معرفی فیلم «اخبار دنیا» (پل گرینگرس، ۲۰۲۰) | تنهایی خوب نیست

مدیر سایت 841 روز پیش
بازدید 85 بدون دیدگاه

دلیلی برای تنهایی وجود ندارد. درهر سنی و هر جایی، می‌شود همراهی برای خود پیدا کرد. فرقی نمی‌کند چند‌ساله‌ای، برای تنها نبودن، باید انسان خوبی باشی. اخبار دنیا(News of the World) می‌تواند تلاش یک انسان را برای رهایی از تنهایی به نمایش بگذارد؛ تلاشی که اگرچه سختی‌های زیادی به دنبال دارد، اما در نتیجه، به حالی خوش منجر می‌شود. پل گرینگرس که در زمرۀ پردرآمدترین کارگردانان انگلیسی است و سابقۀ روزنامه‌نگاری هم دارد، در اقتباسی سرگرم‌کننده، توانایی‌های خود را در ۶۵ سالگی امتحان کرده و در نهایت به آنچه می‌خواسته رسیده است.

موفقیت نسبی

بهتر است با وجود همه‌گیری کرونا، از فروش فیلم صحبت نکنیم چون ممکن است گمراه‌‌کننده باشد. اما با نگاهی به سایت‌های رتبه‌بندی فیلم و نظرات مخاطبان، متوجه خواهیم شد که این فیلم، به موفقیت نسبی دست یافته است. ۸۸ درصد منتقدان راتن تومیتوز اخبار دنیا را دوست داشته‌اند و با توجه به امتیاز قابل قبول ۷۴ متاکریتیک، می‌توان آخرین فیلم گرینگرس را گزینه‌ای مناسب برای تماشا دانست. این درام وسترن که مطابق اصول کلی وسترن کلاسیک ساخته شده، در سفری جاده‌ای، ما را با داستان‌های فرعی جذابی همراه می‌کند و در نهایت با پایانی قابل انتظار، همۀ ما را به یاد فیلم‌های خوب تاریخ سینمای وسترن می‌اندازد.

خلاصۀ داستان

یک کاپیتان کهنه‌کار آمریکایی، برای گذران زندگی، به شهرهای مختلف سفر کرده و اخبار روزنامه‌ها را برای مردم بی‌سواد می‌خواند. پیدا کردن یک دختربچۀ یتیم که به زبان دیگری صحبت می‌کند، آغاز تغییر مسیر زندگی اوست. کاپیتان برای رساندن دخترک به اقوامش، راهی سفری پرمخاطره می‌شود و در این راه پرخطر، از او محافظت می‌کند. رساندن دختربچه به مقصد، اگرچه به منزلۀ پایان سفر است، اما پایان داستان او نیست. مواجهۀ دو فرهنگ، دو نسل و دو روحیۀ متفاوت، جذابیت بیشتری به موتیف به ظاهر تکراری اخبار دنیا داده که از نقاط قوت این فیلم به شمار می‌آید.

واقع‌گرایی

سابقۀ روزنامه‌نگاری گرینگرس، به فیلم‌های او رنگ و بوی واقع‌گرایی می‌پاشد. او که به خاطر واقع‌گرایی و استفاده از دوربین روی‌دست شهرت دارد، این‌بار خیلی از این سبک فیلمبرداری استفاده نکرده تا بر حس فیلم بیافزاید. دوربین آرام او می‌تواند، لحظات احساسی میان دختربچه و کاپیتان را به خوبی بسازد. موسیقی هم در تمام فیلم به کمک او آمده و در انتقال صحنه‌ها، نقش مؤثری ایفا می‌کند. حضور تام هنکس در نقش کاپیتان از جذابیت‌های مهم اخبار دنیا است که در کنار بازی فوق‌العاده هلنا زنگل در نقش دختربچه، بسیار دل‌نشین است. هلنا زنگل که پیشتر در فیلم سیستم خرد‌کن بازی کرده و از آن سخن گفته‌ایم، بازی بسیار باورپذیری ارائه می‌دهد.

نجات

رهایی از تنهایی، گاهی در همراهی دو انسان کاملا متفاوت اتفاق می‌افتد. مردمی که سخن از خبرهای گوشه و کنار دنیا، تفریحشان است، همواره تشنۀ شنیدن داستان‌های تازه‌اند. شنیدن این قصه‌هابه این خاطر است که هر آنچه در ترس از آن و یا در حسرتش هستند را برای لحظاتی تجربه کنند. کاپیتان، رسانۀ اخبار دنیا‌ست و هرکسی که بیشتر می‌داند، تنهاتر است. رساندن کودکی یتیم به تنها اقوامش، بهانه‌ای است برای تغییر در مسیر زندگی و نجات‌یافتن از تنهایی خودساختۀ او در دوران میانسالی. تام هنکس که تهیه‌کنندگی این فیلم را هم بر عهده دارد، سربازی تنها را به پدرخوانده‌ای شاد تبدیل می‌کند. این روایت احساسات برانگیز با چاشنی وسترن را حتما تماشا کنید.

print

نظرات کاربران

  • لطفا از تایپ کردن فینگلیش خودداری کنید. در غیر این صورت نظر شما بررسی نخواهد شد.
  • هدف شما ارسال تبلیغات یا بک لینک نباشد. در غیر این صورت دیدگاه حذف می شود.
  • دیدگاه شما فقط و فقط در رابطه با این موضوع باشد.
  • به دیگران توهین نکنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.