چگونه در بورس ثبت نام کنیم؟

مدیر سایت 634 روز پیش
بازدید 52 بدون دیدگاه

با راکد شدن بازارهای تجاری و کاهش لحظه به لحظه‌ای ارزش واحد پولی کشور،‌ بسیاری از مردم علاقمند به سرمایه‌گذاری هستند. چراکه هم از کاهش ارزش منابع نقدی خود جلوگیری کنند و هم سبب ایجاد منبع درآمد بشود. بورس و معاملات بورسی یکی از راه‌های سرمایه‌گذاری می‌تواند باشد اما ممکن است خیلی‌ها آشنا به نحوه ورود به بازار داغ بورس نباشند.

راه‌های ثبت‌نام در بورس

ثبت‌نام در بورس و دریافت کد بورسی می تواند به دو طریق صورت بگیرد. کاربران می‌توانند شخصا مراحل را طی کرده و کد بورسی دریافت کنند یا اینکه از کارشناسان اقتصاد و افراد باتجربه کمک بگیرند. نحوه ثبت‌نام در بورس شامل ثبت نام در سامانه سجام ، دریافت کد بورسی و شروع معاملات است.

ثبت نام در سامانه سجام (اشخاص حقیقی)

کاربران و متقاضیان حضور در بازار بورس و انجام معاملات لازم است قبل از هرکاری سرمایه‌گذار در سامانه سجام «سامانه جامع اطلاعات مشتریان» ثبت‌نام کند. کاربران پس از وارد کردن اطلاعات با توجه به توضیحات ارائه شده در ادامه، ثبت‌نام می‌کنند و بعد از ثبت نام کد رهگیری ۱۰ رقمی از طریق پیامک ارسال می‌شود. لازم است بدانید که کد رهگیری را تا مرحله احراز هویت باید نگه داشت. سامانه سجام برای شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه است که زیر نظر سازمان بورس برای ایجاد سامانه‌ای فراگیر، یکپارچه و ارائه خدمات سریعتر و بهتر به سرمایه‌ گذاران ایجاد شده است. جهت ثبت نام در سامانه سجام و اقدام به دریافت کد معاملاتی مراحل زیر را دنبال کنید :

در ابتدا به سایت dara.csdiran.com/sejam مراجعه کنید.

بر روی گزینه‌ی آبی رنگ ثبت نام در سجام کلیک کنید

سپس شماره تلفن همراه خود را وارد نمایید.

پیامکی برای ورود به سامانه سجام برای شما فرستاده می‌شود. کد فرستاده شده را در بخش مشخص شده وارد کنید، سپس گزینه مشتری حقیقی با تابعیت ایرانی را انتخاب و شمارهٔ کد ملی خود را به همراه کد امنیتی وارد کنید.

 اطلاعات نماینده

در این مرحله از ثبت نام در سامانه سجام توجه داشته باشید که اطلاعات وارد شده در آن اگر متعلق به شخص شما است باید گزینه “اصیل” را انتخاب کنید و در صورتیکه شما به ‌عنوان نمایندهٔ قانونی شخص دیگری اقدام به ثبت نام در سامانه سجام می‌کنید، باید گزینه “نماینده قانونی” را انتخاب کنید و لازم است بدانید که نماینده قانونی هم باید قبلا در سامانه سجام ثبت نام کرده باشد.

بعد از انجام مبلغ ۱۰ هزار تومان بابت کارمزد ایجاد کد سهامداری و تخصیص اتوماتیک دارایی بصورت آنلاین پرداخت کنید. در مرحله بعدی لازم است اطلاعات هویتی خود را بر اساس شناسنامه و کارت ملی خود وارد کنید. این مرحله مربوط به اطلاعات ارتباطی است که باید منطبق با کد پستی درج شده در کارت ملی‌ شخص باشد. در صورتی که دارای کد بورسی قدیمی هستید در این مرحله وارد کنید در غیر این صورت این مرحله را نادیده بگیرید. مرحله بعد مربوط به اطلاعات شغلی شما است، مواردی مانند عنوان شغل، تاریخ اشتغال، نام شرکت، سمتتان و نشانی و کد پستی محل کار خود را باید ثبت کنید. در فرم بعدی باید اطلاعات مالی خود را وارد کنید. این مرحله بسیار حائز اهمیت بوده و باید اطلاعات صحیح و با دقت وارد شود. صفحه بعدی مربوط به اطلاعات حساب‌های بانکی فعال شما است. توجه کنید این حساب باید مختص به شخص شما باشد. در صورت نیاز می‌توانید بعدها از طریق سامانه سجام حساب‌های بانکی جایگزین خود را معرفی کنید. در نهایت در فرم تعهدات، باید درستی اطلاعات قبلی خودتان را تائید کنید و در صورت اشتباه می‌توانید هر یک از موارد را ویرایش کنید. بعد از اینکه ثبت نام شما در بورس پایان یافت، کد پیگیری ۱۰ رقمی به شمارهٔ همراهی که در سامانه ثبت کردید، ارسال خواهد شد.

ثبت نام اولیه برای دریافت کد بورسی

در مرحله اول باید یک کارگزار رسمی و مورد تائید سازمان بورس اوراق بهادار را انتخاب کنید. تا از طریق کارگزاری مربوطه کد بورسی (کد معاملاتی) خود را دریافت کنید. صدور و دریافت کد معاملاتی رایگان است.

مراحل ثبت نام برای دریافت کد بورسی در کارگزاری‌های مختلف کمی متفاوت‌تر است. ازهمین رو در ابتدا نحوه ثبت نام آنلاین برای دریافت کد بورسی از کارگزاری مفید را توضیح خواهیم داد. پس از دریافت کد رهگیری سجام باید برای ثبت نام اولیه برای دریافت کد بورسی ورود به بخش افتتاح حساب در سایت کارگزاری مفید بروید و پس از وارد کردن شماره همراه و دریافت کد تائید از طریق پیامک، اطلاعات اولیه ثبت نام (کد ملی، نام، نام خانوادگی و رمز عبور) و ثبت نام غیرحضوری را تکمیل کنید.

از این رو پس از تکمیل ثبت نام اولیه و ایجاد حساب با انتخاب«ورود به افتتاح حساب غیر حضوری» باید اطلاعات فردی، اطلاعات تماس، اطلاعت بانکی و اطلاعات شغلی خود را تکمیل کنید. همچنین اطمینان حاصل کنید نام فرد دیگری در بالای صفحه نمایش داده نشود، در صورت مشاهده با کلیک به روی نام کاربر از صفحه خارج شود و حساب جدید خود را ایجاد کنید.

اطلاعات خواسته شده را بر اساس اطلاعات مندرج در مدارک هویتی رسمی (شناسنامه و کارت ملی) و به صورت کامل کنید. در خصوص شناسنامه‌های جدید که فاقد شماره شناسنامه هستند، کد ملی را به جای شماره شناسنامه وارد کنید. ‌در صحت تلفن همراه و ایمیل وارد شده دقت کنید.همچنین به اطلاعات بانکی توجه داشته باشید که حساب اعلام شده حتما به نام خود شما باشد. در صورت مغایرت نام، انتقال وجه به حساب شما مقدور نخواهد بود. لازم است توجه کنید که بعد از تکمیل اطلاعات هر بخش دکمه «ثبت و مرحله بعد» رابزنید. شما در هر مرحله از ثبت نام می‌توانید با زدن دکمه «مرحله قبلی» اطلاعات قبلی را ویرایش کنید. فیلدهای ستاره دار (*) حتما باید توسط متقاضی پر شوند.

دقت کنید در هر بخش از ثبت نام، گزینه‌هایی وجود دارد که « انتخابی» و چنانچه شما گزینه مورد نظر را انتخاب نکنید اطلاعات خواسته شده تکمیل نخواهد شد.

مرحله احراز هویت

پس از گذراندن مراحل فوق جهت ثبت نام در بورس شخص باید برای احراز هویت به همراه مدارک مورد نیاز مانند کد ۱۰ رقمی دریافت شده از سامانه سجام بوسیله پیامک، اصل شناسنامه و اصل کارت ملی به شعب کارگزاری مورد نظر مراجعه کنند.

لازم است بدانید پس از انجام مراحل گفته شده برای دریافت کدبورسی،‌شرکت‌های کارگزاری مدارک و فرم‌های مربوطه را که پر کرده‌اید به سازمان بورس برای صدور کد بورسی ارائه می دهند. تقریبا بعد از ۳ روز کاری کد بورسی به ایمیل یا شماره همراه متقاضی ارسال می‌شود.

البته از تاریخ ۱۲ اسفند ۹۸ در قوانین دریافت کد بورسی تغییراتی رخ داده است که افراد حقیقی باید در آزمون معاملات برخط آنلاین شرکت کنند و پس از کسب امتیاز قابل قبول کد بورسی برای آنها صادر خواهد شد. توجه کنید که کد بورسی یکی از الزامات ورود به بورس اوراق بهادار و خرید و فروش در بازار سرمایه است. چه افراد حقیقی و چه افراد حقوقی در سامانه اطلاعاتی بورس از طریق این کد شناسایی می‌شوند. کد بورسی برای هر فردی منحصر به فرد است و از تعدادی حرف و عدد تشکیل شده، به طور کل کد بورسی شناسه‌ی او در بازار بورس محاسبه می‌شود.

print

نظرات کاربران

  • لطفا از تایپ کردن فینگلیش خودداری کنید. در غیر این صورت نظر شما بررسی نخواهد شد.
  • هدف شما ارسال تبلیغات یا بک لینک نباشد. در غیر این صورت دیدگاه حذف می شود.
  • دیدگاه شما فقط و فقط در رابطه با این موضوع باشد.
  • به دیگران توهین نکنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.