کارت ملی و شناسنامه تان گم شده؟ این راهنما را بخوانید

مدیر سایت 786 روز پیش
بازدید 141 بدون دیدگاه

بسیاری از ما هنگام خرید کیف پولی که همیشه همراهمان است به این نکته توجه می‌کنیم که حتما جای بسیار زیادی داشته باشد تا بتوانیم تمامی مدارکمان را در آن جا بدهیم. این موضوع از جهاتی خوب است و آن هم به این دلیل است که با خرید یک کیف پول می‌توانیم همه مدارکی که امکان استفاده از آن را داریم همیشه همراه داشته باشیم. اما همراه داشتن همیشگی همه مدارک در یک کیف و حمل آن زمانی دردسر ساز خواهد بود که شما کیفتان را گم کنید و یا کیفتان که حاوی تمام مدارک مهم و کارت‌های بانکی‌تان است دزدیده شود. اگر شانس بیاورید و مدارکتان را گم کرده باشید و کیفتان را یک آدم خوش نیت پیدا کند، شانس پیدا کردن مدارکتان بسیار زیاد خواهد بود اما اگر کیفتان دزیده شده باشد باید بدانید که شاید دیگر هیچوقت نتوانید روی اصل مدارکتان را ببینید. با این حال اگر ناگهان تمام مدارکتان را از دست داده باشید باید برای پیدا کردن و یا گرفتن اصل مدارک کارهایی را انجام دهید که با هم این مراحل را مرور می‌کنیم.

مدارک را به اداره پست یا ثبت احوال تحویل دهید

اگر در هر مکانی کیف و مدارک شناسایی پیدا کردید آن را حتما به صندوق پست بیاندازید و یا به اداره ثبت احوال تحویل دهید زیرا این کیف و مدارک تمام دارایی هویتی یک نفر است و برای همین امید دارد که به زودی آن را پیدا کند.

پست یافته و سامانه ثبت احوال

برای افرادی که مدارک شناسایی و هویتی خود را گم کرده‌اند و امید دارند که روزی مدارکشان را پیدا خواهند کرد دو سامانه طراحی شده است که با مراجعه به این دو سامانه می‌توانند مدارک گم شده خود را جست‌وجو کنند. یکی از این سامانه‌ها www.sabteahval.ir و دیگری www.postyafteh.ir است. البته باید توجه داشت اولاً پیش از تقاضای المثنی باید به این دو سامانه مکرر مراجعه کرد و دوماً باید در مدت زمان معقولی فقط از این سامانه مدارک مفقودی را پیگیری کرد و در صورت پیدا نشدن باید حتما برای گرفتن المثنی اقدام کرد. افرادیکه مدارک خود را گم کرده‌اند باید بدانند که مدارکشان فقط به مدت سه ماه در اداره پست باقی خواهد ماند و بعد به اداره‌های مربوطه فرستاده خواهد شد.

شناسنامه

وقتی که مطمئن شدید دیگر نمی‌توانید شناسنامه خود را پیدا کنید برای دریافت شناسنامه المثنی به نزدیک‌ترین دفتر پیشخوان دولت مراجعه کنید و فرم شماره ۲ که مربوط به تنظیم درخواست صدور شناسنامه المثنی است را پر کنید. سپس فرم اظهارنامه را دریافت و تکمیل کنید. دو قطعه عکس ۴×۳ که ترجیحا جدید باشد را از قبل در خانه با مشخصات هویتی خود پشت‌نویسی و تحویل دهید. توجه داشته باشید که در زمان مراجعه برای دریافت شناسنامه المثنی حتما مدارک عکس دار از قبیل پاسپورت، گواهینامه رانندگی و …. همراهتان باشد. اگر هم هیچکدام از این مدارک را نداشتید باید از طریق نیروی انتظامی درخواست تأیید عکس بدهید. اگر ازدواج کرده‌اید و یا فرزندی دارید حتما سند ازدواج و یا طلاق و شناسنامه فرزندانتان همراهتان باشد. بعد از ارائه این مدارک مطابق تعرفه هزینه‌ای را پرداخت می‌کنید. فقط به یاد داشته باشید که در صورت گم شدن دوباره و چند باره شناسنامه‌تان مبلغ صدور هم افزایش پیدا می‌کند و دریافت آن از ۱۵ تا ۴۵ روز طول خواهد کشید.

کارت ملی

در سال‌های گذشته اگر کسی کارت ملی خود را گم می‌کرد باید ابتدا از طریق انتشار آگهی و یا مراجعه به اداره‌های پلیس اعلام مفقودی می‌کرد. اما حالا اگر کارت ملی خود را گم کردید باید به نزدیک‌ترین دفتر پیشخوان دولت بروید و درخواست خود را اعلام کنید. همزمان باید مدارکی از جمله اصل و کپی شناسنامه، یک قطعه عکس ۴×۳ با زمینه سفید، آدرس و کدپستی ۱۰ رقمی محل سکونت، تکمیل فرم گذارش مفقودی، تکمیل فرم درخواست کارت شناسایی ملی هوشمند المثنی، تکمیل پاکت پستی خدمات الکترونیک هویت ملی را به دفتر پیشخوان تحویل دهید. بعد از تحویل مبلغی را برای صدور کارت ملی پرداخت می‌کنید. مدت زمان صدور کارت ملی هوشمند المثنی حدود دو ماه است که در حال حاضر با توجه به تحریم و قطع واردات مربوط به ساخت کارت ملی هوشمند، زمان بیشتری باید انتظار بکشید.

گم کردن پاسپورت در سفر و در داخل کشور

اگر در داخل کشور پاسپورت خود را گم کرده‌اید هر چه سریع‌تر به اداره گذرنامه و یا پلیس+۱۰ مراجعه و اعلام مفقودی کنید. فرم‌های لازم برای گرفتن پاسپورت المثنی را پر کنید و تحویل دهید. مدارکی از جمله  تکمیل دو برگ فرم صدور گذرنامه، کپی صفحات دو و سه و در صورت موجود بودن، صفحۀ دارای مُهر آخرین خروج و یا فرم استعلام خروج قانونی، اصل شناسنامۀ ایرانی و دو سری کپی از تمام صفحات شناسنامه، اصل کارت شناسایی ملی و کپی آن، سه قطعه عکس ۳×۴ جدید از روبه‌رو و بدون عینک و کلاه و لنزهای رنگی، اعلام چگونگی مفقود شدن گذرنامه در دو نسخه، نامه اعلام سرقت پاسپورت با تأیید پلیس محلی را همراه داشته باشید. در آخر باید هزینه‌ای برای صدور مجدد پاسپورت خود پرداخت کنید. اما اگر پاسپورت خود را در سفر گم کرده‌اید ابتدا خونسردی خود را حفظ کنید و به یک اداره پلیس بروید و اطلاع دهید که پاسپورتتان گم شده است. در گام بعدی باید به وب سایت وزارت امور خارجی بروید و فرم‌هایی که برای دریافت پاسپورت در آن کشور است را پرینت بگیرید و بعد فرم‌ها را به سفارت آن کشور ببرید. گزارش پلیس، فرم‌ها و برنامه سفرتان را به سفارت تحویل دهید و هزینه‌ای برای دریافت پاسپورت بپردازید.

گواهینامه

به پلیس +۱۰ بروید. مدارکی از جمله اصل و کپی شناسنامه، اصل و کپی کارت ملی، مدپستی ۱۰ رقمی و آدرس دقیق پستی، استعلام از اداره راهنمایی و رانندگی صادر کننده گواهینامه، تصویر بیومتریک چهره، گروه خونی، گواهی عدم اعتیاد را تحویل دهید و مبلغی که طبق تعرفه مشخص شده را برای صدور گواهینامه المثنی پرداخت کنید.

کارت‌های بانکی

گم کردن کارت‌های بانکی و صدور مجدد آن و جلوگیری از امکان سواستفاده از این کارت‌ها نسبت به دیگر کارهات‌های هویتی آسان‌تر است. البته این موضوع تا زمانی است که اطمینان داشته باشید رمز کارت بانکی گم شده شما را شخصی نمی‌داند. با این حال اگر در ساعات اداری کارت بانکی خود را گم کرده‌اید به نزدیک‌ترین شعبه بانک مورنظر خود مراجعه و درخواست ابطال کارت قبلی و صدور کارت جدید را ارئه دهید. اگر هم در ساعت غیر اداری است و عجله زیادی دارید از طریق تماس با بخش ارتباط با مشتریان و یا پشتیبانی هر بانکی می‌توانید با گفتن چهار رقم آخر کارت خود و کدملی و اطلاعات هویتی‌ کارت بانکی گم شده خود را مسدود کنید.

کارت ماشین

ابتدا به مراکز تعویض پلاک بروید. مدارکی ازجمله رسید گواهی عدم خلافی، اصل سند فورش کارخانه سازنده، سند مالکیت شناسنامه خودرو، اصل مدرک احراز هویت، شناسنامه یا کارت ملی مالک خودرو، ارائه بیمه‌نامه معتبر شخص ثالث، عوارض شهرداری و ارائه رسید عدم خلافی را همراه داشته و تحویل دهید. برای گرفتن المثنی این کارت هم باید هزینه‌ای طبق تعرفه پرداخت کنید.

کارت سوخت

به پلیس +۱۰ مراجعه کنید. مدارکی اعم از اصل و کپی کارت و برگ سبز خودرو،  شناسنامه یا کارت ملی مالک یا وکیل برای احراز هویت و آدرس کامل پستی به همراه کد پستی و شماره ملی مالک را تحویل دهید. توجه داشته باشیید که همراه داشتن بیمه‌نامه ماشین الزامی است و هزینه برای صدور کارت سوخت المثنی از طریق دستگاه‌های موجود در پلیس +۱۰ دریافت می‌شود.

print

نظرات کاربران

  • لطفا از تایپ کردن فینگلیش خودداری کنید. در غیر این صورت نظر شما بررسی نخواهد شد.
  • هدف شما ارسال تبلیغات یا بک لینک نباشد. در غیر این صورت دیدگاه حذف می شود.
  • دیدگاه شما فقط و فقط در رابطه با این موضوع باشد.
  • به دیگران توهین نکنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.