۷ راه تشخیص ظروف مسی اصل از تقلبی

مدیر سایت 845 روز پیش
بازدید 110 بدون دیدگاه

این روزها توجه ظروف و قابلمه‌های مسی بسیار زیاد شده است و این فلز زیبا در کنار ظروف؛ چدن،‌ گرانیت،‌ سرامیک و شیشه‌ای جای خود را در آشپزخانه به خوبی باز کرده است. از آنجایی که ظروف مسی انتقال دهندهٔ خوب گرما هستند برای پخت و پز بسیار مناسب بوده و خواص زیادی نیز دارند. اما متاسفانه این روزها ظروف تقلبی مسی نیز در بازار به چشم می‌خورد که مقدار مس آن کم است و تنها رنگ آن شبیه ظروف مسی است. به همین دلیل در این مطلب قصد داریم تا شما را ظروف مسی و راه‌های تشخیص ظروف مسی اصل از تقلبی آشنا کنیم.

آشنایی با انواع شیوهٔ ساخت ظروف مسی

ظروف مسی به سه شیوه ساخته می‌شوند.:

۱- ظروف مسی ماشینی:‌ در این حالت ظروف مسی به وسیله ماشین آلات مخصوص پرس،‌ خم و چکش‌کاری می‌شوند. ظروفی به این شیوه ساخته می‌شوند روی بدنه‌شان خطوط موازی شکلی مشاهده می‌شود و نسبت به ظروف دستی قیمت پایین‌تری دارند.

۲- ظروف مسی نیمه‌ماشینی:‌ این ظروف به وسیله ماشین پرس و خم‌کاری می‌شود و مسگران آن را چکش‌کاری می‌کنند و نسبت به مدل ماشینی گران‌تر هستند.

۳- ظروف مسی دستی:‌ در ساخت این ظروف ابتدا ورق مس را با دستگاه قالب‌گیری می‌کنند و سپس مسگران بقیه مراحل را با چکش‌کاری انجام می‌دهند. از آنجایی که این شیوه از ساخت زحمت و وقت زیادی دارد ارزش بیشتری داشته و گران‌تر است.

بیشتر بخوانید:

دیگر نگران زرد شدن وسایل چوبی سفید نباشید

از کاشی‌های قدیم تا برچسب‌های کاشی جدید | راهنمای خرید برچسب‌های کاشی

راه‌های تشخیص ظروف مسی اصل از تقلبی

رنگ

توجه به رنگ مس و میزان سرخی و درخشانی آن اولین نکته در هنگام خرید این ظروف است. ظروف مسی تقلبی معمولاً با فلز برنج ترکیب شده است. برای تشخیص تقلبی بودن ظروف مسی ابتدا باید ظرف را به خوبی تمیز کنید و آن را زیر نور مستقیم خورشید قرار دهید اگر رنگ قهوه‌ای آن مایل به زرد، سبز یا نارنجی بود، نشان از تقلبی بودن آن است.

ظاهر

از ظاهر ظرف مسی غافل نشوید، ظرف را به خوبی بررسی کنید تا هیچگونه فرورفتگی،‌ خراش و خوردگی نداشته باشد. همچنین بعضی از فروشندگان از ورق مس نازک برای فروش استفاده می‌کنند که در نتیجه آن ظرف خیلی زود در اثر چکش‌زنی سوراخ می‌شود یا مس آن حالت پوسته شده به خود می‌گیرد. بنابراین در هنگام خرید حتماً از سلامت ظاهر ظروف و ضخیم بودن ورق مس مطمئن شوید.

صدا

از آنجایی که فلز مس،‌ نرم است در هنگام ضربه صدایی ضعیف و بم دارد. بنابراین اگر با ضربه زدن به ظروف مسی صدایی تیز و بلند شنیدید از خرید آن صرف‌نظر کنید زیرا در ترکیب آن به جز مس از فلزات دیگر نیز استفاده شده است.

آهن‌ربا

فلز مس به آهن‌ربا نمی‌چسبد، اگر ظرف شما به آهن‌ربا چسبید مطمئن باشید به جای ظرف مسی یک ظرف آهنی با رنگ مسی دارید. پس در هنگام خرید ظروف مسی حتماً یک آهن‌ربا کوچک همراه داشته‌باشید.

وزن

فلز مس سنگین‌تر از فلز آهن و برنج است. هرچند به دلیل گرانی فلز مس اکثر ظروف را با لایه نازکی از مس می‌سازند اما با این حال آنها نسبت به ظروف فلزی دیگر وزن بیشتری دارند. بنابراین در هنگام خرید اگر ظرف مسی بزرگی را دیدید که نسبت به حجمش وزن کمی دارد، مطمئن باشید که از روکش مس برای آن استفاده شده است.

توجه به قسمت داخلی ظرف

یک ظرف مسی مرغوب به طور کامل قلع‌اندود شده است و قسمت داخلی آن براق و درخشان است. اگر ظرف به خوبی قلع‌اندود نشده‌باشد و یا از آلیاژ به جای قلع در روکش داخلی آن استفاده شود ظرف برای استفاده و پخت و پز مناسب نیست و باید مجدد قلع‌اندود شود.

قالب‌گیری استاندارد

ظروف مسی اصل به طور استاندارد قالب‌گیری شده است و هیچگونه لبهٔ ‌تیزی ندارد. در ظروف مسی اصل و با کیفیت دستگیره‌ها و درها ندازه استانداری دارند و به صورت اصولی روی بدنه قرار می‌گیرند.

print

نظرات کاربران

  • لطفا از تایپ کردن فینگلیش خودداری کنید. در غیر این صورت نظر شما بررسی نخواهد شد.
  • هدف شما ارسال تبلیغات یا بک لینک نباشد. در غیر این صورت دیدگاه حذف می شود.
  • دیدگاه شما فقط و فقط در رابطه با این موضوع باشد.
  • به دیگران توهین نکنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.