معرفی فیلم «آشوب مدام» (داگ لیمان، ۲۰۲۱) | ایستگاه پایانی

مدیر سایت 771 روز پیش
بازدید 86 بدون دیدگاه

حتی تصور اینکه صدای افکارمان به گوش بقیه برسد وحشتناک است چه برسد به اینکه تصویرشان را نیز دیگران ببینند. حال اگر این اتفاق برای همۀ ما بیفتد؛ واقعا غیرقابل تحمل خواهد بود. آشوب مدام (Chaos Walking) ساختۀ داگ لیمان در سال ۲۰۲۱ است که از حضور چارلی کافمن در تیم نویسندگانش سود می‌برد. این فیلم با نگاهی آخرالزمانی، بار دیگر به سرنوشت انسان‌ها اشاره می‌کند و پایان تاریخ را از نگاه خود به تصویر می‌کشد. شاید با ظهور و حضور کرونا، باید منتظر فیلم‌های بیشتری از این جنس باشیم تا عده‌ای، زمینه‌های فکری لازم برای وقوع فجایعی بزرگتر را فراهم کنند.

آشوب مدام یا به عبارت دقیق‌تر آشوب گام بر می‌دارد در ژانر علمی-تخیلی، از فیلم‌های پر سر و صدای سال ۲۰۲۱ است که پس از انتشار، با انتقاد‌های تندی مواجه شد. این فیلم اقتباسی در سایت‌های رتبه‌بندی فیلم، امتیاز‌های قابل قبولی دریافت نکرده است و اختلاف نظر فاحشی میان منتقدان و مخاطبان در خصوص آن وجود دارد. مثلا در راتن تومیتوز تنها ۲۳درصد منتقدان از فیلم رضایت داشته‌اند در حالی که ۷۳درصد مخاطبان این سایت، فیلم را پسندیده‌اند. فیلمبرداری آشوب مدام که در سال ۲۰۱۷ به پایان رسیده بود به علت پایین بودن کیفیت ساخت، بار دیگر در سال ۲۰۱۹ چند سکانس آن فیلمبرداری مجدد شد و پس از کش و قوس‌های فراوان، سرانجام در سال ۲۰۲۱ انتشار یافت.

خلاصۀ داستان

انسان‌های که برای سکونت به سیاره‌ای دیگر نقل مکان کرده‌اند، صدای افکارشان را به صورت نویز می‌شنوند. در یکی از اجتماعات انسانی سیارۀ جدید، تمام زنان کشته شده‌اند و مسبب این اتفاق را بومیان سیاره می‌دانند. سقوط سفینۀ اکتشافی زمین و نجات یک دختر از آن، همه‌چیز را تغییر می‌دهد و تاد هیوت جوان برای نجات دختر در تلاش است تا از مردم خود فرار کند. موضوعات مفهومی بسیاری در دل فیلمنامه آشوب مدام جای‌گذاری شده است و نگاه نمادگرایانه و ضد مذهبی آن، به صورت نامحسوس تا پایان فیلم ادامه دارد.

مشکلات فیلمنامه

آشوب مدام اگرچه سعی دارد خود را مهم، مفهومی و پُر نشان دهد اما عملا در نمایش آنچه ادعایش را دارد ناتوان است. شاید مدیوم سریال، انتخاب مناسب‌تری برای این داستان می‌بود چنانچه داستانی مشابه آن را در سریال صد دنبال کرده‌ایم. در این فیلم، معانی بر داستان اولویت دارند لذا داستان کشش لازم را ندارد. شخصیت‌پردازی و فضاسازی نیز به تبع دچار اشکالات زیادی می‌شوند که کارگردان با جلوه‌های ویژه و لوکیشن جذابی که انتخاب کرده، سعی می‌کند این ضعف ها را پوشش دهد. اما فیلمنامه همه‌چیز است و با این حساب باید گفت آشوب مدام همه‌چیز دارد و هیچ‌چیز ندارد. حضور چهره‌های همچون تام هالند و مس میکلسن هم نمی‌تواند ضعف قصه را پوشش دهد و زمان و سرمایه‌ای که صرف ساخت آن شده، به نوعی از بین رفته است.

پایان تاریخ

پایان تاریخ هرچه که باشد، چه مانند آنچه در سریال دیدن دیده‌ایم و چه مانند نگرش آشوب مدام، نوعی بازگشت به معنویت در آن وجود خواهد داشت. هرچند فیلم و سریال‌هایی اینچنین، سعی در تخریب آن دارند اما با توجه به بلاهایی که بشریت در این سال‌ها به اسم مدرنیته و پیشرفت بر سر خود آورده، راهی جز بازگشت به معنویت وجود نخواهد داشت. در جایی از آشوب مدام،کشیش به گناهانش اعتراف می‌کند و در حالی که آیاتی از کتاب مقدس را می‌خواند، صدای افکارش را مسبب آنها می‌داند. عصر توبۀ بشری مدت‌هاست که آغاز شده و فیلم‌هایی از این دست، گواهی بر پشیمانی انسان از اشتباهات تاریخ معاصر خود است.

print

نظرات کاربران

  • لطفا از تایپ کردن فینگلیش خودداری کنید. در غیر این صورت نظر شما بررسی نخواهد شد.
  • هدف شما ارسال تبلیغات یا بک لینک نباشد. در غیر این صورت دیدگاه حذف می شود.
  • دیدگاه شما فقط و فقط در رابطه با این موضوع باشد.
  • به دیگران توهین نکنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.