بارداری و کرونا| آیا کرونا از مادر به نوزاد منتقل می‌شود؟

مدیر سایت 916 روز پیش
بازدید 73 بدون دیدگاه

سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده است احتمال خطر ابتلا به کرونای شدید در زنان باردار دارای سن بالا، اضافه وزن و بیماری‌های زمینه‌ای مانند فشار خون و دیابت بالاتر رفته است. هنگامی که زنان باردار به بیماری شدید مبتلا می‌شوند، به نظر می‌رسد که آن‌ها بیش از زنان غیرباردار به مراقبت‌های ویژه نیاز دارند.

زنان در دوران بارداری به علت تغییرات در بدن و سیستم ایمنی بدن، می‌توانند تحت تأثیر برخی از عفونت‌های تنفسی قرار گیرند. بنابراین زنان باردار باید برای محافظت از خود در برابر ویروس کرونا اقدامات احتیاطی بیشتری را انجام دهند و علائم احتمالی از جمله تب، سرفه و دشواری در تنفس را به پزشک خود گزارش دهند.

آیا کرونا از مادر به نوزاد منتقل می‌شود؟

سازمان بهداشت جهانی در آخرین اطلاعات منتشرکرده خود می‌گوید که ما هنوز نمی‌دانیم که آیا یک زن باردار مبتلا به کرونا می‌تواند ویروس را در دوران بارداری یا زایمان به جنین یا نوزاد خود منتقل کند یا خیر. تا کنون ویروس فعال در نمونه‌های مایعات اطراف جنین کودک در رحم و در شیر مادر یافت نشده است. بنابراین آنچه تا کنون تأیید شده است، نشان می‌دهد خطری برای جنین و کودک تازه متولد شده وجود ندارد.

آیا زنان باردار مبتلا به کرونا نیاز به سزارین دارند؟

سازمان بهداشت جهانی توصیه می‌کند که انجام سزارین فقط در موارد اضطراری پزشکی انجام شود. نحوه تولد نوزاد به صورت فردی و بر اساس ترجیحات زنان در کنار شرایط زایمان تعیین می‌شود و به کرونا داشتن زنان باردار بستگی ندارد.

 

در این زمینه بیشتر بخوانید:

اضطراب و مشکلات خلق‌وخو پس از کرونا درمان‌پذیر است | این مطلب کمکتان می‌کند

چقدر به واکسن کرونا نزدیک هستیم؟

 

مادر مبتلا به کرونا می‌تواند نوزاد خود را لمس و به او شیر دهد؟

بله. تماس نزدیک و شیردهی از آغاز تولد به رشد نوزاد کمک می‌کند و شما می‌توانید با خیال راحت و با رعایت بهداشت تنفسی به نوزاد شیر دهید. نوزاد تازه متولد شده خود را با پوست خود تماس دهید، اما پیش از لمس کودک دستان خود را بشویید و تمام سطوح را تمیز نگاه دارید. به مادرانی که کرونا دارند توصیه می‌شود هنگام تماس با کودک از ماسک پزشکی استفاده کنند.

اگر مادران کرونا گرفتند چه کار کنند؟

اگر علائم کرونا دارید و یا در معرض فرد مبتلا به ویروس کرونا قرار گرفتید بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید. در صورت امکان توصیه می‌شود که تست کرونا بدهید. در مورد داشتن علائم دقیق‌تر باشید و وضعیت خود را بررسی کنید و به ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود تماس بگیرید و او را مطلع کنید.

اگر کرونا دارید و باردار هستید، درمان شما با هدف تسکین علائم انجام می‌شود. شما باید مایعات زیادی مصرف کنید و استراحت کافی داشته باشید. پزشکان در این شرایط داروهایی برای کاهش تب، تسکین درد و کاهش سرفه تجویز می‌کنند. در موارد حاد ممکن است نیاز به معالجه در بیمارستان وجود داشته باشد. توجه داشته باشید که در صورت بروز علائم، با پزشک خود در ارتباط باشید و نسبت به درمان اقدام کنید.

منابع: who، mayoclinic

print

نظرات کاربران

  • لطفا از تایپ کردن فینگلیش خودداری کنید. در غیر این صورت نظر شما بررسی نخواهد شد.
  • هدف شما ارسال تبلیغات یا بک لینک نباشد. در غیر این صورت دیدگاه حذف می شود.
  • دیدگاه شما فقط و فقط در رابطه با این موضوع باشد.
  • به دیگران توهین نکنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.