راهنمایی برای راه‌اندازی کسب و کار در تهران

مدیر سایت 627 روز پیش
بازدید 82 بدون دیدگاه

چه در آغاز جوانی، چه در ابتدای میانسالی، چه موقعی که سرمایه‌ای داریم، چه وقتی از نداری کلافه شده‌ایم، همیشه مواقعی وجود دارد که تصمیم می‌گیریم یک کسب و کار جدید را شروع کنیم. حال برای اینکه بتوانیم هر کسب و کاری راه بیندازیم باید ابتدا سوالاتی را از خودمان بپرسیم. خودمان را صادقانه روبروی چالش‌ها قرار دهیم و هر وقت که از این آزمون سربلند بیرون آمدیم و فهمیدیم که دنبال چه کاری هستیم باید به سراغ گرفتن مجوز و رعایت قوانینی که درباره گرفتن مجوز کسب و کار وجود دارد برویم. اگر شما هم جزء آن دسته از افراد هستید که برای یک بار هم که شده در اینترنت جستجو کرده‌اید که چگونه کسب و کار خود را شروع کنید، این متن را بخوانید تا بتوانید اطلاعات ضروری و کاملی که به دنبال آن هستید را پیدا کنید.

از همان ابتدا هدف و دلیل خود را برای راه اندازی کسب و کار مشخص کنید

اولین سوالی که باید از خودتان بپرسید این است که اصلا چرا باید یک کسب و کار راه بیاندازید؟ اگر با رئیس‌تان بحثی داشته‌اید و فقط به خاطر عملی کردن شعار «می‌خواهم رئیس خودم باشم» هستید، عجله نکنید. بسیاری برای رسیدن به این شعار تمام سرمایه زندگی خود را به باد داده‌اند. گرچه بسیاری هم به موفقیت رسیده‌اند اما لازم است بدانید که برای انجام این کار باید احساسات را کنار بگذارید و بیشتر منطقی فکر کنید و دلایلی محکم‌تر از خسته شدن از محیط کار و دعوا با رئیس داشته باشید و هدف مشخصی را برای خود تعیین کنید.

چه توانایی‌هایی دارید؟

تخصص و مهارت‌های خود را بشناسید و بعد بر اساس آن تصمیم بگیرید. در انجام چه کاری ماهر هستید و آیا می‌توانید در مواقع به وجود آمدن بحران روی توانایی خود حساب کنید؟ اصلا از خود بپرسید که توانایی‌های شما پاسخگوی چه مقدار از کسب و کاری است که قصد دارید راه بیاندازید؟ این راه بسیار طولانی و گاهی خسته‌کننده است و ممکن است شما با راه‌اندازی کسب و کار مجبور باشید مدتها بدون کسب درآمد به چندین نفر دستمزد بدهید. باید بدانید که چشم آنها در آخر ماه به حقوقی است که قرار است از شما بگیرند و از طرفی هم کار باید برای خودتان سودی هم داشته باشد بنابراین از همان اول خودتان را در جایگاه یک کارآفرین قرار دهید و بعد ببینید با توانایی‌هایی که دارید از پس انجام این کار بر خواهید آمد؟ در خلوت خود با خودتان روراست و واقع بین باشید و نگاه و برآورد دقیقی از این مسیر داشته باشید.

کسب و کار را در کنار شغل ثابتتان راه بیندازید

اگر شغل ثابتی دارید و به فکر راه انداختن کسب و کار مخصوص خودتان هستید ابتدا لازم است که از خود بپرسید بدون دستمزد شغل ثابت چقدر دوام می‌آورید؟ آیا سرمایه کافی برای گذران زندگی و راه‌اندازی کسب و کار جدید را دارید؟ در پاسخ به این سوال با خودتان صادق باشید چون تا زمان بسیار زیادی نباید به سود‌دهی کسب و کارتان فکر کنید. به سرمایه‌ای که برای کسب و کار کنار گذاشته‌اید اصلا فکر نکنید و تصور کنید که تا چند ماه هیچ پولی غیر از پس‌انداز خود ندارید. علاوه بر این هزینه‌های غیر منتظره را هم باید در نظر بگیرید. از تاثیر بیمه تامین اجتماعی و بیمه‌های تکمیلی درمانی با بیرون آمدن از شغل ثابتتان هم غافل نشوید. حالا با این وجود باز هم فکر می‌کنید باید قید شغل ثابتتان را بزنید؟ اگر پاسخ همه این سوال‌ها را از قبل به خود داده‌اید و همه چیز را پیش‌بینی کرده‌اید پس در انجام این کار تعلل نکنید.

مخاطبان و مشتریان خود را بشناسید

به این فکر کنید کاری که می‌خواهید راه‌اندازی کنید چقدر مخاطب دارد؟ به جنسیت مخاطبان خود فکر کنید. آیا محصولاتی که تولید و خدماتی که ارائه می‌دهید برای آقایان مناسب است یا خانم‌ها؟ سن مشتریان خود را فراموش نکنید. چه سنی جامعه آماری شما را برای ارائه محصول در بر می‌گیرد؟ آیا مخاطبان شما از قشرهای خاصی هستند؟ اگر قصد دارید کسب و کارتان ترکیبی از تمام و یا قسمتی از این جامعه آماری باشد باید حساب شده‌تر برنامه‌ریزی کنید.
مکان جغرافیایی برای راه‌اندازی کسب و کار خود را مشخص کنید. آیا می‌خواهید نیازهای یک محله، خیابان و کشور را برآورده کنید و یا به توزیع محصولات در حوزه بین‌الملل هم فکر می‌کنید؟ برای شناختن مشتریان و مخاطبان توانایی و مهارت‌های خود را فراموش نکنید، زیرا با تمرکز روی این موضوع است که می‌توانید مشتریان خود را بهتر بشناسید. پیشنهاد ما به شما این است که به تولید محصول و یا ارائه خدمات برای جامعه آماری یا قشر خاصی بپردازید و روی همان‌ها سرمایه‌گذاری کنید. سعی کنید بیشتر سراغ مشتریانی بروید که دنیا و دغدغه آن‌ها را بهتر می‌شناسید زیرا بهتر به نتیجه خواهید رسید.

سرمایه کافی داشته باشید

یکی از مهم‌ترین فاکتورها برای راه‌اندازی یک کسب و کار داشتن سرمایه کافی است. از همان اول یک دو دو تا چهارتای ساده انجام دهید. حساب جیب خود را داشته باشید. سرمایه شما باید پاسخگوی تهیه مواد اولیه، بازاریابی، اجاره یا خرید محل کار و هزینه‌های غیرمنتظره باشد. اگر شغل ثابتی هم ندارید باید به هزینه‌های شخصی خود و خانواده‌تان فکر کنید. اگر سرمایه شما پاسخگوی تمام این هزینه‌ها بود کار خود را آغاز کنید. اما اگر سرمایه به اندازه کافی هم نداشتید دلسرد نشوید و از انجام این کار نگذرید و به گرفتن وام فکر کنید. البته حتما قبل از گرفتن وام برنامه‌ای برای پرداخت اقساط آن هم داشته باشید.

آیا توانایی مدیریت بحران و ارتباط اجتماعی قوی دارید؟

شما در مسیر این تجربه، قطعا با بحران‌های زیادی روبرو خواهید شد. آیا اساسا انسانی هستید که بتوانید از پس حل کردن بحران‌ها برآیید؟ برای پاسخ به این سوال لازم است به روابط کاری، دوستانه، خانوادگی و زندگی شخصی خود نگاهی بیاندازید. آیا همیشه آدمی بودید که در زمان وقوع بحران از آن فرار می‌کردید و یا بهترین راه را برای مقابله با آن انتخاب می‌کنید؟ این سوال را از دوستان خود بپرسید و حتما به پاسخ‌های آنها توجه کنید.
نکته بعدی به میزان اجتماعی بودن شما مربوط است. هیچ مشتری و یا کارمندی جذب یک کاسب و یا رئیس بد اخلاق و خجالتی نمی‌شود. باید بدانید که در طول این مسیر با انسان‌های مختلفی سر و کار دارید که هر کدام خصوصیت‌های رفتاری و اجتماعی خاص خود را دارند. آیا می‌توانید با همه این افراد کنار بیایید؟ اگر مشتری و یا کارمند شما روزی بی حوصله و گرفته بود با آن درگیر می‌شوید و یا برای برداشتن کمی از بار فکری‌اش با او هم کلام می‌شوید؟

ایده های نو همیشه مورد استقبال قرار می گیرند

قطعا شما اولین نفری نیستید که به فکر ایجاد کسب و کار می‎‌افتید و هزاران نفر پیش از شما به این فکر افتاده‌اند و وارد بازار کار شده‌اند. زمانی شما موفق خواهید شد که ایده نو و خلاقانه‌ای در شغل خود داشته باشید. پیشنهاد ما به شما این است که اگر آدم ریسک پذیری هستید به دنبال کار نویی بروید که آنقدر بکر باشد تا شما اولین نفری باشید که در بازار این کار را انجام می‌دهید و یا اگر هم به دنبال راه انداختن کسب و کار سنتی و قدیمی می‌روید تمام فکر و ذهن خود را به کار بیندازید تا با ایده‌های نو در همان کارهای قدیمی بتوانید مشتری بیشتری جذب و نبض بازار را به دست بگیرید. سعی کنید در مسیر راه‌اندازی کسب و کار خود هر روز ایده نویی برای ارائه داشته باشید.

به اسم کسب و کار خود فکر کنید

داشتن یک لوگو و اسم جذاب مشتری بیشتری را به سوی کسب و کار شما جذب خواهد کرد. روی این موضوع فکر کنید و با افراد متخصص در این کار مشورت کنید. از ایده‌های دیگران استفاده کنید و به سراغ ساختن یک اسم و لوگوی جذاب بروید. البته حتما باید توجه داشته باشید که اسم و لوگوی شما خوانا و کاملا به حوزه کاری شما مرتبط باشد. موقع انتخاب اسم، به این هم فکر کنید که چه شعار جذابی میتوان با آن ساخت، اسلوگان یا شعار تبلیغاتی، جمله ی است که برند و کسب و کار شما با آن معرفی میشود و افراد را یاد شما می اندازد.

برای رسیدن به سود عجله نکنید

از قدیم گفته‌اند که صبر کلید مشکلات و رسیدن به موفقیت است. پس صبر کنید و برای رسیدن به سود عجله نداشته باشید. البته اگر از ابتدا برنامه مالی مشخص و درستی داشته باشید می‌توانید پیش‌بینی کنید که در چه مدت به سود خواهید رسید و اگر بیشتر از چه مقدار زمان برای کسب و کار خود بگذارید ضرر خواهید کرد. اما توجه داشته باشید که برای توسعه کسب و کارتان خیلی عجله نکنید. برنامه‌ریزی داشته باشید و اگر با فشار زیادی روبرو شدید خارج از برنامه‌های خود دست به کار غیر منتظره‌ای نزنید که بعدا برایتان گران تمام شود.

بازار کار خود را بشناسید

هر شغلی که قصد دارید وارد آن شوید بازار خاص خودش را دارد. بهتر است با مطالعه از بازار کاری که قصد ورود به آن را دارید آگاه شوید. اگر مطالعات لازم را نداشته باشید و بازار را نشناسید باید قید کسب و کار خود را بزنید. باید بدانید ضرر و سود و شما چه زمانی اتفاق خواهد افتاد. چه اتفاقات غیر منتظره‌ای در انتظار شما خواهد بود و چه مخاطبانی در هدف بازار کار شما قرار دارند.

از تجربه و تخصص دیگران استفاده کنید

همینکه فکر راه‌اندازی کسب و کاری را می‌کنید باید بدانید که قدم در راه چندان آسانی نگذاشته‌اید. باید بدانید که هر قدر توانایی و مهارت هم داشته باشید به دلیل اینکه اولین بار است با چنین چالشی روبرو می‌شوید پس امکان به وجود آمدن اشتباه و ضرر را دارید. بنابراین تنها روی ویژگی‌های خودتان تکیه نکنید. از تجربه دیگران استفاده کنید. این را بدانید که پرسیدن اصلا عیب نیست. همه هندوانه‌ها را با یک دست بلند نکنید و برای کارهایی که در آن تخصص ندارید از افراد متخصص در آن حوزه کمک و راهنمایی بخواهید.

رقبای خود را دست کم نگیرید

رقیبان خود را بشناسید و با آنها تعامل داشته باشید. تحقیق کنید تا متوجه شوید که رقبایتان تا چه اندازه قدر هستند و چه مقدار سابقه کار در بازار را دارند. از اول بنا را بر دشمنی نگذارید اما یادتان باشد که شما هیچوقت نمی‌توانید با رقیب خود دوست باشید. همیشه باید او را در همان جایگاهی که هست ببینید تا حرکت غیرمنتظره‌ای از سوی رقیب باعث تعجب و ناراحتی شما نشود. رقبای خود را دست کم نگیرید و صرف اینکه ایده تازه‌ای برای ارائه کسب و کار خود دارید از آنها غافل نشوید. هر کار جدیدی که انجام دادید منتظر واکنش رقبای خود هم باشید.

به داشتن شریک فکر کنید

اگر فقط برای رسیدن به آرزوی رئیس شدن به دنبال راه‌اندازی کسب و کار نمی‌روید و یا اینکه سرمایه کافی ندارید به داشتن یک یا چند شریک فکر کنید. همیشه داشتن چند راهنما برای گرفتن مشورت و تبادل ایده‌ها بهترین نتیجه را داده است و بار اضطراب، نگرانی و ضررهای مالی را کم خواهد کرد. اگر به داشتن شریک فکر می‌کنید اول به سراغ آدم‌های مورد اعتماد زندگی خود بروید. پیشنهادتان را با خانواده، دوستان و یا آشنایان خود مطرح کنید. اگر نتوانستید از بین این افراد شریکی برای خود پیدا کنید به سراغ افراد متخصص بروید. اما یادتان باشد که به راحتی به هر کسی اعتماد نکنید.

به دنبال کسب مجوزهای لازم بروید

همه شرکت‌ها و کسب و کارها با توجه به حوزه و نوع فعالیتی که دارند باید از مراجع و نهادهای مربوطه مجوزهای لازم را کسب کنند. نمی‌شود یک نفر به صرف داشتن سرمایه یک روز از خواب بیدار شود و یک مغازه و یا شرکت تاسیس کند. افراد برای راه‌اندازی هر کسب و کاری باید قوانین و مدارک لازم برای اخذ مجوز را بدانند.

برای شغل خود تبلیغ کنید

با تمام نکاتی که برای راه‌اندازی کسب و کار گفته شد باید بدانید که با رعایت تمام این نکات به موفقیت نخواهید رسید اگر نتوانید برای کسب و کارتان تبلیغ درست انجام دهید. اگر سرمایه مناسبی دارید برای تبلیغ به شرکت‌های تبلیغاتی و تلویزیون و رسانه‌های جمعی مراجعه کنید. اما اگر تازه اول راه هستید و اعتبار خاصی ندارید نقش شبکه‌های اجتماعی را فراموش نکنید. در دنیای امروز اکثر افراد گوشی هوشمند دارند و یا حداقل در یک شبکه اجتماعی عضو هستند. افراد فعال و تاثیرگذار در شبکه‌های اجتماعی را شناسایی و رصد کنید و با توجه به حوزه‌ کاریتان به آنها سفارش تبلیغ بدهید. اما یادتان نرود که با توجه به در دسترس بودن و گسترش استفاده از شبکه‌های مجازی بازدهی تبلیغات در این شبکه‌ها بسیار بیشتر از تبلیغات تلویزیونی است.

تجربه کسب کنید و از زمین خوردن خسته نشوید

تمام زندگی ما تجربه است. این را شعار کار خود قرار دهید تا بتوانید تجربه‌های زیاد و مفید کسب کنید اگر شرایط مطابق میل شما پیش نرفت خسته و دلسرد نشوید. این را بدانید که قدم در راه سختی گذاشته‌اید پس مدام تجربه کسب کنید و از زمین خوردن نترسید و دوباره با قدرت بیشتری از زمین بلند شوید. امکان دارد در طول این مسیر واکنش‌های منفی زیادی دریافت کنید این واکنش‌ها را در ذهن خود تحلیل کنید و اگر درست بود به رفع نقصی که دارید بپردازید و اگر کارتان درست بود، از نظرات دیگران تشکر کنید و به کار خود ادامه دهید.
حالا که به اینجای متن رسیده‌اید، تصمیم خود را بگیرید که آیا می‌خواهید یک کسب و کار جدید راه بیاندازید؟

print

نظرات کاربران

  • لطفا از تایپ کردن فینگلیش خودداری کنید. در غیر این صورت نظر شما بررسی نخواهد شد.
  • هدف شما ارسال تبلیغات یا بک لینک نباشد. در غیر این صورت دیدگاه حذف می شود.
  • دیدگاه شما فقط و فقط در رابطه با این موضوع باشد.
  • به دیگران توهین نکنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.