اینجا کلاب هاوس است صدای ما را از ایران می‌شنوید!

مدیر سایت 782 روز پیش
بازدید 88 بدون دیدگاه

این روزها صداهای زیادی از یک اپلیکیشن مخصوص حرف زدن و حرف شنیدن می‌شنوید! اسمش کلاب هاوس است و یک ایده ساده و شاید قدیمی را به شیوه‌ای خوب دسته‌بند و ارائه می‌کند.

راهنمای استفاده از کلاب هاوس

وقتی کلاب هاوس را نصب می‌کند شماره شما را می‌گیرد و یک کد تأیید می‌فرستد. بعد اگر از قبل دعوت شده باشید تصویر دعوت کننده را به شما نشان می‌دهد و بعد با وارد کردن نام کاربری و مشخصات دیگر عضو می‌شوید. اگر دسترسی بدهید خود اپلیکیشن شماره‌های دفترچه تلفن شما را می‌گردد و به شما دوستانتان را که عضو هستند نشان می‌دهد و می‌توانید آدم‌های مختلف را دنبال (Follow) کنید.
همچنین وقتی کلاب هاوس را نصب می‌کنید باید با چند کلمه آشنا باشید:
Room : اتاق گفت‌وگو که مهمترین اتفاق کلاب هاوس در داخل این اتاق‌ها اتفاق می‌افتد. یک اتاق می‌تواند عمومی، محدود به دنبال‌کننده‌های شما و یا خصوصی و محدود باشد. همچنین اگر عضو یک کلاب باشید می‌توانید در داخل آن یک اتاق درست کنید که مرتبط با موضوع فعالیت آن کلاب باشد.
Club: کلاب‌ها دورهمی‌هایی هستند با موضوعات مشخص که مرتبا اتاق‌هایی را برگزار می‌کنند با دنبال کردن یک کلاب می‌توانید از برنامه‌ اتاق‌هایش با خبر شوید.
Hand Rising: وقتی وارد یک اتاق می‌شود برای رفتن روی استیج و پیوستن به گفت‌وگو کنندگان باید دست خود را بالا بگیرید. ممکن است مدیران اتاق امکان دست بلند کردن را محدود کرده باشند. اما تنها راه اینکه به آن‌ها اعلام کنید مایلید از مخاطب بودن به گفت‌وگوکننده تغییر مکان بدهید همین دست بلند کردن است.
Moderator: مدیران اتاق کسانی هستند که اتاق را مدیریت می‌کنند. یکی از آن‌ها کسی است که اتاق را درست کرده است. بقیه هم یا توسط او مدیر اتاق شده‌اند یا چون عضو کلاب مشترکی هستند و این اتاق هم داخل آن کلاب است.
Audience: عموم شنوندگان مباحث یک اتاق است که ممکن است مایل نباشند یا فرصت نشود که در بحث‌های مشارکت کنند.

بازار فروش دعوتنامه کلاب هاوس

یکی از اتفاقات جالبی که برای کلاب هاوس افتاد این بود که محدویت اولیه برای حضور در آن سبب شد تا هیجانی که ایرانی‌ها برای راه یافتن به یک شبکه اجتماعی جدید، ‌با قابلیت گفت‌وگو و البته فیلترنشده! داشتند بازار سیاهی نیز برای دعوتنامه‌های کلاب هاوس پیدا شود که البته خیلی گسترده نبود اما آگهی‌های فروش دعوتنامه کلاب هاوس توجه خیلی‌ها را به خود جلب کرد. اتفاقی که به مرور و با افزایش تعداد کاربران ایرانی به فراموشی سپرده شد. یادمان باشد که هرکاربر جدید دعوت‌نامه‌های بیشتری برای انتشار در اختیار دارد و به همین دلیل به سرعت افراد بیشتر و بیشتر عضو کلاب هاوس شدند.

کلاب هاوس فعلا برای آیفون

کلاب هاوس در آغاز راه فعلا برای کاربران محصولات اپل راه افتاده است. شاید طراحان آن برای گسترش و توسعه‌اش گام‌هایی را در نظر گرفته‌اند و به همین دلیل کاربران اندروید را فعلا کنار گذاشته‌اند.

پس کلاب ‌هاوس اندروید چطور کار می‌کند؟

شاید بپرسید اگر این اپلیکیشن فقط برای آیفون و آی پد اپل طراحی شده است پس چطور خیلی از کسانی که گوشی‌های اندرویدی دارند این روزها پاتوقشان گروه‌ها و اتاق‌های کلاب هاوس است. واقعیت این است میلاد نوری دولوپر ایرانی یک نسخه میانبر برای کلاب هاوس نوشته که روی گوشی‌های اندروید هم کار می‌کند و با نام کلاب هاوز (Clubhouze) در دو بازار معتبر قابل دانلود است. باید دقت کنید که نسخه‌های دیگری هم در تلگرام دست به دست می‌شوند که امنیت و اطمینانی که نسخه میلاد نوری دارد را ندارند.
میلاد نوری به همشهری گفته نسخه‌ای که نوشته تا ۱۵ فروردین ماه ۷۰ هزار بار نصب شده است که ۲۰ هزاربار آن برای کاربران غیرایرانی اندروید در کشورهای مصر، عمان، لبنان و ایتالیا بوده است.

حضور جواد ظریف در کلاب هاوس

یکی از نقاط عطفی که کلاب هاوس را ناگهان مورد توجه گسترده رسانه‌ها قرار داد، حضور محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در اتاقی با موضوع توافقنامه ایران و چین باعث شد تا حدود ۸ هزار نفر در این اتاق حاضر شوند تا ببینند وزیر امورخارجه ایران درباره این قرارداد مهم چه می‌گوید. عدد ۸ هزار نفر که از استانداردهای خود کلاب هاوس هم بالاتر بود با حیرت بسیاری مواجه شد و کلاب هاوس را به بستری مهم تبدیل کرد که امکان شنیده شدن و گفت‌وگوی با طیف گسترده‌تری با آدم‌ها را فراهم می‌آورد.
وقتی کلاب هاوس دست شما را رو می‌کند
یکی از ایرادهای مهم کلاب هاوس این است که اگر یک نفر شما را – حتی بدون اینکه بخواهید – به کلاب هاوس دعوت کرده باشد، این اپلیکیشن به همه می‌گوید که شما توسط چه کسی دعوت شده‌اید. موضوعی که شاید بابت دعوت ناخواسته توسط کسی که علاقه ندارید نامش کنار نام شما بیاید، مجبور شوید شماره تلفن جدیدی را برای ورود به کلاب هاوس تهیه کنید!

چطور برای دیگران دعوت‌نامه بفرستیم؟

وقتی عضو کلاب هاوس می‌شود تعدادی دعوت نامه به طور پیش فرض در اختیار شماست که می‌توانید به هرکدام از شماره‌هایی که در دفترچه تلفن گوشی ذخیره دارید ارسال کنید. دقت کنید کلاب هاوس به همه می‌گوید شما چه کسی را دعوت کرده‌اید و فعلا این موضوع قابل پنهان کردن نیست!

الگوریتم کلاب هاوس چگونه کار می‌کند؟

شما افراد مختلفی را دنبال می‌کنید. وقتی هرکدام از آنها در یک اتاق مدیر اتاق باشند یا در میان دنبال‌کنندگان مدیران اتاق باشند و یا مخاطب اتاق باشند در هرحال کلاب هاوس شما را از آن اتاق‌ها با خبر خواهند کرد.
همچنین با پیوستن به کلاب‌های مختلف و انتخاب موضوعات مورد علاقه (هنگام ثبت نام اولیه پرسیده می‌شود وبعدا هم می‌توانید تغییر دهید) کلاب هاوس اتاق‌های مهم مرتبط با موضوع را به شما نشان می‌دهد.

print

نظرات کاربران

  • لطفا از تایپ کردن فینگلیش خودداری کنید. در غیر این صورت نظر شما بررسی نخواهد شد.
  • هدف شما ارسال تبلیغات یا بک لینک نباشد. در غیر این صورت دیدگاه حذف می شود.
  • دیدگاه شما فقط و فقط در رابطه با این موضوع باشد.
  • به دیگران توهین نکنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.