آکواریومی با آب‌های ابری | علت و راه برطرف کردن کدری آب داخل آکواریوم

مدیر سایت 915 روز پیش
بازدید 177 بدون دیدگاه

نگهداری از ماهی‌های زینتی در آکواریوم‌های خانگی بسیار لذت‌بخش است. در این آکواریوم‌ها شما می‌توانید انواع ماهی‌ها از قبیل ماهی‌های گوشت‌خوار، گیاه‌خوار، ماهی‌های آب شیرین و آب شور را نگهداری کنید. اگر جزو افرادی هستید که وقت و حوصلهٔ کافی برای نگهداری از ماهی‌های زینتی داخل آکواریوم را دارید حتماً با این مشکل مواجه شده‌اید که گاهی آب داخل آکواریوم کدر می شود و حالت ابری به خود می‌گیرد. اما اغلب دلیل این مشکل و راه برطرف کردن آن را نمی‌دانید. در ادامه با ما همراه باشید تا این مشکل را برای همیشه برطرف کنید.

دلیل اصلی کدر شدن آب داخل آکواریوم

آب داخل آکواریوم به سه دلیل اصلی کدر می‌شود و رنگی شیری مانند به خود می‌گیرد به طوری که گاهی ماهی‌ها به سختی در آن قابل رویت هستند. این سه دلیل شامل موارد زیر است:

۱- مواد آلی اضافی موجود در آب که باعث رشد باکتری‌ها می‌شود.

۲- کثیفی شن و ماسه موجود در کف مخزن آکواریوم که باعث ایجاد گرد و غبار در آب می‌شود.

۳- رسوب مواد معدنی موجود در آب

نکته اصلی برای برطرف کردن کدری آب آکواریوم توجه به زمان کدر شدن آب است. اگر آب آکواریوم بلافاصله پس از راه‌اندازی آن کدر شد ممکن است شن و ماسه موجود در کف آکواریوم را به خوبی نشسته باشید یا از سنگ‌های آهکی برای تزئین آکواریوم استفاده کرده باشید که باعث کدر شدن آب داخل آکواریوم می‌شود.

اما اگر چند هفته پس از راه‌اندازی آکواریوم و افزودن ماهی و غذا، آب داخل آکواریوم کدر شد، ممکن است دلیل آن رشد باکتری در اثر مواد آلی موجود در آب باشد.

گاهی نیز پس از تمیز کردن آکواریوم یا فیلتر، آب داخل آن کدر می‌شود که ممکن است این مسئله در اثر تجمع مواد الی باشد که شرایط را برای رشد باکتری‌ها فراهم می‌کند.

بیشتر بخوانید:

دیگر نگران زرد شدن وسایل چوبی سفید نباشید

از کاشی‌های قدیم تا برچسب‌های کاشی جدید/ راهنمای خرید برچسب‌های کاشی

چرا مواد آلی باعث کدر شدن آب آکواریوم می‌شود؟

مواد آلی در اثر وجود مواد زائد یا فضولات ماهی، غذاهای ماهی خورده نشده، گیاهان مرده و ماهی‌های مرده ایجاد می‌شود. همچنین این مواد با اضافه کردن آب تازه به آکواریوم نیز وارد آب می‌شود. بنابراین تمیز نگه‌داشتن آب از زباله‌های اضافی روش مناسبی برای جلوگیری از کدری آب است.

راه برطرف کردن کدری آب آکواریوم

همانطور که گفته شد اگر دلیل کدر شدن آب مواد آلی موجود در آن است با تمیز نگه‌داشتن آکواریوم مانع از افزایش این مواد در آب شوید. زیرا مواد آلی منبع غذایی باکتری‌هایی هستند که رشد و تکثیر بیش از حد آنها باعث کدری آب آکواریوم می‌شود. اما اگر دلیل کدری آب وجود مواد معدنی است، ابتدا از آهکی نبودن سنگ‌های موجود در آن مطمئن شوید و سپس شیشه و رسوبات کناره‌های آن را به خوبی تمیز کنید تا آب داخل آن شفاف شود. از تمیز کردن شن و ماسه، گیاهان وسایل تزئینی داخل آکواریوم نیز غافل نشوید.

همچنین استفاده از یک فیلتر آب مناسب و ماهی‌های لجن خوار کمک بسیاری به تمیزی و شفافی آب می‌کند. بنابراین با توجه به حجم آب و تعداد ماهی‌های موجود در آکواریوم یک فیلتر مناسب و چند ماهی لجن خوار تهیه کنید تا همیشه آکواریومی با آب‌های تمیز و شفاف داشته‌باشید.

print

نظرات کاربران

  • لطفا از تایپ کردن فینگلیش خودداری کنید. در غیر این صورت نظر شما بررسی نخواهد شد.
  • هدف شما ارسال تبلیغات یا بک لینک نباشد. در غیر این صورت دیدگاه حذف می شود.
  • دیدگاه شما فقط و فقط در رابطه با این موضوع باشد.
  • به دیگران توهین نکنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.