معرفی کتاب «تنهایی بسیار صبور است» (مهدی بالود، ۱۳۹۹) | حرکت ملایم نوجوانی به جوانی

محمد للـه‌گانی دزکی 617 روز پیش
بازدید 33 بدون دیدگاه

عبور از نوجوانی به جوانی همراه با مصائب روحی و جسمی خود است و شرایط خاص خود را می‌­طلبد. در اصل عبور از این مصائب است که نوجون را تبدیل به جوان می‌­کند. همچنین می‌­توان گفت چگونگی گذر از این دوران چگونگی برخورد با احساسات این بازه شخصیت بزرگسالی آدمی را شکل می‌دهد.

رمان تنهایی بسیار صبور است اثر مهدی بالود دربرگیرنده بخشی از مصائب و احساسات روحی پسری نوزده ساله است که سعی می­‌کند جهان بیرون را در خود حل کند و دربارهٔ هر مسئله با توجه به اندیشه و تجربهٔ زیستهٔ خود برخورد کند. هرچند داستان تنهایی بسیار صبور است دارای پیرنگی پیچیده با حادثه­‌های گوناگون نیست اما شخصیت ویژهٔ داستان و جهان‌بینی او و تحلیل او از جهان و حوادث که گاه یادآور شخصیت رمان سفر به انتهای شب است مخاطب را به دنبال خود می­‌کشد و اثر را تبدیل به داستانی گیرا و جذاب می‌­کند که شاید در ادبیات داستانی امروز ایران نمونهٔ زیادی هم نداشته باشد.

“دید‌‌‌ه‌­ام شاعرها جهان را به یک پیرزن بزک‌کرده تشبیه می‌­کنند. با تمام احترامی که برای شاعر­ها قائلم، اگر کسی نظر من را بخواهد که نمی‌خواهد، به نظر من دنیا یک پیرمرد لجباز است. مردها وقتی پیر می­‌شوند به دوران کودکی برمی­‌گردند و اخلاق بچه­‌گانه پیدا می­‌کنند. این دنیا پیرمرد خرفت لجبازی است که دوست دارد بازی کند. الان من اسباب بازی این احمق رو‌به‌موت هستم.”

تنهایی بسیار صبور است به فرم تک گویی یک پسر نوجوان ۱۹ ساله به نگارش در آمده است و به صورت خطی و منظم از آغاز تا پایان پیش می­‌رود. داستان از جایی شروع می­‌شود که شخصیت داستان برای خرید کتاب کنکور به خیابان انقلاب رفته است. او در آنجا با دوست دوران مدرسه‌­اش محمود برخورد می‌­کند. محمود مشغول خریدن همهٔ نسخه‌های یک کتاب آموزش گیتار خاص است و توضیح می­‌دهد استاد دانا که نوازندهٔ معروف گیتار است به زودی آزمونی از این کتاب می­‌گیرد تا برای گروه خود نوازنده پیدا کند و قصد دارد همهٔ کتاب‌­ها را بخرد تا افراد کمتری بتوانند در آزمون شرکت کنند. شخصیت داستان پول کتاب کنکور را خرج خرید کتاب آموزش گیتار می­‌کند و با منشی استاد دانا تماس گرفته و وقتی برای آزمون می­‌گیرد. حال روزانه ضمن خواندن برای کنکور، قطعاتی از این کتاب را تمرین می­‌کند تا برای آزمون آماده شود. او ضمن نواختن هر قطعهٔ جدید با توجه به اسم آهنگ و تم آن بخشی از زندگی خود را برای مخاطب تعریف می‌­کند و در ماجراهای مختلف زندگی‌ا­ش به کاوش می‌­پردازد.

چند روز بعد درحالی که در خیابان است، منشی استاد دانا با او تماس می­‌گیرد و می‌­گوید که آزمون او جلو افتاده است و تلفن را قطع می­‌کند. او شوکه می­‌شود؛ چرا که زمان کمی برایش باقی مانده و احتمالاً  نمی‌تواند کتاب را تمام کند. در همین حین با ماشینی تصادف می‌کند و راهی بیمارستان می‌شود اما آسیب چندانی ندیده است. پس از مرخص شدن با مشکل تازه‌ای روبه‌رو می‌شود: پدرش کتاب گیتار او را برداشته است تا او درسش را بخواند.

روز آزمون فرا می‌­رسد وقنی برای آزمون می‌رود، محمود را می‌بیند و متوجه می‌­شود آزمون از روی این کتاب نیست و این خبر شایعه­‌ای بوده برای فروش  بیشتر کتاب. محمود با او برخورد بدی می‌­کند چرا که او کتاب را خریده است. استاد دانا از قضیه دعوا با خبر می­‌شود و تصمیم می­‌گیرد از او تست نگیرد. او راهی خانه می‌­شود و تصمیم می­‌گیرد برای کنکور برنامه­‌ریزی کند.

چنانکه از پیرنگ این داستان برمی­‌آید استاد دانا همه را به بهانه‌ه­ای مختلف رد می‌­کند و گویا کل قضیه بر سر فروش کتاب بوده است. می‌­توان گفت این برخورد، بیانگر نوع نگرش نویسنده به جهان و موقعیت ­های آن است؛ جایی که ممکن است گاهی شانس به آدم رو بیاورد و لحظه‌ای بعد تبدیل به بدشانسی شود.

“تنهایی بسیار صبور است. ابتدا شما حضورش را حس نمی‌کنید و کارهای خودتان را انجام می‌دهید. رفته‌رفته احساس ضعف ذهنی و بی‌حوصلگی می‌کنید. بعد از چند سال دیگر کاری انجام نمی‌دهید و به کارهایی که دیگران انجام داده‌اند فکر می‌کنید. در نهایت تنهایی کاملا با شما یکی می‌شود و از این لحظه به بعد فقط به خودتان فکر می­‌کنید، به درون­تان. اگر به این مرحله برسید دیگر تنهایی از شما جدا نخواهد شد. او با قدرت و زیرکی درون شما نفوذ می‌کند و شما تا ابد تنها خواهید ماند. حتی اگر ساعات زیادی از زندگی­تان را در میان جمعیت باشید. انسانِ تنها شاید گاهی دلش هوس کند با کسی به سفر برود یا شبی را با شخصی سحر کند اما اینها همگی مقطعی هستند. تنهایی اعتیادآور است و بعد از درک لذت آن هیچ‌کس حاضر به ترکش نخواهد بود.”

تنهایی بسیار صبور است روایت مدرن و به‌روزی است از یک شخصیت ۱۹ ساله که با حوادث تلخ زندگی، از جمله تنهایی، مرگ مادر، دور افتادگی از جهان انسان­‌ها و دیگران، ساده برخورد می­‌کند و می­‌تواند در مخاطب خود ایجاد سرخوشی کند و یاریگر مخاطب جوان خود باشد تا با روزگار برخورد بهتری داشته باشد و بتواند زندگی خود را درست­‌تر سامان بدهد.

تنهایی بسیار صبور است در سال ۱۳۹۹ و در ۱۰۴ صفحه، توسط نشر داستان به بازار ارائه شده است. این کتاب در کتاب‌فروشی‌های معتبر و سایت‌های معتبر فروش کتاب با قیمت ۳۵،۵۰۰ تومان در دسترس است. همچنین نسخهٔ الکترونیکی این کتاب توسط برنامهٔ طاقچه ارائه شده است.

print

نظرات کاربران

  • لطفا از تایپ کردن فینگلیش خودداری کنید. در غیر این صورت نظر شما بررسی نخواهد شد.
  • هدف شما ارسال تبلیغات یا بک لینک نباشد. در غیر این صورت دیدگاه حذف می شود.
  • دیدگاه شما فقط و فقط در رابطه با این موضوع باشد.
  • به دیگران توهین نکنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.