گیاه خوش‌یمن آپارتمانی | آشنایی با گیاه آگلونما

مدیر سایت 838 روز پیش
بازدید 111 بدون دیدگاه

اگر به دنبال گیاهی کم دردسر و زیبا برای نگهداری در آپارتمان هستید، گیاه آگلونما را فراموش نکنید. گیاهی بسیار زیبا که مردم چین آن را گیاه خوش یمنی می‌دانند. این گیاه حدود ۲۱ تا ۲۴ گونهٔ‌ مختلف دارد و به همین دلیل انتخاب از بین گونه‌های مختلف آن کمی گیج‌کننده است. بعضی از گونه‌های آن برگ‌های قرمز و خیره‌کننده‌ای دارند و برخی برگ‌های سبز و سفید. اما به طور کلی شیوهٔ نگهداری اکثر آنها یکسان است. در ادامه با ما همراه شوید تا با این گیاه زیبا و شرایط نگهداری آن بیشتر آشنا شوید.

آگلونما، گیاه تصفیه کننده هوا

جالب است بدانید که آگلونما جزو ۱۰ گیاهی است که ناسا آنها را در فهرست گیاهان تصفیه کننده هوا قرار داده‌ است. این گیاه با جذب بنزن و فرمالدهید که عامل مهم سرطان‌زایی است، به سالم شدن هوای داخل منزل و محیط کار کمک می‌کند.

بیشتر بخوانید:

گیاهان آفتاب مهتاب ندیده | آشنایی با گیاهان آپارتمانی

گیاه مقاوم برای نگهداری در آب و هوا مختلف/نکات نگهداری و تکثیر انواع نخل

شرایط نگهداری گیاه آگلونما

آگلونما انواع مختلفی دارد ماند آگلونمای کاهویی،‌ آگلونمای سفید،‌ آگلونمای قرمز، آگلونمای صورتی که نمونه قرمز و صورتی آن کمیاب‌تر از بقیه است. گیاه آگلونما مقاومت بالایی دارد و به همین دلیل برای افرادی که شاغل هستند یا وقت کافی برای نگهداری از گل و گیاه ندارند انتخاب مناسبی است. این گیاه به نور کامل خورشید نیاز ندارد و برگ‌های سبز آن نسبت به برگ‌های روشن‌تر به نور کمتری احتیاج دارند و برای نگهداری در محیط کار و خانه‌های کم‌نور مناسبند. برای تعیین میزان نور مناسب برای این گیاه به نوک برگ‌های آن دقت کنید،‌ اگر نوک برگ‌ها زرد شده بود نشان از تابش نور بیش‌از‌حد خورشید است و باید گیاه به محیط کم ‌نورتری منتقل شود.

بر خلاف گیاه پتوس که رشد زیادی دارد،‌ گیاه آگلونما رشد کمی دارد، بنابراین نیازی به تعویض هر ساله گلدان و انتخاب گلدانی بزرگ‌تر ندارید. برای آبیاری این گیاه نیز می‌توانید در فصل تابستان برگ‌های آن را با اسپری آب مرطوب کنید و خاک آن را بعد از خشک شدن، هر روز آبیاری نمایید. اما در فصل زمستان نیازی به اسپری آب نیست و هر زمان احساس کردید خاک گیاه خشک است آن را آبیاری کنید. در زمان آبیاری به زهکشی گلدان توجه کنید تا آب به خوبی از انتهای گلدان خارج شود و در خاک آن نماند زیرا باعث پوسیدگی ریشه گیاه می‌شود. اگر می‌خواهید گیاه رشد خوبی داشته‌باشد و برگ‌های آن همیشه سرحال باشد کود دهی را فراموش نکنید و از کودهای نمکی دارای ازت استفاده کنید.

ترکیب خاک مناسب برای گیاه آگلونما

ریشه گیاه آگلونما باید در معرض رطوبت آب قرار بگیرد بنابراین بهتر است دور ریشهٔ گیاه را با کوکوپیت بپوشانید و باقی حجم گلدان را با خاک کامل گیاهان آپارتمانی پر کنید که ترکیبی از خاکبرگ استریل، ورمی‌کمپوست،‌ پرلیت یا سبکدانه است.

نحوه تکثیر گیاه آگلونما

این گیاه عمر کوتاهی دارد و باید بعد از دو سال آن را قلمه‌گیری کرد. یکی از نشانه‌های پیر شدن گیاه آگلونما، افتادگی بی‌دلیل برگ‌ها،‌ مچاله‌شدن آنها و دراز شدن ساقه است. برای قلمه‌گیری می‌توانید از روش سرزنی گیاه و یا از طریق جدا کردن پاجوش ریشه گیاه را دوباره زنده کنید. قلمه گیاه را داخل آب یا خاک قرار دهید تا ریشه‌دار شود. اگر قصد نگهداری قلمه در خاک را دارید از خاک کوکوپیت استفاده کنید تا به آبرسانی گیاه کمک کند.

print

نظرات کاربران

  • لطفا از تایپ کردن فینگلیش خودداری کنید. در غیر این صورت نظر شما بررسی نخواهد شد.
  • هدف شما ارسال تبلیغات یا بک لینک نباشد. در غیر این صورت دیدگاه حذف می شود.
  • دیدگاه شما فقط و فقط در رابطه با این موضوع باشد.
  • به دیگران توهین نکنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.