معرفی فیلم «دوبار فکر نکن» (مایک بیربیگلیا، ۲۰۱۶) | بداهۀ هنر در حال مرگ است

مدیر سایت 690 روز پیش
بازدید 54 بدون دیدگاه

فعالیت در دنیای هنر، تنها به داشتن استعداد و توانایی شخص در آن حیطۀ به‌خصوص مربوط نمی‌شود. ماندن در دنیای هنر به عنوان بازیگر، کارگردان، نویسنده و کلاً مهارت‌هایی که میزان موفقیت در آنان تا حد بسیار زیادی صفر و صدی است، توانایی دیگری را طلب می‌کند؛ توانایی نَه شنیدن به مدت چندین سال پیاپی. دوبار فکر نکن دومین ساختۀ جدی مایک بیربیگلیا کمدین و بازیگر تلویزیونی امریکایی است که در سال ۲۰۱۶ و در ژانر کمدی‌درام به روی پرده آمده است. بیربیگلیا که اولین فیلمش را هم به صورت مستقل ساخته و در جشنوارۀ ساندنس به نمایش درآورده بود، دوبار فکر نکن را نیز با بودجه‌ای بسیار محدود تولید کرده است. این فیلم توانست از سایت راتن تومیتوز موفق به دریافت امتیاز ۹۸ از ۱۰۰ بشود.

خلاصۀ داستان

دوبار فکر نکن داستان بازیگران حرفه‌ای هنر بداهه تحت عنوان گروه کامیون بر روی صحنه است،که مثل همیشه با مشکل عدم تامین سرمایه و حمایت از سوی قدرتمندان عرصۀ سرگرمی مواجه شده‌اند. آنها تنها چند هفته فرصت دارند تا پلاتوی دیگری برای اجراهای شبانه‌شان پیدا کنند. البته در این بین با شرکت در برنامۀ معروف ستردی نایت لایو (پخش زندۀ شنبه شب)‌ و مصاحبۀ حضوری، می‌توانند شانس خود را برای دیده شدن و تبدیل به یک ستارۀ کمدی تلویزیونی امتحان کنند.

سختی‌های دنیای کمدی

دوبار فکر نکن در ادامۀ دغدغه‌های همیشگی بیربیگلیا در همان فیلم نخستش است. سختی‌های دنیای سینما و به خصوص دنیای کمدی در تلویزیون و شهر نیویورک. این فیلم صحنۀ رقابت میان دوست‌های چندساله و تبدیل آنان به رقیب‌هایی سرسخت و شعله‌ور شدن آتش حسادت میان آنان است. شهرت و دیده شدن در یک برنامۀ تلویزیونی می‌تواند مهر تاییدی بر بیست‌سال کار کردن در پلاتوهای کوچک نیویورک باشد. البته شما از نظر مدیران شبکه باید خنده‌دار و بامزه به نظر بیایید.

مهمترین ویژگی دوبار فکر نکن حضور همان بازیگر‌های نه چندان مطرح سینمای مستقل و تلویزیون، در داستانی از همان جنس است. فیلم از لحاظ کارگردانی اتفاق خاصی را رقم نمی‌زند. اما بازی‌ها و ساختن حال و هوای هنرمندان گُم‌نام نیویورکی را به بهترین شکل ممکن نمایان کرده است. همان چیزی که بیربیگلیا در آن شناخت کافی دارد.

از دیگر نکات جالب توجه این فیلم می‌توان به حضور خود بیربیگلیا در فیلم اشاره کرد که نقش کمدینی شکست‌خورده را بازی می‌کند. از دیگر نکات فیلم می‌توان به بازی بازیگرانی همچون کیگن مایکل کی، گیلیان جیکوبز، کیت میگوچی و حضور کوتاه بن استیلر در نقش یک کمدین محبوب اشاره کرد. یکی از بهترین صحنه‌های فیلم در یکی از این اجراهای بداهۀ کامیون است که آنان مشکل پیدا نکردن خانۀ یکی از تماشاگرانشان را دستمایۀ نمایشی کمدی می‌کنند. طنز ماجرا در همین است که خود گروه کامیون از چنین مشکلی رنج می‌برد. اما وقتی پایشان به صحنه می‌رسد همه چیز باید در خدمت کمدی درآید.

بداهه روی صحنه

دوبار فکر نکن اشاره به مهم‌ترین تکنیک اجرای بداهه بر روی صحنه است. یعنی برای اینکه بتوانی به شکلی از پیش تایین‌نشده نمایش را جلو ببری باید تنها یک‌بار در لحظه به آن فکر کنی و اجازه بدهی اتمسفر و انرژی گروه تو را به پیش ببرد. تو به عنوان بازیگر باید به بقیۀ همبازی‌هایت اعتماد کنی و اجازه دهی شرایط و حس و حالت در آن لحظه تو را به حرکت در بیاورد. رسیدن به مرحله‌ای از هماهنگی که تنها با زیست مشترک به دست می‌آید. دوبار فکر نکن در مورد کمدین‌هایی است که خارج از این زیست مشترک، چیزی برای ارائه به مخاطب ندارند.

print

نظرات کاربران

  • لطفا از تایپ کردن فینگلیش خودداری کنید. در غیر این صورت نظر شما بررسی نخواهد شد.
  • هدف شما ارسال تبلیغات یا بک لینک نباشد. در غیر این صورت دیدگاه حذف می شود.
  • دیدگاه شما فقط و فقط در رابطه با این موضوع باشد.
  • به دیگران توهین نکنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.