همه چیزی که باید درباره مشاعات یک ساختمان بدانید

مدیر سایت 723 روز پیش
بازدید 90 بدون دیدگاه

اگر یک مجتمع آپارتمانی را یک جامعه کوچک ببینیم. افرادی مختلف از قشرها و فرهنگ‌های گوناگون در این جامعه وجود دارند. یکی معلم است. دیگری کاسب محل. آن یکی پزشک و یکی دیگر کارمند. تفاوت فرهنگ‌ها و تقابل و تعامل آنها با یکدیگر در برخی اوقات امکان دارد باعث ایجاد اختلاف و گاهی جنجال شود. حالا در این جامعه کوچک فضای قابل استفاده به دو بخش مشترک و خصوصی تقسیم می‌شود. فضای مشترک به هر فضایی که تا ورودی واحد آپارتمان شما وجود دارد گفته می‌شود و همینکه در ورودی واحدتان را باز می‌کنید این بخش، فضای خصوصی شما در آپارتمان خواهد بود. هر کدام از این قسمت‌ها قوانین خاص خود را دارند و برای استفاده از آن‌ها باید این قوانین را رعایت کرد. موضوع مورد بحث ما قسمت‌های مشترک یک ساختمان یا همان مشاعات است. یکی از قسمت‌هایی که امکان دارد ساکنان یک آپارتمان همیشه برای استفاده از آن اختلاف نظر داشته باشند.

به چه قسمت‌هایی از آپارتمان مشاعات می‌گویند؟

قسمت‌های مشترک اعم از زمین ساختمان، پشت‌بام، در ورودی، راهرو، پنجره‌های راهرو، آسانسور، ورودی پارکینگ، پارکینگ اضافی، پله‌ها، موتورخانه، تاسیسات مشترک، انشعابات مشترک، حیاط، لابی و باغچه است و به آن مشاعات می‌گویند. ‌مطابق ماده ۲ قانون تملک آپارتمان‌ها بخش‌هایی که نام برده شد برای استفاده همه ساکنین ساختمان است و هیچ‌کس نمی‌تواند از یکی از قسمت‌های مشترک استفاده اختصاصی کند. باید گفت که مطابق ماده قانونی مذکور به طور کلی قسمت‌هایی که برای استفاده اختصاصی تشخیص داده ‌نشده است یا در اسناد مالکیت ملک اختصاصی یک یا چند نفر از مالکین آورده نشده از قسمت‌های مشترک محسوب می‌شود. اگر یکی از ساکنین به طور مثال قصد استفاده از زمین پاسیو که فقط از واحد او امکان استفاده دارد را داشته باشد باید از دیگر ساکنین اجازه استفاده از آن قسمت را بگیرد. بنابراین استفاده از مشاعات با اجازه تمامی ساکنین امکان‌پذیر خواهد بود. حال اگر مالکی بدون اجازه از قسمتی از مشاعات استفاده کند دیگر ساکنان می‌توانند به جرم مزاحمت از واحد خاطی شکایت کنند.

آسانسور                                               

همانطور که گفته شد آسانسور جزو مشاعات است و استفاده از آن ملزم به رعایت قوانین مربوط به این قسمت‌ است. آسانسور مخصوص حمل انسان است و هیچ کدام از واحدها به بهانه‌های مختلف مانند اسباب‌کشی و یا جابجایی وسایل نباید برای حمل وسایل بزرگ از آن استفاده کنند. زمانی است که ساکن جدید که در طبقه پنج است و تازه اسباب‌کشی کرده است برای جابجایی ناچار به استفاده از آسانسور است. ابتدا باید برای انجام این کار اجازه همه واحدها را بگیرد و تعهد کند که اگر در حین اسباب‌کشی آسیبی به آسانسور وارد شد باید هزینه تعمیر آن را تمام و کمال پرداخت کند.

پشت‌بام

به تازگی ساکن یک ساختمان شده‌اید و با رفتن به پشت‌بام با قفس کبوتر روبرو شده‌اید. کبوترها پشت‌بام را کثیف کرده‌اند و آسایش را از شما گرفته‌اند؟ باید بدانید به غیر از جرم کبوتر پرانی هیچ واحدی حق نگهداری حیوانات را در پشت‌بام ندارد. زیرا پشت‌بام جزو مشاعات است.

در استفاده از پشت‌بام یک قانون بسیار مهم وجود دارد و آن هم این است که یا باید به همه واحدها  کلید پشت‌بام داده شود و یا اگر امکان این کار وجود نداشت هر واحد با مراجعه به مدیر ساختمان در هر زمان که خواست باید بتواند کلید پشت‌بام را برای انجام کار خود بگیرد. هیچ کدام از واحدها با هر بهانه‌ای حق قفل کردن، عوض کردن قفل و راه ندادن بقیه ساکنان به پشت‌بام را ندارند.

هنگام رفتن به پشت‌بام در پاگرد یا همان خرپشته با وسایلی روبرو شده‌اید و این وسایل شما را آزار می‌دهد؟ هیچ واحدی حق استفاده از خرپشته را ندارد و آن هم به این دلیل است که جزو مشاعات است. برای رفع این مشکل ابتدا باید به مدیریت ساختمان مراجعه کنید و بعد هم به او بگویید که از واحد خاطی بخواهد تا وسایل مزاحم را از خرپشته جمع کند.

در فصل‌های پاییز و زمستان معمولا به دلیل بارش باران و برف امکان دارد به ایزوگام آسیبی ناخواسته وارد شود. در این صورت هزینه خرابی باید براورد شود و بین تمام اهالی به میزان یکسان تقسیم شود. توجه داشته باشید که این قانون در مورد آسانسور هم صادق است و هیچ‌کدام از اهالی به بهانه استفاده نکردن از این مشاعات نمی‌توانند از پرداخت این هزینه‌ها سر باز زنند.

راه‌پله و راهرو

فضاهای مشترک هم جزوی از خانه شما هستند باید همانطور که از خانه خود نظافت می‌کنید و آن را تمیز نگه می‌دارید از فضاهای مشترک ساختمان هم نگهداری و نظافت کنید. به طور مثال شب‌ها قبل از بردن کیسه زباله به بیرون حتما از سالم بودن آن مطمئن باشید و اگر راه‌پله‌ها را کثیف کردید سریع آن را تمیز کنید.

هیچ صحنه‌ای بدتر از دیدن کفش و دمپایی‌های رها شده در راهرو و مقابل واحدها نیست. درون خانه خود یک جا کفشی بگذارید و کفش‌هایتان را به داخل خانه و درون جاکفشی قرار دهید. اگر هم دیگر ساکنان اجازه دادند می‌توانید جا کفشی را در راه‌پله جا دهید.

پارکینگ

در هنگام خرید یک واحد آپارتمان امکان دارد به دو اصلاح پارکینگ مشاع و اختصاصی برخورد کنیم. پارکینگ اختصاصی به پارکینگی گفته می‌شود که همه اطلاعات آن مانند انباری در سند و یا مبایعنامه ذکر شده باشد. یعنی فرد از ابتدا می‌داند که پارکینگ خانه‌اش در کجا قرار دارد و ماشین خود را باید دقیقا در کجا پارک کند. پارکینگ مشاع، پارکینگ مشترک بین تمامی ساکنین و مالکان است. در این مالکیت تمامی مالکان در آن سهیم هستند و تحت تملک خصوصی یک نفر نخواهد بود. بنابراین هیچ یک از مالکان حق انجام تغییر در بخش‌های مشاع بدون رضایت دیگر مالکان را ندارند.

در سند خود پارکینگ دارید اما خودرویی برای پارک در آن ندارید؟ قصد دارید پارکینگ خود را اجاره دهید تا بتوانید درآمدی از این طریق کسب کنید؟ این کار به خودی خود قابل انجام نیست مگر شما از قبل از تمام ساکنان آپارتمان اجازه گرفته باشید.

اگر از خالی بودن واحدی آگاه باشید و بدون اجازه مالک آن واحد خودرو خود را در پارکینگ آن واحد پارک کنید بعد از این‌که مالک از این موضوع مطلع شد می‌تواند با اقامه دعوا اجرت المثل (اجاره مدت تصرف) را از شما درخواست کند.

هزینه تعمیر مشاعات آپارتمان

هزینه‌های مشترک ساختمان اعم از هزینه‌هایی برای استفاده، حفظ و نگهداری عادی ساختمان، تاسیسات، تجهیزات، هزینه‌های اداری و حق‌الزحمه مدیر یا مدیران ساختمان است. این هزینه را همه افراد ساکن در یک ساختمان باید بر اساس سهم خود پرداخت کنند. توجه داشته باشیم که هیچ بهانه‌ای برای پرداخت نکردن هزینه تعمیرات مشاعات قابل قبول نیست. به طور مثال ساکن طبق اول نمی‌تواند به دلیل استفاده نکردن از آسانسور هزینه تعمیر و نگهداری آن را ندهد و یا مالک یک واحد خالی نمی‌تواند خالی بودن واحد خود را بهانه کند و از پرداخت هزینه سر باز زند.

print

نظرات کاربران

  • لطفا از تایپ کردن فینگلیش خودداری کنید. در غیر این صورت نظر شما بررسی نخواهد شد.
  • هدف شما ارسال تبلیغات یا بک لینک نباشد. در غیر این صورت دیدگاه حذف می شود.
  • دیدگاه شما فقط و فقط در رابطه با این موضوع باشد.
  • به دیگران توهین نکنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.