عروس گل‌های آپارتمانی | آشنایی با گیاه بنفشه آفریقایی

مدیر سایت 861 روز پیش
بازدید 109 بدون دیدگاه

اگر قصد نگهداری گل و گیاه آپارتمانی را دارید و به دنبال گیاهی هستید که در کنار ظاهر زیبای برگ‌هایش، در تمام طول سال گل‌های زیبا و خوش‌رنگی بدهد، انتخاب گیاه بنفشهٔ آفریقایی را فراموش نکنید. همانطور که از نام این گیاه مشخص است،‌ بنفشهٔ آفریقایی از گیاهان بومی شرق قارهٔ‌ آفریقا است. گلربرگ‌های این گیاه در رنگ‌های سفید، بنفش، قرمز، صورتی و آبی است و برگ‌های مخملی آن گاهی به صورت ابلق و گاهی تک رنگ و ساده است.

شرایط نگهداری بنفشهٔ آفریقایی

یکی از روش‌های متداول آبیاری گیاه بنفشهٔ آفریقایی، آبیاری توسط زیرگلدانی است. در این روش زیرگلدانی را از آب بدون کلر پر می‌کنید و پس از نیم‌ساعت آب اضافی زیرگلدانی را خالی می‌کنید. حتماً از آب بدون کلر برای آبیاری آن استفاده کنید زیرا کلر موجود در آب مانع از شکوفه دادن آن می‌شود و برگ‌های مخملی گیاه را می‌سوزاند. همچنین دقت داشته‌باشید تا آب خیلی سرد نباشد زیرا این گیاه به سرما بسیار حساس است.

این گیاه را می‌توانید در نور خیلی کم نیز نگهداری کنید اما برای گل‌دهی این گیاه به نور غیر مستقیم نیاز دارید و بهتر است آن را پشت پنجره‌های جنوبی نگهداری کنید. این گیاه به حدود ۱۲ ساعت روشنایی و ۸ ساعت تاریکی مطلق نیاز دارد. اما اگر در خانه نور کافی ندارید می‌توانید با نور لامپ نیز به گل‌دهی گیاه کمک کنید. بهتر است از لامپ‌های مهتابی استفاده کنید و آنها را در فاصلهٔ‌ ۳۰ تا ۴۰ سانتی‌متری گیاه قرار دهید یا از لامپ‌های رشد استفاده کنید.

برای کوددهی به این گیاه نیز در هر دوره از آبیاری از کود رشد (سه بیست) برای رشد بهتر و هر ۲۰ روز یکبار از کود گل دهی (۳۶۱۲۱۲) برای تحریک گیاه و گل دادن آن استفاده کنید.

بیشتر بخوانید:

گیاه خوش‌یمن آپارتمانی/ آشنایی با گیاه آگلونما

فوت و فن باغبانی در منزل | نکاتی برای آبیاری گیاهان آپارتمانی

شیوه تکثیر و قلمه زدن گیاه بنفشهٔ‌ آفریقایی

تکثیر بنفشهٔ آفریقایی از طریق بذر، برگ، نیم برگ، تقسیم بوته و حتی کشت بافت گیاه صورت می‌گیرد. اما آسان‌ترین راه تکثیر این گیاه، تکثیر برگ است. در این روش با انتخاب برگ سالم و بالغ (معمولاً برگ‌های وسطی بهتر است) و بریدن آنها به صورت مورب از انتهای دمبرگ، قرار دادن قلمه در آب یا بستری سبک مثل پیت‌ماوس و پرلیت و قرار دادن قلمه با زاویهٔ ۴۵ درجه در خاک می‌توانید گیاه را تکثیر کنید.

خاک مناسب برای گیاه بنفشهٔ آفریقایی

مناسب‌ترین خاک برای این گیاه خاک‌برگ به همراه پیت‌ماوس و پرلیت است و بهتر است در فصول گرم سال روزی یکبار با کود‌های تقویتی و غذاهای کمکی به رشد و تقویت گیاه کمک کرد.

گلدان مناسب برای بنفشهٔ آفریقایی

علاوه بر توجه به سایز گلدان که با توجه به بزرگی و کوچکی گیاه و حجم ریشه‌های آن تعیین می‌شود باید به جنس بدنهٔ گلدان نیز توجه کرد. از آنجایی که گیاه بنفشهٔ آفریقایی به سرما حساسیت دارد بهتر است این گیاه را در گلدان‌های پلاستیکی پرورش دهید و از گلدان‌های فلزی یا سفالی استفاده نکنید تا شوک سرما به ریشه‌های گیاه وارد نشود زیرا باعث قهوه‌ای شدن برگ‌های گیاه می‌شود.

print

نظرات کاربران

  • لطفا از تایپ کردن فینگلیش خودداری کنید. در غیر این صورت نظر شما بررسی نخواهد شد.
  • هدف شما ارسال تبلیغات یا بک لینک نباشد. در غیر این صورت دیدگاه حذف می شود.
  • دیدگاه شما فقط و فقط در رابطه با این موضوع باشد.
  • به دیگران توهین نکنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.