معرفی آلبوم موسیقی «ایستگاه» (امید نعمتی- مهیار علیزاده، ۱۳۹۹) | روی ریل‌ها

احسان یوسفی 550 روز پیش
بازدید 33 بدون دیدگاه

شنیدن موسیقای خاطرات چند جوان، نشسته بر ریل‌های خیس راه‌آهن لذت‌بخش خواهد بود. امید نعمتی در جدیدترین همکاری خود با مهیار علیزاده با نگاه به خاطرات روزگار جوانی‌اش به سراغ ایستگاه رفته است. آلبومی متشکل از هشت قطعه که نعمتی اینگونه مخاطبانش را برای گوش سپردن به آن توصیه می‌کند: «می‌خواهم خواهش کنم وقت گوش‌کردن آلبوم، خیال کنید که کنار من و مهیار عزیز، روی ریل‌ها، نزدیک ایستگاه نشسته‌اید و با ما زمزمه می‌کنید: قاصد روزان ابری، داروگ. کی می رسد باران؟»

کارنامۀ آهنگساز

آهنگساز آلبوم تلفیقی پاپ-سنتی ایستگاه که مدتی است در اختیار علاقه‌مندان قرار دارد، مهیار علیزاده است. آهنگسازی که در این سال‌ها توانسته توانایی‌های خود را با فعالیت مستمر در حوزۀ موسیقی و افتخارات فراوان به اثبات برساند. او برای آهنگسازی آلبوم دخت پری‌وار جایزۀ باربد بهترین آهنگسازی سی و دومین جشنواره فجر را در کارنامه دارد. آلبوم حریق خزان او نیز که در شمار همکاری‌های زیاد با با علیرضا قربانی قرار دارد، بسیار مورد توجه واقع شد و در صدر لیست پرفروش‌های آن سال قرار داشت تا جایی که در بزرگترین نظرسنجی تاریخ موسیقی ایران، بهترین آلبوم موسیقی سال ۱۳۹۱ لقب گرفت.

حنجره ای آشنا

خوانندۀ ایستگاه اما زمان زیادی نیست که بر سر زبان‌ها افتاده است. امید نعمتی خواننده تلفیقی جوانی است که پس از همکاری کوتاه با گروه دنگ‌شو به گروه پالت پیوست و تازه از این نقطه شناخته شد. گروهی که با حضور در فیلم ماهی و گربه شهرام مکری در سال ۱۳۹۲ و اجرای قطعۀ باد ما را با خود خواهد برد راه خود را برای کنسرت‌ها هموار کردند. نعمتی اما در همکاری تازۀ خود با مهیار علیزاده به دنبال تجربه‌های تازه است. تجربه‌هایی که برای او به یادآوری خاطرات دوران خوش جوانی‌اش در سفری به مازندران می رسد.

واژه ها

ایستگاه کلکسیونی از اشعار شاعران کلاسیک و معاصر، جوان و پیشکسوت است. قطعات «دیوانه» با شعر احمد امیرخلیلی، «ایستگاه» با شعر علیرضا کلیایی، «بازآی» با شعر وحشی بافقی و امید نعمتی، «مرا صدابزن» با شعر اهورا ایمان، «چه کنم» با شعر اهورا ایمان، «آخرین تصویر» با شعر علیرضا کلیایی، «ببخشای» با شعر محمدرضا شفیعی‌کدکنی و قطعۀ آخر، آهنگ بی کلام سومین قطعۀ این آلبوم یعنی بازآی نام دارد.

تجربۀ جدید

فضای تازه موسیقایی که در ایستگاه جاریست، برای نعمتی و علیزاده فرصت مناسبی جهت محک زدن خود در تجربه‌های جدید به شمار می‌آید. حس و حال موسیقی تلفیقی که این روزها بازار گرمی هم دارد، به مرور به ورطۀ تکرار نزدیک شده است، اما انتشار آلبومی با حال و هوای ایستگاه می‌تواند مخاطبان را برای آیندۀ این سبک موسیقی در ایران امیدوار نگاه دارد.

بازار موسیقی

آلبوم موسیقی ایستگاه در ایامی که خواننده‌ها بیشتر به دنبال فروش و انتشار تک‌آهنگ هستند، توانسته در لیست پرفروش‌ترین‌های سایت بیپ‌تونز قرار بگیرد و در کنار آثار بزرگان، بدرخشد. نیما جوان به عنوان تهیه‌کنندۀ این آلبوم، ایستگاه را یک پروژه دنباله‌دار می‌داند که در سه مقطع و به سه شکل توانسته جای خود را در میان طرفداران این سبک موسیقی باز کند. اگر علاقه‌مند موسیقی‌های تلفیقی هستید، حتما روی ریل‌های ایستگاه نعمتی و علیزاده بنشینید و خاطراتشان را بشنوید.

print

نظرات کاربران

  • لطفا از تایپ کردن فینگلیش خودداری کنید. در غیر این صورت نظر شما بررسی نخواهد شد.
  • هدف شما ارسال تبلیغات یا بک لینک نباشد. در غیر این صورت دیدگاه حذف می شود.
  • دیدگاه شما فقط و فقط در رابطه با این موضوع باشد.
  • به دیگران توهین نکنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.