معرفی فیلم «روی صخره‌ها» (سوفیا کاپولا، ۲۰۲۰) | سعی کن سوت بزنی!

مدیر سایت 897 روز پیش
بازدید 64 بدون دیدگاه

شک مثل موریانه، انسان را از درون تهی می‌کند اما چقدر خوب می‌شود اگر دوستی مانند پدرت در کنارت باشد هرچند اشتباه کند، اما دوستت بدارد، همین کافیست تا اوضاع رو به راه شود. روی صخره‌ها فیلمی جمع و جور، آرام و ساده است که به سختی می‌توان تشخیص داد نویسنده اش، روزی اسکار برده و می‌تواند فورد کاپولای بزرگ را پدر صدا کند. درست است که سوفیا کاپولا سال خوبی را برای ساخت فیلم انتخاب نکرده و چتر کرونا بر سر این سال سنگینی می‌کند، اما فیلمی که حالمان را خوب کند، ارزش ساخته شدن دارد. با اینکه امتیاز ۵/۶ این کمدی-درام  از آی‌ام‌دی‌بی ممکن است کمی ناامید کننده به نظر برسد اما ۸۶ درصد منتقدان راتن تومیتوز روی صخره‌ها را دوست داشته‌اند که جای امیدواری دارد، مخصوصا زمانی که اسکار در پیش باشد.

خلاصه داستان

زنی با یک اتفاق کوچک به همسرش شک می‌کند و فردی که قرار است به او کمک کند، کسی نیست جز پدرش. پدری که روابط زیادی دارد و البته چمدان تجربیاتش هم در هر زمینه‌ای پُر است. اما راهنمایی‌های غلط این پدر دوست‌داشتنی، به یک اشتباه بزرگ می‌انجامد، البته رابطۀ پدر و دختری، به این سادگی‌ها خراب‌شدنی نیست.

روی صخره‌ها در کارگردانی، اتفاق ویژه‌ای را رقم نمی‌زند و بسیار معمولی است و حتی گاهی اشکالات تکنیکی آن گُل‌درشت است اما شاید بتوان این فرم ساده را به فیلمنامۀ سادۀ فیلم نسبت داد. قطعا نمی‌توان این فیلم را بهترین فیلم سوفیا کاپولا دانست، چون فیلم بهتری مثل گمشده در ترجمه، رقیب سرسختی است اما سادگی بیش از اندازه نیست و توی ذوق نمی‌زند بلکه به کمک باورپذیری فیلم می‌آید و ضعف شخصیت‌پردازی را تاحدی جبران می‌کند. بازی‌های بی غش را هم به این فیلمنامه اضافه کنیم تا در کنار خوشمزه بودن ذاتی بیل مری به نتیجه‌ای دلپذیر برسیم.

نقد فیلم

اگر به جای خودخوری و جاسوس‌بازی، فقط یک سوال بپرسیم، بسیاری از مشکلات و سوتفاهم‌ها پیش نمی‌آید. نظریه‌های مضحک پدر در روی صخره‌ها اگرچه بار کمدی فیلم را زیاد می‌کند اما باید روی جدی شوخی‌های او را هم دید. عقاید کاریکاتوری او نسبت به زنان، کنایه‌ای است به آنچه پس از گذشته قرن‌ها، در ناخودآگاه جمعی بشر باقی است و مدرنیته نیز به آن شکلی موجه بخشیده و سعی در تطهیر عقاید پوسیدۀ گذشته نسبت به زن، البته در لباسی روشنفکرانه دارد. به دیالوگ‌های لورا و دختر کوچکش با دقت گوش کنید. سوفیا کاپولای جوان، می‌خواهد حرف‌های نهایی فیلم از زبان لورا بیرون آید. اعتقاد به اینکه تو به خاطر اینکه زن هستی نباید تمام شئون زندگی‌ات را به گونه‌ای تنظیم کنی تا توجه مردها را به دست آوری. آنگونه که دوست داری لباس بپوش و به سر و وضعت برس و این طرز تفکر را در مقابل تفکرات تاریخ گذشتۀ پدرش قرار می‌دهد و نگاهی هجوآلود به پدر می‌اندازد تا حرف‌های لورا، ثابت شود. در هر حال، روی صخره‌ها می‌تواند تا حد زیادی، از پس حرف‌هایی که می‌خواهد بزند بربیاید و به همین دلیل به یک فیلم دلپذیر تبدیل میشود. فیلمی که هرچند فوق‌العاده نیست اما ارزش یک‌بار دیدن را دارد.

print

نظرات کاربران

  • لطفا از تایپ کردن فینگلیش خودداری کنید. در غیر این صورت نظر شما بررسی نخواهد شد.
  • هدف شما ارسال تبلیغات یا بک لینک نباشد. در غیر این صورت دیدگاه حذف می شود.
  • دیدگاه شما فقط و فقط در رابطه با این موضوع باشد.
  • به دیگران توهین نکنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.