاره می شد، به صورت فیزیکی روی نوارهای کاست آنالوگ و صفحات وینیل به فروش می‌رسید. با این حال، با اختراع اینترنت ، تعداد زیادی از کتابهای صوتی از منابع مختلف در دسترس بود. اولین بار در سال ۱۹۳۲هنگامی که بنیاد نابینایان آمریکایی شروع به ایجاد کتاب‌هایی برای سربازان نابینا و غیرنظامیان وینیل که قادر به خواندن بریل نبودند، کرد.

نحوه گوش دادن به کتاب صوتی در مقابل کتاب چاپ شده

سیر تکاملی کتاب صوتی آینه‌ای از نوآوری‌ها در صنعت موسیقی است. کتاب‌های روی نوار کاست جای کتاب‌های صوتی وینیل را می‌گیرند، دیسک‌های فشرده تغییر کردند و تلفن‌های هوشمند جایگزین سایر موارد می‌شوند. دانشگاهیان تفاوت مفهوم بین خواندن کتاب و گوش دادن به آن را بررسی کرده‌اند. در این مطالعه نتیجه گرفتند که برای یک خواننده عادی، درک مطلب خیلی مهمتر است حفظ مطلب است. اما اینکه چرا در وهله اول کتاب‌های صوتی جایگزینی برای متون چاپی شده‌اند؟  باید گفت در زمانی که خواندن کتاب فیزیکی غیرممکن است و برای صرفه‌جویی از زمان کتاب‌های صوتی بسیار  مناسب هستند چراکه هنگام رانندگی یا هنگام ورزش نمی‌توانند کتاب چاپی گوش کنند.

کتا‌ب‌های صوتی را از کجا تهیه کنید

اگر کتاب خواندن را دوست دارید اما از خواندن کتاب واقعی لذت نمی‌برید یا وقت و فضای لازم برای انجام آن را ندارید کتاب‌های صوتی انتخاب مناسبی است. روبری می‌نویسد: “کتاب‌های صوتی برای افرادی است که از خواندن متنفر هستند یا شرایط خواندن کتاب را ندارند. بیشتر کتاب‌های صوتی برای گوش دادن در تلفن‌های هوشمند، تبلت، ساعت هوشمند ویا لپ تاپ شما در دسترس هستند. نحوه گوش دادن به کتاب‌های صوتی بیشتر به دستگاه شما و دسترسی شما به برنامه‌های موجود در آن بستگی دارد. هر دو دستگاه اپل و اندروید به شما امکان دسترسی به برنامه‌های که کتاب صوتی ارائه می‌دهند را داده است. در اینجا برخی از سایت‌ها و برنامه‌هایی که کتب صوتی ارائه می دهند را آورده‌ایم.

اپلیکشن کتابراه

اپلیکیشن کتابراه امکان دسترسی به هزاران کتاب، رمان و مجله را از طریق موبایل، تبلت و رایانه برای کاربران فراهم می‌کند. کاربران با استفاده از اپلیکیشن کتابراه همیشه وهمه جا به کتابخانه خود دسترسی دارید و کاربران می‌توانند به سادگی از هر فرصتی برای مطالعه استفاده کنید. در کتابراه برای همه سلیقه‌ها از داستان و رمان تا روانشناسی و علمی و… کتاب‌هایی پیدا می‌شود. کاربران کتاب‌خانه‌های شخصی همراه خود را دارند و می‌توانند کتاب‌های جدید را پیدا کنند. در این اپلیکیشن کتاب‌ها به صورت رایگان و پولی ارائه می‌شود.

دانلود نسخه اندروید کتابراه

دانلود نسخه iOSکتابراه

اپلیکشن نوار

یکی دیگر از نرم افزارهای موجود برای شنیدن کتاب صوتی، اپلیکشن نوار است. کاربران در سایت نوار یا در اپلیکیشن می‌توانند از طریق ابزار جستجو کتاب مورد خود را پیدا کنند. برای خرید کتاب صوتی در اپلیشکن نوار لازم است کاربران در سایت یا اپلیکشن ثبت‌نام کنند و با وارد کردن گذرواژه، وارد حساب کاربری خود شوند. پس از خرید کتاب کاربران می‌توانند کتاب مورد نظر خود را گوش دهند. کاربران می‌توانند کتاب‌ها را به صورت آفلاین نیز گوش دهند.

دانلود نسخهٔ اندروید نوار

دانلود نسخهٔ iOSنوار

اپلیکیشن طاقچه

بهترین اپلیکشن برای اندرویدی‌ها نرم‌افزار طاقچه است. کاربران در طاقچه با انواع کتاب‌های ادبی، فلسفی، تاریخی، علمی، رمان، شعر، کودکانه، آموزشی، هنری، داستانی و انواع روزنامه ها و مجله و حتی کتب درسی رو به رو می‌شوند. در طاقچه حق نویسنده رعایت شده است و کتاب‌ها به صورت قانونی در دسترس قرار می‌گیرند. اپلیکیشن طاقچه امکاناتی مانند استفاده آفلاین، تنظیم فونت، خط کشیدن روی متن، امکان اضافه کردن نکات یا جمله ی دلخواه به متن، امکان تغییر فونت نوشته به فونت دلخواه، امکان تغییر رنگ زمینه، امکان تغییر اندازه ی فونت (کوچک و بزرگ کردن متن)، علامت گذاری و ذخیره ی متن تا آخرین کلمه خوانده شده، امکان تنظیم تایمر خاموشی برای کتاب‌های صوتی،‌ امکان شرکت در مسابقات جذاب طاقچه، استفاده از صداهای دلنشین و آشنای گویندگان و افراد معروف در کتاب‌های صوتی، ذخیره‌ی کتاب‌های خوانده شده و دانلود شده به صورت طبقه بندی شده و امکان دسته بندی کتاب‌ها به صورت دلخواه فراهم کرده است.

دانلود نسخه اندروید طاقچه

دانلود نسخه iOSطاقچه

اپلیکشین فیدیبو

فیدیبو یک کتابخوان رایگان و غیررایگان است. کاربران می‌توانند خلاصهٔ کتاب را به صورت رایگان دانلود کنند و در صورت مناسب بودند بخرند. قیمت‌های فیدیبو بسیار مقرون به صرفه است به طوری که کاربران می‌توانند به اندازه قیمت خرید یک کتاب چاپی، چند کتاب صوتی بخرند. فیدیبو امکان وجود موضوعات مختلف در زمینه های رمان، نمایشنامه، علمی، آموزشی، هنری، داستانی، ادبیات، شعر، روانشناسی، بازاریابی و فروش، کارآفرینی و مهارت های اجتماعی و غیره، امکان جستجو در متن، امکان جستجو در موضوعات، تنوع دسته بندی موضوعات مختلف همچون کمیک، فلسفه، ادبیات، کودکانه، بازاریابی و فروش، توسعه‌ فردی و غیره، امکان تنظیم فونت از نظر نوع فونت و اندازه، امکان خط کشیدن روی متن، قانونی بودن اپ و پرداخت کامل حق ناشر و نویسنده، وجود انتشارات مختلف و متنوع، امکان جستجو در بین انتشارات، امکان ذخیره متن دانلود شده یا خریداری شده را فراهم کرده است.

دانلود نسخه اندروید فیدیبو

دانلود نسخه iOSفیدیبو

 گویا

در اپلیکیشن کتاب گویا کتاب‌های صوتی را به صورت قانونی دانلود می‌کنید (قیمت‌گذاری توسط ناشر هر کتاب). البته کتاب‌های صوتی رایگان هم در گویا وجود دارند. کاربران قبل از خرید می‌توانند مقداری از کتاب را رایگان بشنوید. در هر زمان و مکانی می‌توانند به کتاب دلخواهتان دسترسی داشته باشید. کاربران می‌توانند بعد از دانلود کتاب، کتاب صوتی را به صورت آفلاین گوش کنند. کاربران می‌توانند سرعت شنیدن کتاب‌ها را می‌توانند تنظیم کنید. کاربران تا هر جایی از کتاب را بشنوند، به صورت خودکار ذخیره می‌شود و هر بار که وارد برنامه شوند، از ادامه‌اش پخش می‌شود. فروشگاه کتاب الکترونیک گویا تنوع بسیار خوبی از کتاب‌های کودک و نوجوانان تا بزرگسال را پوشش می‌دهد و برای هر سلیقه‌ای کتابی دارد.

دانلود نسخه گویا از کافه بازار

print

نظرات کاربران

  • لطفا از تایپ کردن فینگلیش خودداری کنید. در غیر این صورت نظر شما بررسی نخواهد شد.
  • هدف شما ارسال تبلیغات یا بک لینک نباشد. در غیر این صورت دیدگاه حذف می شود.
  • دیدگاه شما فقط و فقط در رابطه با این موضوع باشد.
  • به دیگران توهین نکنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.