برای انجام چه کارهایی به دفاتر پیشخوان دولت برویم؟

مدیر سایت 645 روز پیش
بازدید 226 ۱ دیدگاه

حتما در حین پیاده روی در خیابان، یکی از تابلوهایی که نظرتان را جلب خواهد کرد، تابلوهای دفاتر پیشخوان دولت هستند. شاید با دیدن این تابلوهای متعدد از خود پرسیده باشید که واقعا چه نیازی به اینهمه دفاتر پیشخوان دولت است و مگر در این مراکز چه اموری انجام می‌شود که با گذر کردن از هر چند خیابان باید یکی از آنها را مشاهده کرد؟

این دفاتر از سال ۸۸ بهره‌برداری و رسما کار خود را آغاز کردند. مطابق برنامه‌ریزی‌هایی که ابتدا صورت گرفت به ازای هر ۲۰ هزار نفر یک دفتر پیشخوان الکترونیک باید ایجاد شود. این دفاتر، خدمات دولتی را به صورت الکترونیکی در اختیار ارباب رجوع قرار می‌دهند و به همین منظور هم ایجاد شده‌اند و تلاش شده مانع موازی کاری در دستگاه‌های دولتی بشوند. در این دفاتر خدمات بسیار زیادی ارائه می‌شود و دولت با ایجاد این دفاتر مانع از اتلاف وقت عموم مردم در اداره‌های دولتی شده است.

امور محوله ثبت احوال

تا پیش از ایجاد دفاتر پیشخوان دولت عموم مردم باید برای انجام امور ثبت احوالی خود به ادارت شلوغ و سنتی ثبت احوال با انبوهی کاغذ و پرونده انبار شده در بایگانی‌ها مراجعه می‌کردند و همین موضوع هم باعث ایجاد صف‌های طویل و گاه اتلاف وقت برای انجام این کارها می‌شد. اما حالا با مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت امور ثبت احوالی نظیر دریافت شناسنامه المثنی، تغییر نام خانوادگی، ثبت وقایع ازدواج و طلاق، کارت ملی المثنی، تعویض کارت ملّی، تعویض شناسنامه، درخواست هیات حل اختلاف و صدور گواهی تجرد را انجام دهند . فقط باید توجه داشته باشند که برای انجام هر کدام از این کارها باید مبالغی را پرداخت کنند و مدارکی را همراه خود داشته باشند.

امور مربوط به شرکت آب و فاضلاب

انجام تمامی امور مربوط به شرکت آب و فاضلاب در دفاتر پیشخوان دولت امکان پذیر است. این خدمات اعم از حوادث آب و فاضلاب تفکیک و ادغام انشعاب، انشعاب آب، تغییر محل، سطح و مسیر، قطع و وصل انشعاب، تعیین قطر انشعاب با ظرفیت قراردادی، تغییر انشعاب آب موقت به دائم، تعویض کنتور خراب، بررسی ترکیدگی لوله آب، درخواست واحد شماری، صدور تسویه حساب آب­بها، درخواست اصلاح قبض آب مصرفی، تغییر نام مشترک، جابجایی کنتور و انشعاب فاضلاب است که ارباب رجوع به جای رفتن به شرکت آب و فاضلاب منطقه خود که احتمالا راه زیادی را برای رسیدن به آن باید طی کند با مراجعه به دفاتر پیشخوان به راحتی می‌توانند امور مربوطه را انجام دهند.

امور مربوط به شرکت گاز و توانیر

حتما برای یک بار هم که شده گذرتان به شرکت گاز یا برق خورده است و می‌دانید برای انجام یک کار ساده باید چقدر زمان صرف کنید. دفاتر پیشخوان دولت مانند باجه‌های بیشتری برای ادارات دولتی هستند که با انجام امور مربوط به شرکت گاز و برق مانع اتلاف وقت شما خواهند شد. این امور عبارت است از وصل جریان گاز مشترکین بدهکار، قطع جریان گاز به علت تخریب و نوسازی، ثبت انشعاب جدید، ثبت درخواست افزایش و کاهش قدرت و ثبت درخواست آزمایش کنتور.

امور مربوط به شهرداری

جدای از دفاتر الکترونیک شهر که خدمات تخصصی شهرداری و شهرسازی می‌دهند، با مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت می‌توانید برای انجام امور مربوط به شهرداری با یک تیر چند نشان را بزنید. اموری مانند عوارض خودروئی سواری، عوارض خودروئی سنگین، عوارض موتور سیکلت؛ ثبت نام جهت بیمه سلامت و …. در این دفاتر انجام می‌شوند.

احراز هویت بیمه بیکاری

با شیوع کرونا بسیاری از افراد کار خود را از دست دادند و برای ثبت‌نام و دریافت بیمه بیکاری مجبور بودند که در اداره‌های کار و تامین اجتماعی حضور پیدا کنند. اما دولت در این زمان به منظور جلوگیری از حضور غیر ضروری در اداره‌ها و شیوع ویروس کرونا سایتی را راه‌اندازی کرد. متقاضیان برای ثبت‌نام در این سایت باید روند احراز هویت را طی می‌کردند که دفاتر پیشخوان دولت متولی انجام این کار شدند.

احراز هویت کد بورسی

از آنجایی که این روزها هر ایرانی یک گرگ وال استریت است، بسیاری افراد برای ورود به بورس باید کد بورسی بگیرند. بخشی از این فرایند را خود شخص متقاضی می‌تواند انجام بدهد، ولی برای احراز هویت، انگشت نگاری و گرفتن عکس و امضای فرم‌ها، دفاتر پیشخوان دولت، خدمات بورسی را انجام میدهند. خدمات بورسی دفاتر، هم شامل احراز هویت سامانه سجام می‌شود که برای انجام همه امور مربوط به بورس و بازار سرمایه ضروری است و هم بنا به قرارداد دفاتر پیشخوان با کارگزاری‌های بورس، مرحله احراز هویت و امضای قرارداد مشتری‌های این کارگزاری‌ها به وسیله دفاتر پیشخوان انجام می‌شود. به طور مثال شما قصد دارید از طریق یکی از کارگزاری‌ها، مثلا مفید یا آگاه یا … به فعالیت بورسی بپردازید، برای امور احراز هویت سامانه سجام و همچنین برای احراز هویت کارگزاری و عقد قرارداد به یکی از همین دفاتر پیشخوان مراجعه می‌کنید و از صف‌های طولانی خود کارگزاری‌ها، خلاص می‌شوید.

امور مربوط به بیمه و مالیات شرکت‌ها

دفاتر پیشخوان، برای شرکت‌های کوچکی که واحد امور اداری ندارند یا کار با سایت‌ها و نرم افزارهای بیمه‌ای و مالیاتی را بلد نیستند، خدمات مربوط به تنظیم و ارسال فهرست‌های بیمه و یا اظهارنامه‌ای مالیاتی را هم انجام می‌دهند. بنابر این در صورت نیاز و با داشتن اطلاعات کامل مالی و پرسنلی شرکت، می‌توانید اینگونه امور را به یکی از دفاتر پیشخوان محول کنید و با توجه به مهارت و آگاهی آنها نسبت به سیستم‌های دولت الکترونیک، امکان اشتباه ناشی از ناآگاهی از کارکرد سایت‌ها و نرم افزارهای بیمه و مالیات، کاهش می‌یابد.

ثبت نام خودروهای اینترنتی

افراد متقاضی فعالیت به عنوان سفیر تاکسی‌های اینترنتی می‌توانند با در دست داشتن مدارک خود شامل کارت خودرو، بیمه‌نامه خودرو، گواهینامه و کارت ملی خود به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه و ثبت‌نام کنند. پس از ثبت‌نام متقاضیان و احراز هویت و صلاحیت آن‌ها از سوی پلیس امنیت، این افراد می‌توانند به عنوان راننده فعالیت خود را در تاکسی‌های اینترنتی آغاز کنند و از مزایای آن بهره‌مند شوند.

شارژ کارت‌های اعتباری و دانشجویی

خدمات دفاتر پیشخوان دولت شامل شارژ کارت‌های اعتباری نیز می‌شود. دانشجویان نیز برای پیدا کردن یا گرفتن کارت‌های دانشجویی خود می‌توانند به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کنند. منظور از کارت‌های اعتباری مانند کارت‌های مترو، کارت‌ شارژ اینترنتی است. دانشجویان نیز می‌توانند برای دریافت کارت‌های دانشجویی و سیم‌کارت‌های دانشجویی به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کنند.

خدمات سامانه همتا

این روزها برای خرید گوشی‌های هوشمند لازم است که رجیستری انجام شود. در واقع گوشی و لپ‌تاپ‌هایی که از طریق سامانهٔ همتا رجیستری نشوند پس از مدتی از کار می‌افتند. به همین دلیل در دفاتر پیشخوان دولت این امکان فراهم شده که خدمات سامانهٔ همتا از طریق آنها صورت بگیرد. از این رو از طریق پیشخوان‌های دولت مردم می‌توانند امور مربوط به رجیستری گوشی و لپ‌تاپ را به راحتی انجام دهند.

خدمات دیگر

این‌ها بخش‌های مهمی از فعالیت‌هایی است که شما می‌توانید برای انجام آن، به جای مراجعه به ادارات دولتی، به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کنید. علاوه بر اینها، خدمات مربوط به پست بانک، خدمات مخابراتی شامل فروش شارژ و صدور سیم کارت و تغییر مالکیت سیم کارت، صدور کارت‌های دانشجویی، پرداخت الکترونیکی قبوض هم در این دفاتر ارائه می‌شود. این دفاتر بنا به مساحت دفتر و تعداد نیرو، بخشی یا همه این خدمات را ارائه می‌کنند و ممکن است که بعضی از سرویس‌های ذکر شده را انجام ندهند. بنابر این لازم است قبل از مراجعه به این دفاتر مطمئن بشوید که آن دفتر، خدمت مورد نظر شما را انجام می‌دهد و یا نه.

ساعت کار دفاتر و یافتن آدرس دفاتر پیشخوان

با یک جستجوی ساده در گوگل، فهرست نزدیکترین دفاتر پیشخوان دولت و نشانی و شماره تلفن آن‌ها در دسترس شما خواهد بود. با بروز ویروس کرونا ساعت کاری دفاتر پیشخوان دولت نیز تحت شعا قرار گرفت. از این رو دفاتر پیشخوان دولت از ساعت ۸ تا ۱۴ به ارائه خدمات می‌پردازند. در حالی که قبل از شیوع کرونا پایان ساعت دفاتر پیشخوان دولت تا ساعت ۱۸ بوده است.

print

نظرات کاربران

  • لطفا از تایپ کردن فینگلیش خودداری کنید. در غیر این صورت نظر شما بررسی نخواهد شد.
  • هدف شما ارسال تبلیغات یا بک لینک نباشد. در غیر این صورت دیدگاه حذف می شود.
  • دیدگاه شما فقط و فقط در رابطه با این موضوع باشد.
  • به دیگران توهین نکنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  1. تست گفت:

    بسیار خوب بود
    مرسی