از صدری گیلان تا طارم مازندران | آشنایی با انواع برنج ایرانی

مدیر سایت 771 روز پیش
بازدید 58 بدون دیدگاه

یکی از پرمصرف‌ترین وعده‌های غذاهای ایرانی برنج است که در کنار اکثر خورش‌ها و خوراک‌های ایرانی میل می‌شود. برنج در کشورهایی چون؛ هندوستان،‌ فیلیپین و چین کشت شده و در بازار ایران عرضه می‌گردد اما مرغوب‌ترین نوع برنج در بازار،‌ برنج ایرانی است. برنج ایرانی که حدود ۸۰ درصد کشت آن در استان‌های گیلان و مازندران است، کیفیت، عطر و طعم بسیار ویژه‌ای دارد. برنج‌های ایرانی محدود به یک یا دو برند نیست و در بازار با نام‌های مختلفی به فروش می‌رسد مانند: برنج طارم، هاشمی، دم سیاه، فریدون‌کنار، گلستان و… که هر یک ویژگی منحصر به فردی دارند. در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر با انواع برنج ایرانی آشنا شوید.

آشنایی با برنج‌های شمال کشور

از آنجایی که ۸۰ درصد کشت برنج در بخش شمالی کشور صورت می‌گیرد و حجم زیادی از بازار فروش برنج را به خود اختصاص داده است،‌ بهتر است با انواع این برنج بیشتر آشنا شویم. به طور کلی انواع برنج ایرانی در ۴ گروه اصلی قرار می‌گیرد که شامل؛ برنج طارم، صدری، گرد و پرمحصول است. زیر شاخه‌های این برنج‌ها به شرح زیر است:

صدری صدری سالاری، صدری حسن‌سرایی، صدری دم سیاه، صدری دم سفید، صدری دم سرخ، صدری هاشمی، صدری شاه‌پسند و صدری علی کاظمی
طارم طارم دیلمانی، طارم رشتی،‌ موسی طارم،‌ طارم امیری،‌ اهلمی طارم، رشتی سرد، سنگ طارم، سنگ جو و طارم محلی
گرد عنربو، غریب، حسنی، بینام،‌ چمپا بودار،‌ غریب، محمدی،‌ قشنگه، گرده و قصرالدشتی
پرمحصول فجر، ندا، سپیدرود، هراز، خزر، آمل ۳، آمل۲،‌ ساحل، شفق، کادوس، کوهرنگ، دشت، زاینده‌رود، سازندگی، یاسوج ۱، چرام ۳،‌شیرودی،‌ هیبرید و نعمت

پلو شیرین شیرازی | طرز تهیه شکر پلوی شیرازی

برنج صدری

یکی از برنج‌های مرغوب استان گیلان، برنج صدری است که ظاهر آن کشیده است و جنس آن گچی است. این برنج رنگ سفید متمایل به کرم دارد و عرض آن کم و طول آن زیاد است. یکی از مشخصات اصلی این برنج در کنار عطر و طعم بی‌نظیرش، چربی برنج است که در هنگام مالش برنج بین دو کف دست قابل مشاهده است. این برنج بسیار سبک و خوش هضم است و بعد از پخته شدن تا چند ساعت نرم باقی می‌ماند و دیرتر از سایر برنج‌ها خشک می‌شود.

برنج طارم

برنج طارم در استان مازندران کشت می‌شود و نسبت به برنج صدری کمی کوتاه قد تر و چاق‌تر است اما چربی برنج صدری در آن مشاهده می‌شود. در بین انواع برنج طارم، مرغوب‌ترین نوع آن برنج طارم دم سیاه است که عطر و پخت بسیار مناسبی دارد. این برنج بعد از ۲ الی ۳ بار گرم کردن نیز بافت خود را حفظ می‌کند و جزو یکی از خوش عطرترین برنج‌های ایرانی است. بهترین و مرغوب‌ترین نوع این برنج در منطقهٔ فریدون کنار استان مازندران کشت می‌‌شود.

برنج گرد

این نوع از برنج دانه‌های گرد، تو پر و کوتاهی دارد و در سایر استان‌ها مانند اهواز، اصفهان، کهگیلویه و بویر احمد و چهار محال بختیاری کشت می‌شود. بعضی از انواع برنج‌های گرد مانند عنبوری، عنبربو و لنجان عطر و طعم بسیار خوبی دارند و نوع عنبربوی آن با طبع گرم و هضم آسان برای مصرف خانگی مناسب است، هر چند به علت قد نکشیدن برای مهمانی‌ها و مجالس مناسب نیست.

پلوی مجلسی در مهمانی‌ها | طرز تهیه ته‌چین

برنج پر محصول

برنج‌های پر محصول معمولاً اصلاح شدهٔ ژنتیکی هستند و معمولاً به وسیله انستیتوهای بین‌المللی برنج در دنیا دستکاری ژنتیکی می‌شوند تا بازده بیشتری داشته باشند. بعضی از این برنج‌ها تولید شده توسط کشورهای دیگر مانند فیلیپین و هندوستان هستند و بعضی دیگر در داخل کشور اصلاح ژنتیکی می‌شوند. مانند برنج آمل ۳ که از اصلاح ژنتیکی برنج سونان هندوستان به دست آمده است یا برنج شیرودی که نتیجهٔ اصلاح ژنتیکی برنج‌های محلی نوع خزر و طارم دیلمانی است.

print

نظرات کاربران

  • لطفا از تایپ کردن فینگلیش خودداری کنید. در غیر این صورت نظر شما بررسی نخواهد شد.
  • هدف شما ارسال تبلیغات یا بک لینک نباشد. در غیر این صورت دیدگاه حذف می شود.
  • دیدگاه شما فقط و فقط در رابطه با این موضوع باشد.
  • به دیگران توهین نکنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.