معرفی سریال «وقتی آنها ما را می‌بینند» (ایوا دوورنی، ۲۰۱۹) | سنترال پارک، ۱۹۸۹

مدیر سایت 775 روز پیش
بازدید 97 بدون دیدگاه

در آمریکا اگر رنگ پوستتان سیاه باشد به راحتی ممکن است جایتان از قربانی به متهم تغییر کند. شاید این حرف بسیار کلی به نظر برسد اما وقتی تاریخ را به تصویر می‌کشید، نمی‌توانید از این حرف به سادگی عبور کنید. وقتی آنها ما را می‌بینند ساختۀ فیلمساز سیاه‌پوست امریکایی یعنی ایوا دوورنی است که در سال ۲۰۱۹ از شبکۀ نتفلیکس به روی آنتن رفت. وقتی آنها ما را می‌بینند توانست در یازده رشته، نامزد جوایز امی شود و در نهایت دو جایزۀ اصلی بازیگری را به دست آورد. این سریال توانست امتیاز ۹۶ از ۱۰۰ را از سایت راتن تومیتوز از آن خود کند.

خلاصۀ داستان

وقتی آنها ما را می‌بینند داستان شبی هولناک در سال ۱۹۸۹ در پارک مرکزی منتهن است که پنج پسر نوجوان سیاه‌پوست به جرم تجاوز و ضرب و شتم علیه زنی سفید‌وست (به نام تریشا میلی) توسط پلیس نیویورک بازداشت می‌شوند. در طول ساعت‌ها بازجویی بی‌وقفه و تحت شرایطی که به هیچ‌کدام از پسرها اجازۀ خوردن آب یا رفتن به دستشویی داده نشده است آنها را وادار به اعترافی می‌کنند که هیچ ربطی به آن‌ها نداشت. وقتی آنها ما را می‌بینند در چهار قسمت و به ترتیب از شب بازجویی، روند رسیدگی به پرونده در دادگاه، زندانی کشیدن پسرها و سرانجام زندگی بعد از آزادی و اعتراف مجرم اصلی، داستان را پوشش می‌دهد.

وقتی آنها ما را می‌بینند تصویری تلخ و تکان‌دهنده از نژادپرستی سیستماتیک درون آمریکا است که به راحتی از روی رنگ پوست، حکم صادر می‌شود. یکی از عجیب‌ترین نقاط عطف این داستان، مجرم شناخته شدن یکی از نوجوانان به نام کوری است که تنها دوستش یوسف را تا مرکز پلیس همراهی کرده بود. نام او حتی در لیست اولیه هم دیده نمی‌شد.

فضای سرد

تصاویر وقتی آنها ما را می‌بینند تونالیتۀ آبی‌ رنگی دارد که بر فضای سرد و بی‌رحمانۀ حاکم بر آن دوره و حتی پس از آن تاکید می‌کند. کارگردان، آشکارا در تلاش است تا بیننده، ذره‌ذره نابود شدن زندگی هر یک از این نوجوانان سیاه‌پوست را ببیند و دنبال کند. این پنج‌نفر تا قبل از اعتراف مجرم واقعی، هرگز به آنچه که می‌خواستند دست پیدا نکردند. به طور مثال آنها مجبور بودند شغل‌هایی داشته باشند که تنها شیفت کاری شبانه داشته باشد.

بازیگران

بازی‌ها در وقتی آنها ما را می‌بینند بسیار چشم‌گیر است. حتی نقش‌های فرعی هم به بهترین شکل ممکن، مخاطب را درگیر می‌کنند. بدون شک می‌توان جارل جرومی در نقش بزرگسالی کوری را بهترین بازی کل سریال در نظر گرفت. جرومی در نهایت توانست جایزۀ بهترین بازیگر مرد امی را از آن خود کند.

علیه نژادپرستی

وقتی آنها ما را می‌بینند ادای دینی به نژاد‌پرستی علیه سیاه‌پوستان در امریکا و شدت‌یافتن تبعیض‌های نژادی در طول ریاست جمهوری دونالد ترامپ است. در جایی از سریال به جایزۀ ۸۰ هزار دلاری‌ای که دونالد ترامپ تاجر برای اثبات گناه‌کار بودن پسرها در تلویزیون اعلام کرده بود اشاره می‌شود. خاطره‌ای که باری دیگر زنده می‌شود تا اشتباه رای‌دهندگان در دور قبلی را برجسته کند. وقتی آنها ما را می‌بینند به طور تلویحی به قضاوتی که مردم تنها از روی رنگ پوست انجام می‌دهند اشاره می‌کند. گویی که وقتی آنها ما را می‌بینند دقیقا به چه چیزی فکر می‌کنند؟

print

نظرات کاربران

  • لطفا از تایپ کردن فینگلیش خودداری کنید. در غیر این صورت نظر شما بررسی نخواهد شد.
  • هدف شما ارسال تبلیغات یا بک لینک نباشد. در غیر این صورت دیدگاه حذف می شود.
  • دیدگاه شما فقط و فقط در رابطه با این موضوع باشد.
  • به دیگران توهین نکنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.