طرز تهیه ترشی بادمجان از شمال تا جنوب کشور

مدیر سایت 743 روز پیش
بازدید 67 بدون دیدگاه

فصل پاییز و زمستان بهترین فصل برای تهیه انواع ترشی در منزل است. یکی از ترشی‌های پرطرفدار این فصل ترشی بادمجان است. شیوه تهیه این ترشی از شمال تا جنوب کشور متفاوت است. ام نکته مهم در تهیه آن استفاده از بادمجان‌های قلمی و کم‌تخم و سبزیجات تازه است تا طعم ترشی بهتر شود. در ادامه با ماه همراه باشید تا با طرز تهیه ترشی بادمجان تهران،رشت و بوشهر آشنا شوید.

 ترشی بادمجان تهران

بادمجان ۱ کیلوگرم
سرکهٔ انگور به اندازه‌ای که تا روی بادمجان‌ها بیاید
سبزیجات ترشی (نعنا،‌مزره،‌ ترخون،‌جعفری) ۲ پیمانه
گلپر،‌ سیاه‌دانه، ‌زردچوبه از هرکدام یک قاشق غذاخوری
نمک یک قاشق مرباخوری

بیشتر بخوانید:

چاشنی ترش غذاهای ایرانی | طرز تهیه آبغوره

ترش،‌ ملس،‌ شیرین |طرز تهیه لواشک آلو

طرز تهیهٔ ترشی بادمجان تهران

برای تهیه این ترشی ابتدا بادمجان‌ها را به خوبی شسته و کلاهک آن را طوری کوتاه کنید که کلاهک کوچکی روی بادمجان باقی بماند. سپس بادمجان‌ها را خشک کنید و کف قابلمه بچینید. مقداری آب داخل قابلمه بریزید و پس از جوش آمدن در قابلمه را بگذارید تا بادمجان‌ها ۱۵ دقیقه بپزد و حالت نیم‌پز بگیرد.

بادمجان‌ها را داخل آبکش بریزید تا آب آن خارج شود سپس کمی نمک روی آن بپاشید و یک پارچهٔ کرباس روی آن پهن کنید. روی بادمجان‌ها یک وزنهٔ ۳ تا ۴ کیلوگرم قرار دهید و یک شبانه روز در این حالت بادمجان‌ها را رها کنید.

سپس شکم بادمجان‌ها را برش بزنید و سبزیجات ترشی را ساطوری کنید و کمی از آن را در شکم بادمجان بریزید. بادمجان‌های پر شده را در ظرف ترشی بچینید و روی هر لایه مقداری گلپر،‌سیاه‌دانه و زردچوبه بریزید. بعد از تمام شدن این مرحله سرکه را روی آنها ریخته به طوری که کامل روی بادمجان‌ها را بپوشاند. در ظرف ترشی را محکم کنید و آن را در محیط سرد انبار کنید و بعد از ۲هفته در کنار غذا از آن استفاده کنید.

ترشی بادمجان رشت

در تهیه این ترشی به جای سبزیجات معطر ترشی از خالواش، ‌نعنا و چوچاق استفاده می‌شود. این سبزیجات را می‌توانید از فروشگاه‌های خواربار گیلان تهیه کنید. در این دستور گلپر و سیاه‌دانه حذف می‌شود و به آن سیر نیم‌کوب اضافه می‌شود. برای هر کیلو بادمجان،‌۲ تا ۳ بوته سیر کافی است.

 ترشی بادمجان بوشهر

بادمجان ۱ کیلوگرم
موسیر خشک ۱۰۰ گرم
سبزی ترشی ساطوری ۲ پیمانه
سیاه‌دانه،‌ تخم گشنیز و فلفل سیاه نیم ‌پیمانه
سرکه به میزانی که روس ترشی را کامل بگیرد
فلفل قرمز ۱ قاشق غذاخوری
شیرهٔ تمبر هندی ۲ پیمانه

طرز تهیهٔ ترشی بادمجان بوشهر

برای تهیهٔ این ترشی بادمجان‌ها را مانند طرز تهیهٔ ترشی تهرانی آماده کنید. سپس شکم آنها را با سیاه‌دانه،‌ تخم گشنیز و فلفل سیاه درسته پر کنید و کمی نمک روی آن بریزید. در ادامه بادمجان‌ها را در ظرف ترشی بچینید و روی هر ردیف فلفل و موسیر خیس‌خورده بریزید. سپس شیرهٔ تمرهندی را به آن اضافه کنید و بعد سرکهٔ انگور را روی آن بریزید تا روی بادمجان‌ها را کامل بپوشاند.

print

نظرات کاربران

  • لطفا از تایپ کردن فینگلیش خودداری کنید. در غیر این صورت نظر شما بررسی نخواهد شد.
  • هدف شما ارسال تبلیغات یا بک لینک نباشد. در غیر این صورت دیدگاه حذف می شود.
  • دیدگاه شما فقط و فقط در رابطه با این موضوع باشد.
  • به دیگران توهین نکنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.