معرفی سریال «هورس و پیت» (لویس سی‌کی، ۲۰۱۶) | بروکلین

مدیر سایت 786 روز پیش
بازدید 66 بدون دیدگاه

گاهی می‌توان خانواده را منبع پایان ناپذیری از زیبایی‌ها، نوستالژی‌های دلنشین و حمایتی بی‌دریغ تصور کرد و گاهی هم نه. در شکل دوم خانواده و هرآنچه به او مربوط می‌شود می‌تواند دلیل بسیاری از شکست‌ها و غم و اندوه پوسیده‌ای باشد که فرد را تا آخر عمر رها نمی‌کند. اگر این خانواده کسب و کاری صد‌ساله را هم بگرداند وضع به مراتب بدتر می‌شود. سریال تراژدی-کمدی هورس و پیت ساختۀ لویس سی‌کی بدون اطلاع قبلی از طریق سایت خود سازنده در سال ۲۰۱۶ به نمایش درآمد. داشتن کنترلی خداگونه بر روند ساخت و در نهایت نمایش سریال، همان چیزی است که سی‌کی در پی آن بود. از جمله بازیگرانی که در این سریال بازی می‌کنند می‌توان به:‌ لویس سی‌کی،‌ استیو بوشمی، آلن آلدا، ادی فالکو و جسیکا لنگ اشاره کرد. این سریال توانست امتیاز ۹۶ از ۱۰۰ را از سایت راتن تومیتوز از آن خود کند.

خلاصۀ داستان

هورس و پیت داستان باری صد‌ساله در بروکلین نیویورک است که همیشه توسط دو‌نفر به نام‌های هورس و پیت در طول چند نسل اداره شده است. بار، سر و شکل کاملا سنتی خود را حفظ کرده، به طور مثال هیچ نوشیدنی مخلوطی سرو نمی‌شود و سال‌هاست که آبجوی بار را با آب قاطی می‌کنند. در حال حاضر هم هورس (‌با بازی لویس سی‌کی)‌ ۴۹‌ساله به همراه پسر عموی ۵۲‌ساله‌اش پیت (با بازی استیو بوشمی) بار را می‌گردانند. هورس و پیت روایتی شخصیت‌محور دارد و به واکاوی اندو‌ه‌های میان آدم‌های این بار و چگونگی روابطشان می‌پردازد. هورس با بچه‌هایش، هورس با خواهرش، پیت با عمویش و فراتر، رابطه‌ای که هرکدام از این آدم‌ها با گذشته‌شان دارند. گذشته‌ای تلخ و پر از تحقیر.

خارج از چهارچوب

لویس سی‌کی هورس و پیت را خارج از چهارچوب‌های استدیویی روز هالیوود ساخته است. او در مصاحبه‌اش عنوان کرد که: «اینگونه می‌توان مطمئن بود که سریال بدون امتیاز‌بندی‌های معمول و قوانین استودیویی می‌‌تواند برای همیشه ماندگار شود». به دلیل همین نگاه متفاوت سی‌کی و فراتر رفتن از چهارچوب‌های از پیش تعیین‌شده است که این سریال فضایی بی‌نظیر را خلق می‌کند. هورس و پیت نه یک سیتکام معمول تلویزیونی است و نه یک درام غم‌انگیز. یک تراژدی-کمدی فوق‌العاده مانند خود زندگی است. آدم‌ها ممکن است از میان موقعیت‌های کنایی و مضحکشان خنده‌دار به نظر بیایند اما اندوه از سر و رویشان می‌بارد.

ساختار

هورس و پیت ساختاری بسیار ساده دارد. و معمولا صحنه با چند دوربین پوشش داده می‌شود. اما سی‌کی به همین هم راضی نشده و مخاطب را غافلگیر می‌کند. در قسمت سوم، همسر سابق هورس ۴۰ دقیقۀ تمام در یک نما وضعیت هولناک خودش را با پدر شوهر جدیدش اعتراف می کند، ۴۰ دقیق بدون کات.

از دیگر نکات شایستۀ سریال می‌توان به آهنگ تیتراژ پایانی ساختۀ پل سایمون افسانه‌ای اشاره کرد. آهنگی که در عین غم‌انگیز بودن، بازیگوشانه است و طنازی می‌کند، درست مانند لحن خود سریال. در یکی از خنده‌دارترین لحظات سریال وقتی مامور کنترل کیفی از عموی هورس می‌پرسد که چرا آبجو‌ها را با آب قاطی می‌کنید؟ عموی هورس جواب می‌دهد: «برای اینکه بیشتر سود کنیم. بعدشم اگر قرار بود این مشتری‌ها آبجوی خالص بخورن تاحالا مرده بودن.»

هورس و پیت سریالی ده قسمتی است که مانند خود زندگی تلخ است و مانند خود زندگی شیرین. ده قسمتی که هیچ‌کدام زمان یکسانی ندارند.

print

نظرات کاربران

  • لطفا از تایپ کردن فینگلیش خودداری کنید. در غیر این صورت نظر شما بررسی نخواهد شد.
  • هدف شما ارسال تبلیغات یا بک لینک نباشد. در غیر این صورت دیدگاه حذف می شود.
  • دیدگاه شما فقط و فقط در رابطه با این موضوع باشد.
  • به دیگران توهین نکنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.