معرفی فیلم «دادگاه شیکاگو۷» (آرون سورکین، ۲۰۲۰) | اعتراض وارد نیست

مدیر سایت 684 روز پیش
بازدید 57 بدون دیدگاه

جنگ میان دو کشور، تنها به نفع کسی است که اسلحه می‌فروشد. در غیر این صورت تنها جان انسان‌هایی بی‌گناه گرفته می‌شود. دادگاه شیکاگو ۷ به یکی از مهم‌ترین اعتراض‌های ضد جنگ در تاریخ امریکا می‌پردازد که در پی آن سیاست‌های جنگ‌طلبانه و فراتر از آن بی‌لیاقتی سیاست‌مداران برای ادارۀ جامعۀ بزرگی همچون امریکا به تصویر کشیده شده است. این فیلم که دومین ساختۀ فیلمنامه‌نویس معروف امریکایی یعنی آرون سورکین است به ماجرای هفت رهبری می‌پردازد که زندگی‌ خودشان را برای مبارزه با جنگ ویتنام فدا کردند. از بازیگران مطرح این فیلم می‌توان به ساشا بارو کوهن، جوزف گوردون لویت، مایکل کیتون، مارک رایلنس و جرمی استرانگ اشاره کرد. این فیلم تا کنون در ۶ بخش از جوایز اسکار نامزد شده و توانسته است امتیاز ۹۰ از ۱۰۰ را از سایت راتن تومیتوز به‌دست آورد.

خلاصۀ داستان

در بحبوحۀ اعتراض به جنگ ویتنام و در حالی که رهبران این جنبش‌ها تمام تلاششان را برای صلح‌طلبانه بودن اعتراضات پیش گرفته‌اند همه‌چیز به هم می‌ریزد. پلیس با معترضان وارد درگیری می‌شود و وزارت دادگستری دولت جدید برای انتقام‌جویی از دادستان دولت قبلی از رهبران این جنبش شکایت می‌کند. چهره‌هایی که بعدها هرکدام به فراخور مسیری که پیش گرفته‌اند بخشی از تاریخ مبارزات مدنی در امریکا و رسیدن به آزادی را رقم زده‌اند.

ساختار

دادگاه شیکاگو ۷ علی‌رغم آنکه بازسازی یک واقعۀ تاریخی در ابعادی گسترده را در برگرفته است، یکی از کم‌خرج‌ترین فیلم‌های جوایز اسکار است. از زیباترین نکات فیلم می‌توان به فیلمبرداری بی‌نقص فدون پاپا میکائیل یونانی اشاره کرد. دوربین در این فیلم فراتر از شخصیت‌هایش نمی‌رود و تمام تلاشش را برای به تصویر کشیدن ذهن قهرمانان داستان انجام می‌دهد. آرون سورکین برای آنکه فیلمش را تنها به یک درام حقوقی صرف تبدیل نکند با خیالی آسوده فلاش‌بک می‌زند تا حساس‌ترین لحظات این اعتراضات را به تصویر بکشد.

بازیگران

دادگاه شیکاگو۷ فیلمی پرستاره است. از بازیگر انگلیسی اسکار گرفته‌ای همچون مارک رایلنس گرفته تا کمدین شناخته‌شده‌ای همچون ساشا بارو کوهن. آرون سورکین تمام تلاشش را برای به تصویر کشیدن رهبران سیاسی معاصر آمریکا کرده است. تا جایی که حتی بخشی از فیلم به حضور فرد همپتون رهبر حزب پلنگ سیاه اختصاص داده شده. تا جایی که دادگاه شیکاگو ۷ را می‌توان به موزه‌ای سینمایی از تاریخ معاصر امریکا تشبیه کرد. بازی ساشا بارو کوهن که امسال با دیگر فیلمش یعنی بورات ۲ هم سر و صدای زیادی به پا کرده در نقش ابی هافمن فوق‌العاده است. او بهترین انتخاب برای کسی است که تمام عمرش را یک هیپی واقعی بوده است.

دادگاه شیکاگو ۷ از حیث کارگردانی از الگویی کلاسیک پیروی می‌کند. یعنی نماهایی باز برای معرفی مکان و زمان واقعه و نماهایی نزدیک برای آنچه اهمیت بسیار زیادی دارد و کارگردان می‌خواهد به آن تاکید کند و صد البته نزدیک شدن به قهرمانانش. در یکی از زیباترین صحنه‌های فیلم مخاطب شاهد خاطره‌ای از تام هیدن است که در نماهایی نزدیک روایت می‌شود. افسر‌های پلیس نشان و نامشان را در روی سینه‌هایشان برمی‌دارند و با باتوم به طرف تظاهرکنندگان یورش می‌برند. دادگاه شیکاگو ۷ در تب و تاب زمانه‌ای ساخته شده است که اعتراض‌های بین‌المللی به بی‌عدالتی و جنگ بیش از هر زمان دیگری مورد توجه واقع شده است.

print

نظرات کاربران

  • لطفا از تایپ کردن فینگلیش خودداری کنید. در غیر این صورت نظر شما بررسی نخواهد شد.
  • هدف شما ارسال تبلیغات یا بک لینک نباشد. در غیر این صورت دیدگاه حذف می شود.
  • دیدگاه شما فقط و فقط در رابطه با این موضوع باشد.
  • به دیگران توهین نکنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.