قوانینی که باید در چهار دیواری‌مان رعایت کنیم

مدیر سایت 748 روز پیش
بازدید 132 بدون دیدگاه

شب پنجشنبه است و در خانه‌تان تعدادی از فامیل را دعوت کرده‌اید و میهمانی خانوادگی گرفته‌اید. ساعت از ۱۱ که می‌گذرد مدیر ساختمان به دلیل سر و صدا زنگ در واحدتان را می‌زند و خواهش می‌کند که کمی رعایت کنید. اما شما توجهی نمی‌کنید و به داخل واحد بازمی‌گردید. حدود یک ساعت دیگر باز هم زنگ واحدتان به صدا در می‌آید و این بار همسایه واحد کناری به شما می‌گوید که در خانه مریض دارد و خواهش می‌کند سر و صدا را کمتر کنید. اما باز هم توجهی نمی‌کنید و با عصبانیت جواب می‌دهید که «خونه خودمه، هر کاری بخوام توش انجام می‌دم» حدود ساعت ۱ بامداد است که آیفون واحدتان به صدا درمی‌آید. از داخل آیفون که نگاه می‌کنید متوجه پلیس می‌شوید. پلیس از شما می‌خواهد پایین بروید زیرا از شما شکایت شده است. هر قدر فکر می‌کنید که امکان دارد چه کسی از شما شکایت کرده باشد به نتیجه‌ای نمی‌رسید. وقتی در ورودی ساختمان را باز می‌کنید و علت را از پلیس جویا می‌شوید می‌فهمید که همسایه‌ها از سر و صدای شما شکایت کرده‌اند. اما مگر چهار دیواری اختیاری نیست؟ مگر قوانین بر مکان‌های اختصاصی یک ساختمان هم حاکم است؟ پاسخ به این سوأل کاملاً مثبت است. بسیاری از کسانی که در آپارتمان و مجتمع‌های بزرگ زندگی می‌کنند اعتقاد دارند که چهار دیواری اختیاری است و بنابراین هر کاری که دلشان بخواهد می‌توانند در واحد مسکونی خود انجام دهند. بسیاری از مشکلات ساختمان‌ها مربوط به رعایت نکردن قوانین در داخل واحدهای یک آپارتمان یا مجتمع مسکونی است. همه ما باید بدانیم وقتی تصمیم گرفتیم که آپارتمان نشین شویم باید قوانین زندگی در آپارتمان را هم رعایت کنیم و اتفاقاً باید بدانیم که این قوانین هم بر قسمت‌های مشترک و هم قسمت‌های اختصاصی حاکم هستند.

سر و صدا نکنید

حتی اگر در داخل واحدتان هستید باید به یاد داشته باشید که به هیچ عنوان سر و صدای نا متعارف ایجاد نکنید. مراقب صدای رادیو، تلویزیون و وسایل پخش موسیقی خود باشید. سعی کنید حتماً در ساعت‌های ۱ تا ۴ بعداظهر و ۱۱ شب تا ۹ صبح از ایجاد سر و صداهایی که گفته شد پرهیز کنید. شاید همه ساکنان آپارتمان دوست نداشته باشند بدانند شما چه کانال تلویزیونی را نگاه و چه آهنگی گوش می‌کنید. همینطور اگر تازه به آپارتمانی رفتید و قصد نصب وسایل تزئینی دارید این کار را حتما در ساعت‌های مناسب و در روزهای غیر تعطیل انجام دهید.

میز و صندلی را روی زمین نکشید

در حال حاضر کف بیشتر واحدهای آپارتمانی سنگ، سرامیک و یا چوب است و دیگر کمتر آپارتمانی موکت شده است. راه رفتن غیر معمولی همراه با صدا، دویدن و یا جا به جایی اجسامی مانند میز و صندلی موجب اذیت واحد طبقه پایین شما خواهد شد. برای اینکه هنگام جابجایی وسایل سر و صدایی ایجاد نشود تکه‌ای موکت بردارید و به کف میز و صندلی‌تان بچسبانید. اگر فرزندی دارید سعی کنید از انجام بازی‌هایی که با سر و صدای بسیار زیاد است خودداری کنید.

کف سابی سنگ با اجاره کتبی

اگر قصد انجام کف سابی سنگ داخل واحدتان را دارید باید از مالک و یا مدیر ساختمان اجازه بگیرید. این کار را باید زمانی انجام دهید که امکان بازدید از طبقه پایین وجود داشته باشد. مواد کف سابی سنگ به دلیل اینکه اسیدی و شیمیایی هستند در هنگام انجام عملیات باید به سرعت جمع و در خارج از ساختمان دور ریخته شوند. زیرا تخلیه آن از طریق فاضلاب باعث گرفتگی، فرسایش و ترکیدگی لوله‌ها می‌شود. نکته‌ای که نباید فراموش کنید این است که در پایان کف سابی سقف طبقه پایین را حتماً بررسی کنید.

برای هر گونه تغییر در بالکن اجازه بگیرید

این حرف کاملا درست است که بالکن جزئی از قسمت‌های خصوصی یک آپارتمان محسوب می‌شود. اما باید توجه داشته به دلیل اینکه بالکن نقش بسیار مهمی در نمای ساختمان دارد پس باید برای هر گونه تغییر موافقت بیشتر مالکان را کسب کرد.

بسیاری از ساکنان در بالکن‌ها به نصب سایبان، کولر، آنتن و نرده می‌پردازند و یا از طناب برای آویزان کردن لباس استفاده می‌کنند. با توجه به اینکه نصب این وسایل در نمای ساختمان تاثیر می‌گذارد حتماً باید برای نصب آن از مدیر و دیگر ساکنان اجازه گرفت.

با تعمیرات به اسکلت ساختمان صدمه نزنید

ممکن است یک ستون که درست در وسط واحدتان قرار دارد شما را اذیت کند و یا قصد داشته باشید پذیرایی واحدتان که بسیار بزرگ است را دیوار بکشید و با این کار یک اتاق دیگر به واحدتان اضافه کنید. بازسازی و تعمیرات داخلی که امکان دارد باعث صدمه به اسکلت ساختمان شود به هیچ عنوان مجاز نیست. کاری که باید بکنید این است که ابتدا یک کارشناس بیاورید تا به شما و دیگر ساکنان اطمینان بدهد که تعمیر و یا تغییر شما در واحدتان به ساختمان آسیبی وارد نمی‌کند و بعد تغییر مورد نظرتان را انجام دهید.

مراقب لوله‌های فاضلاب، وان و سینک باشید

همیشه به یاد داشته باشید که ساکنان هر واحد مسئول جبران خسارتی هستند که از طریق واحد آنها به دیگر واحدها وارد شده است. بنابراین اگر قصد سفر دارید تمام لوله‌های آب را بررسی کنید. از بسته بودن آنها اطمینان حاصل کنید. هنگام شستن ظرف و یا استحمام مانع رفتن زباله‌هایتان درون چاه شوید.

در مصرف آب صرفه‌جویی کنید

در مجتمع‌های مسکونی کنتور آب واحد است و همه ساکنان معمولا از یک کنتور استفاده می‌کنند. بنابراین مصرف آب باید با دقت و وسواس بیشتری صورت پذیرد. اگر خانواده پر جمعیتی دارید و یا جزء آن دسته از افراد هستید که آب زیادی مصرف می‌کنید باید بدانید که در آپارتمان و مجتمع‌های مسکونی باید از مصرف خارج از حد معمول آب خودداری کنید. در غیر این صورت باید کنتور آب جداگانه برای واحدتان نصب کنید تا مصرف شما به پای دیگر واحدها حساب نشود.

مراسم عروسی و عزا را در ساعت مجاز برگزار کنید

اگر قصد برگزاری مراسم عزا و یا عروسی دارید و اگر ساختمان‌تان جرء آن دسته از ساختمان‌هایی است که سالن اجتماعات دارد این مراسم را با اجازه مدیریت در آنجا برگزار کنید. اما اگر چنین امکانی در ساختمان شما وجود ندارد این مراسم را در واحد خودتان و با کمترین میزان سر و صدا برگزار کنید. بهتر است مراسم از ساعت ۱۵ تا حداکثر ۲۲ انجام شود. توجه داشته باشید که نصب بلندگو و وسایل پخش صدا کار درستی نیست و آسایش را از دیگران سلب می‌کند.

ساعت مجاز میهمانی

قصد دارید برای آخر هفته آشنایان‌تان را برای میهمانی دعوت کنید. باید توجه داشته باشید که برگزاری میهمانی در داخل واحدتان در صورتیکه موجب آزار دیگران نشود تا ساعت ۲۴ در تعطیلات آخر هفته و برای ایام هفته تا ساعت ۲۳ مجاز است. حتماً مراسم بدرقه میهمانان را در داخل خانه انجام دهید تا مانع سر و صدای آزار دهنده در راه‌پله و راهروها شوید.

print

نظرات کاربران

  • لطفا از تایپ کردن فینگلیش خودداری کنید. در غیر این صورت نظر شما بررسی نخواهد شد.
  • هدف شما ارسال تبلیغات یا بک لینک نباشد. در غیر این صورت دیدگاه حذف می شود.
  • دیدگاه شما فقط و فقط در رابطه با این موضوع باشد.
  • به دیگران توهین نکنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.