معرفی فیلم «قلمرو طلوع ماه» (وس اندرسون،۲۰۱۲) | با من ازدواج می‌کنی؟

مدیر سایت 745 روز پیش
بازدید 62 بدون دیدگاه

پیشاهنگی در یک جزیرۀ خوش آب و هوا، ماجراجویی با کسی که مدت‌ها است از طریق نامه با او در ارتباط بودی و در آخر فرار کردن از دنیای بزرگسالان، آرزوهایی است که در دل هر بینندۀ قلمرو طلوع ماه، جان می‌گیرد. وس اندرسون دنیای کودکان را به قدری دوست داشتنی به تصویر می‌کشد که پرداختن به مشکلات بزرگسالان بی‌اهمیت می‌شود. دنیایی پر از رنگ، پر از عشق و سرشار از زیبایی. قلمرو طلوع ماه یکی از خوش‌ساخت‌ترین کارهای وس اندرسون است که برای اولین بار در جشنوارۀ کن به روی پرده رفت و توانست نامزد بهترین فیلمنامۀ غیر‌اقتباسی اسکار شود. در این فیلم بازیگرانی همچون بروس ویلیس، بیل موری، فرانسیس مک‌دورمند، تیلدا سوئینتن و ادوارد نورتون به ایفای نقش پرداخته‌اند.

خلاصه داستان

فیلم در مورد دو عاشق و معشوق نوجوان به نام‌های سم و سوزی است که از مرز‌های دنیای بزرگسالی فراتر می‌روند تا در کنار یکدیگر باشند. سم که خانواده‌ای ندارد از اردوگاه پیشاهنگی فرار می‌کند و سوزی هم از خانه‌ای که پدر و مادرش او را درک نمی‌کنند. هر دو شخصیت در این داستان توسط دنیای بزرگسالان طرد شده و نادیده گرفته می‌شوند. خانواده‌ای که سرپرستی سم را به عهده گرفته ‌است، اجازۀ برگشتن به او را نمی‌دهد و پدر و مادر سوزی فکر می‌کنند که او بیماری روانی دارد.

سبک فیلم‌سازی

کلیت فیلم اندرسون در تکامل همان سبک او در فیلمسازی است. شخصیت‌ها را در وسط نما قرار بده، رنگ زرد را در کل فیلم برجسته کن، میزانسن را در سه لایۀ فیلم بچین و از لنز‌های واید با عمق میدان بالا استفاده کن. استایلی که وس اندرسون برای فیلمش انتخاب کرده است به زیبایی لحن بخصوصی را که باید به فیلم می‌دهد. اندرسون برای روایت قصه‌اش، لحنی افسانه‌ای و ویژه به آن می‌بخشد. تقریبا در جای جای فیلم موسیقی با تصویر همراه شده و حس صحنه را تقویت می‌کند و فیلم را مانند یک اپرای پر زرق و برق به نمایش می‌گذارد. اندروسون در پی آن است تا فیلمش را هرچه بیشتر به دنیای فانتزی‌گونۀ کودکان نزدیک کند و جهان مخصوص به خودش را بر داستان سوار کند.

در قلمرو طلوع ماه شخصیت‌های فرعی شمایلی تیپ‌گونه دارند. لباس‌هایی مختص به خود، نیازها و نقطه‌ ضعف‌هایی برجسته. مادر و پدری که عاطفه‌ای در بینشان وجود ندارد. پلیسی که تنهاست، معنی عشق دو طرفه را از دست داده است و در نهایت معلم ریاضی‌ای که بیشتر از هر چیز دوست دارد فرماندهی کند.

سفری برای یافتن دلیل زندگی

قلمرو طلوع ماه ارجاعی زیبا به داستان طوفان نوح دارد. در آخر فیلم و زمانی که قوانین دنیای بزرگسالان نمی‌تواند هیچ مشکلی را از دنیای کودکان حل کند، یک طوفان سهمگین همه چیز را به نقطۀ ویران کننده می‌رساند و درست در لحظۀ آخر، بخشودگی نجات‌بخش سر می‌رسد. جهان پیشین ویران شده اما به وسیلۀ نجات‌یافتگان دوباره برپا خواهد شد. دنیای جدیدی که در آن کودکان دیگر بیمار روانی نیستند و جامعه، آنان را به دلیل عجیب و غریب بودن طرد نمی‌کند.

وس اندرسون در قلمرو طلوع ماه ما را به یک سفر شگفت‌انگیز و جادویی می‌برد. سفری که آدم‌ها برای یافتن عشق و پیدا کردن دلیلی برای زندگی به آن احتیاج دارند. فیلم اندرسون از این زاویه کیفتی اسطوره‌ای دارد. قهرمانان برای آنکه توسط جامعه پذیرفته شوند پا به دنیای بیرون می‌گذارند تا ارزش خودشان را اثبات کنند.

print

نظرات کاربران

  • لطفا از تایپ کردن فینگلیش خودداری کنید. در غیر این صورت نظر شما بررسی نخواهد شد.
  • هدف شما ارسال تبلیغات یا بک لینک نباشد. در غیر این صورت دیدگاه حذف می شود.
  • دیدگاه شما فقط و فقط در رابطه با این موضوع باشد.
  • به دیگران توهین نکنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.