معرفی فیلم «تقدیم به رم با عشق» (وودی آلن، ۲۰۱۲) | اپرا زیر دوش

مدیر سایت 778 روز پیش
بازدید 81 بدون دیدگاه

وودی آلن یک ویژگی بسیار عجیب و غریب دارد؛ او معمولا از فیلم‌هایی که ساخته است خیلی خوشش نمی‌آید. یعنی نه اینکه کل فیلم را دوست نداشته باشد اما بالاخره یک چیزی پیدا می‌کند تا راجع به آن ناراضی باشد. در مورد تقدیم به رم با عشق این سخت‌گیری به عنوان فیلم برمی‌گردد. تقدیم به رم با عشق چهل و دومین فیلم وودی آلن است که در سال ۲۰۱۲ به نمایش درآمد. این فیلم کمدی-رمانتیک تماما در رم می‌گذرد و چهار داستان مجزا از یکدیگر را با هم پیش می‌برد. هرچند از لحاظ زمانی کاملا مرز واقعیت را می‌شکند و به رئالیسم جادویی تکیه می‌کند. تقدیم به رم با عشق علی‌رغم فروش خوبش با واکنش‌های متناقضی از سوی منتقدان مواجه شد. راجر ایبرت؛ منتقد فقید به این فیلم امتیاز ۳ از ۴ را داده بود.

خلاصۀ داستان

تقدیم به رم با عشق چهار داستان مجزا در شهر رم را روایت می‌کند که گویی در یک روز شروع می‌شوند اما بازۀ زمانی آن‌ها در ادامۀ داستان به کل باهم فرق می‌کند. به طوری که یکی از داستان‌ها در یک روز طول می‌کشد و دیگری چندین هفته به طول می‌انجامد. داستان اول در مورد هیلی دختر جوان نیویورکی است که با یک وکیل ایتالیایی آشنا می‌شود و پدر و مادرش برای دیدن این پسر جوان به رم می‌آیند. پدر هیلی که یک تهیه‌کنندۀ ناموفق صنعت اپرا است متوجه می‌شود که پدر این وکیل جوان یک استعداد کشف‌نشدۀ دنیای اپرا است. حال او بهانۀ جدیدی برای برگشتن به اپرا دارد.

داستان دوم در مورد آنتونیو و میلی یک زوج جوان شهرستانی است که به رم می‌آیند تا زندگی جدیدشان را در رم شروع کنند، اما در طول یک روز به دلایلی یکدیگر را در رم گم می‌کنند. داستان سوم در مورد لئوپولد یک کارمند معمولی در رم است که ناگهان بدون هیچ دلیل خاصی مشهور می‌شود و حال حتی ستارگان سینما هم می‌خواهند با او وقت بگذرانند. و داستان آخر در مورد جان، یک آرشیتکت معروف امریکایی است که به شکلی جادویی وارد داستان عاشقانۀ یک دانشجوی معماری در رم می‌شود.

بازیگران

تقدیم به رم با عشق مملو از بازیگران مشهوری همچون:‌ جودی دیویس، الیوت پیج، گرتا گرویج، پنه لوپه کروز، آلن بالدویک، روبرتو بنینی، آلساندرو ماستروناردی و جسی آیزنبرگ می‌شود. کیفیت فیلم آلن به گونه‌ای نیست که بتوان بازی بسیار متفاوت و شاخصی انتخاب کرد اما قطعا حضور بنیتو بنینی و دیگر بازیگران ایتالیایی در فیلم کاملا برفضای فیلم تاثیر گذاشته است. به گونه‌ای که کمیک بودن داستان‌هایی با شخصیت‌های ایتالیایی به مراتب بیشتر است.

عاشقانه‌های وودی آلن

تقدیم به رم با عشق از همان شگردهای همیشگی وودی آلن در چنین داستان‌های عاشقانه‌ای بهره می‌برد. آدم‌ها در فیلم آلن به راحتی آب خوردن شیفتۀ شخص دیگری می‌شوند و گویی هوایی که تنفس می‌شود تاثیری اثیری می‌گذارد. در یکی از خنده‌دار‌ترین صحنه‌های فیلم وقتی پدر هیلی (با بازی وودی آلن) متوجه می‌شود که پدر دامادش تنها در صورتی می‌تواند اپرا بخواند که زیر دوش باشد، یک دوش متحرک روی صحنه می‌برد، تا هنگام دوش گرفتن آواز بخواند. نتیجه فوق‌العاده است اما به غیر از خواننده، کارگردانی شدیداً توسط منتقدان محکوم می‌شود. اما پدر هیلی که ایتالیایی نمی‌داند فکر می‌کند آن‌ها از او تعریف کرده‌اند.

تقدیم به رم با عشق فیلمی است که در روزگاری که تمامی دورهمی‌ها و مسافرت‌ها در دنیا تعطیل شده است، می‌تواند مانند التیامی موقت عمل کند. آیا بار دیگر رم مملو از عاشقان جور واجور می‌شود؟

print

نظرات کاربران

  • لطفا از تایپ کردن فینگلیش خودداری کنید. در غیر این صورت نظر شما بررسی نخواهد شد.
  • هدف شما ارسال تبلیغات یا بک لینک نباشد. در غیر این صورت دیدگاه حذف می شود.
  • دیدگاه شما فقط و فقط در رابطه با این موضوع باشد.
  • به دیگران توهین نکنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.