معرفی فیلم «منچستر کنار دریا» (کنت لورگان، ۲۰۱۶) | آنجا بودن و آنجا نبودن

مدیر سایت 733 روز پیش
بازدید 73 بدون دیدگاه

وقتی خاک به قدری سرد و یخ زده است که تن مردۀ آدمی را توان در آغوش گرفتن ندارد، از آنان که زنده‌اند چه انتظاری می‌توان داشت؟ منچستر کنار دریا ساختۀ کنت لورگان درامی خانوادگی محصول ۲۰۱۶، با بازی بازیگرانی همچون: کیسی افلاک، میشل ویلیامز و کایل چندلر است. منچستر کنار دریا یکی از بهترین فیلم‌های سال ۲۰۱۶ است که توانست در مراسم اسکار، برندۀ جایزه بهترین بازیگر مرد برای کیسی افلاک و همچنین بهترین فیلمنامۀ اورجینال برای کنت لورگان شود. این فیلم توانست از سایت راتن تومیتوز امتیاز ۹۶ از ۱۰۰ را از آن خودش کند و تحسین بسیار از منتقدان سینمایی را بدست آورد. مت زولر زیت از سایت راجر ایبرت در مورد فیلم می‌گوید: «این فیلم از آن دسته فیلم‌هایی است که دوست دارید با کسی که هنوز آن را ندیده، برای بار دوم تماشایش کنید تا لذتی را که برای بار اول از آن کسب کرده‌اید را به یاد بیاوردید».

خلاصۀ داستان

منچستر کنار دریا داستان آدم‌هایی است که به بهانۀ مرگ عزیزی، دوباره وارد زندگی روزمره یکدیگر می‌شوند. پاتریک چندلر پدرش را به دلیل بیماری قلبی از دست می‌دهد و تنها عمویش یعنی لی چندلر به شهر می‌آید تا زندگی پارتیک جوان را سامان ببخشد. طنز ظریفی که در داستان وجود دارد از همین نقطه آغاز می‌شود. لی چندلر بنا بر گذشتۀ نه‌چندان دوست‌داشتنی‌اش، ابتدا باید زندگی خودش را سامان دهد. او در وهلۀ اول باید با زنی که مدت‌هاست از او جدا شده روبرو شود و نقش جدیدش را به عنوان سرپرست پاتریک به خوبی ایفا کند.

پذیرفتن شرایط

منچستر کنار دریا فیلمی است که داستان پر فراز و نشیبی را روایت نمی‌کند. در یک جمله، شخصیت‌ها باید با گذشتۀ خودشان رو راست باشند و شرایط به وجود آمدۀ کنونی را بپذیرند. از این بین، آشکار شدن زندگی لی و همسر سابق رندی یک از مهمترین بخش‌های داستان است. این دو باید تلخی گذشته را کنار بگذارند. یکی از بهترین صحنه‌های فیلم آنجایی است که لی به رندی و دختر نوزادش(از شوهر کنونی‌اش) در کالسکه بر می‌خورد و رندی تمام تلاشش را برای معذرت خواهی از لی انجام می‌دهد. لی چندلر نه اشک می‌ریزد، نه فریاد می‌کشد و نه حتی عصبانی می‌شود. اون نمی‌تواند عکس‌العمل مناسبی را نسبت به لحظه‌ای که در آن گرفتار شده انجام دهد. وضعیتی که در کل فیلم برای او تکرار می‌شود.

میانِ گذشته و حال

منچستر کنار دریا ریتم آرامی دارد. فیلم  تا جایی که می‌تواند، سعی دارد تا شخصیت‌هایش را در مواجهه با محیط و دیگر آدم‌ها به ما نشان دهد. روایت فیلم در حالی که اکنون را پیش می‌برد به گذشته می‌رود و از طریق فلاش بک دوران گرم و صمیمی این آدم‌ها را به رخ می‌کشد. دورانی که لی و برادرش با قایقشان به گردش در بندر می‌رفتند و زندگی‌ها هنوز از هم نپاشیده بود. کنت لورگان عموما از نماهای باز استفاده می‌کند. استفاده از موسیقی کلاسیک یکی از بهترین ویژگی‌های فیلم محسوب می‌شود. در یکی از زیباترین صحنه‌های فیلم لورگان سقوط زندگی لی و رندی را در یک فلاش بک و به همراه موسیقی به ما نشان می‌دهد. سقوطی که تا اقدام لی برای خودکشی در ایستگاه پلیس هم پیش می‌رود.

منچستر کنار دریا داستان ‌آدم‌هایی است که دوست دارید، شور زندگی را یکبار دیگر در وجودشان احساس کنید.

print

نظرات کاربران

  • لطفا از تایپ کردن فینگلیش خودداری کنید. در غیر این صورت نظر شما بررسی نخواهد شد.
  • هدف شما ارسال تبلیغات یا بک لینک نباشد. در غیر این صورت دیدگاه حذف می شود.
  • دیدگاه شما فقط و فقط در رابطه با این موضوع باشد.
  • به دیگران توهین نکنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.