تعرض در محیط کار یعنی چه؟ به چه رفتارهایی باید فوراً واکنش نشان دهید

مدیر سایت 775 روز پیش
بازدید 105 بدون دیدگاه

امروزه آزار جنسی شکل و شمایل جدیدی به خود گرفته است و به همین دلیل هم ما باید اطلاعات خود را در این زمینه به روز نگه داریم تا در صورت مشاهده این آزارها آن را سریعا شناسایی و گزارش کنیم. آزار جنسی انواع مختلفی دارد و یک نوع آن که موضوع بحث ماست آزار جنسی و تعرض در محیط کار است. طبق مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۶ انجام شده حدود ۷۵٪ افرادی که در محیط کار مورد تعرض و آزار جنسی قرار می‌گیرند از گزارش و بیان آن می‌ترسند. اما به چه دلیل؟ اغلب آزارهای جنسی مسکوت می‌ماند به دلیل اینکه افراد می‌ترسند که مبادا با بیان آن کارشان را از دست بدهند و یا رتبه‌شان نزول پیدا کند. از طرفی هم اکثر افراد نمی‌دانند که به چه رفتاری آزار جنسی گفته می‌شود و باید در برابر آن واکنش نشان داد.

تشخیص آزارهای جنسی به خودی خود کار راحتی است. این آزارهای رفتارهایی از جمله تجاوز، بوسیدن ناخواسته، تماس بدنی ناخواسته و غیر مجاز و حرکات جنسی را شامل می‌شود و البته که این اتفاق هم در محیط‌های کاری رخ می‌دهد و افراد به محض تجربه آن متوجه می‌شوند که مورد آزار جنسی و یا تجاوز قرار گرفته‌اند. این موارد در دسته آزارهای جنسی بسیار آشکار و درجه اول قرار می‌گیرند. اما امروزه اشکال ظریف‌تری از تعرض در محیط‌های کاری به وجود آمده که اگر شناسایی و جلوی آنها گرفته نشود به اتفاق ناگواری مانند تجاوز ختم خواهند شد. در ادامه با ما همراه باشید تا بخشی از این رفتارها را به شما آموزش دهیم.

تعریف مکرر از ظاهر

پشت میز خود نشسته‌اید که همکارتان به شما نزدیک می‌شود و بدون اینکه نظری از او پرسیده باشید از ظاهر شما تعریف می‌کند. در مورد مدل مو و رنگ موی جدی شما حرف می‌زند. از عطرتان که چقدر خوشبوست و بویش او را مدهوش کرده. از رنگ لباستان تعریف می‌کند و به شما می‌گوید که چقدر این رنگ به شما می‌آید و بهتر است از این مدل و رنگ بیشتر بپوشید زیرا شما را جذاب‌تر نشان می‌دهد. روز تمام می‌شود و دوباره روز بعد اولین نفری که سر میز شما پیدایش می‌شود همان همکارتان است. او آمده که باز هم بدون اینکه نظری از او بخواهید از ظاهرتان تعریف کند. این اتفاق در طول ماه چند بار تکرار می‌شود و شما را معذب می‌کند. بنابراین اگر از رفتار همکارتان ناراحت شده‌اید باید این موضوع را با او در میان بگذارید و از او بخواهید که دیگر در این مورد با شما صحبت نکند. زیرا این رفتار در صورت تکرار و بدون اجازه از شما یک نوع تعرض در محیط کار به حساب می‌آید.

بدون دلیل هدیه نگیرید

به میز خود می‌رسید که همکارتان که رابطه صمیمی هم با او ندارید با هدیه‌ای در دست به سوی شما می‌آید. با صحبت‌هایش به شما می‌فهماند که این هدیه را برای شما خریده است. هدیه را از او می‌گیرید و وقتی باز می‌کنید با یک لباس میهمانی و یا لباس زیر روبرو می‌شوید. همانطور که از این کادو متعجب هستید همکارتان به صحبت‌هایش ادامه می‌دهد که شما را همیشه در چنین لباسی تصور می‌کرده و یا احتمالا با این لباس‌ها جذاب‌تر به نظر می‌آیید. او با این کار به شما به صورت غیر مستقیم پیشنهاد برقراری رابطه جنسی داده است. اما کاری که شما باید انجام دهید این است که از همان ابتدا کادوی بی دلیل را از همکارانی که رابطه صمیمی با آنها ندارید قبول نکنید. اگر از همان ابتدا با یک نه محکم مقابل او بایستید راه را برای رفتارهای دیگر می‌بندید.

نگاه‌های بی دلیل که شما را معذب می‌کند

همیشه این نکته را به یاد داشته باشید که دیگران در هنگام حرف زدن شما باید به چشم‌ها و صورتتان نگاه کنند. در محل کار خود نشسته‌اید که مجبور می‌شوید برای پرسیدن سوالی به یکی از همکارانتان مراجعه کنید. همینکه به او می‌رسید و سر صحبت و سوال خود را باز می‌کنید متوجه می‌شوید که همکارتان به جای نگاه کردن به صورت شما براندازتان می‌کند و به نقاط دیگر بدنتان خیره می‌شود. اگر این نگاه شما را اذیت کرد حتما آن به همکارتان تذکر دهید و به او بگویید که چقدر این رفتار شما را آزار داده است.

در این مورد بیشتر بخوانید:

حمایت از قربانیان آزار جنسی در محیط کار چگونه است؟

درها را نبندید!

اگر رئیس و یا مدیر بخشی که در آن کار می‌کنید برای جلسه کاری از شما خواست که در دفترش حاضر شوید، هیچوقت اجازه ندهید که در اتاق را پشت سر شما ببندد و یا خودتان به هیچ عنوان در را نبندید. مگر اینکه رابطه دوستانه و صمیمی با رئیستان داشته باشید و یا چند نفر دیگر غیر از شما در جلسه حضور داشته باشند. در این صورت بستن در مشکلی را به وجود نمی‌آورد. گاهی به بهانه جلسه‌های کاری و پشت درهای بسته پیشنهادها و تعرض‌های جنسی اتفاق می‌افتد. بنابراین حتی در صورت ناراحت شدن مدیرتان هم به او اجازه ندهید که در را ببندد.

تعریف جنسی از دیگران و افراد مشهور مقابل شما

گاهی اوقات همکارتان برای اینکه سر صحبت را با شما باز کند به سوی شما می‌آید و از فرم بدن یک سلبریتی و یا دیگر همکارتان مقابل شما تعریف می‌کند. او با بیان این جمله که فلانی را در لباس و عکس جدیدش دیدی؟ بحث را شروع می‌کند و از شما می‌خواهد که درباره او نظر بدهید. اگر این کار را انجام دهید و با او همراه شوید صحبت به مسائل جزئی‌تر کشانده می‌شود و امکان دارد شما را ناراحت کند. بنابراین وقتی با چنین رفتاری روبرو شدید هر چه سریعتر مقابل آن بایستید و به همکارتان همان ابتدا اعلام کنید که علاقه‌ای به اظهارنظر در مورد دیگران ندارید.

بحث در مورد روابط خصوصی و جنسی

جای همیشگی خود نشسته‌اید که همکارتان به سراغ شما می‌آید و از روابط جنسی‌اش برای شما تعریف می‌کند. جزئیات رابطه خیالی یا واقعی که داشته را برای شما تعریف می‌کند و به بهانه کمک از شما نظر می‌خواهد. این را بدانید که هیچ آدم سالم و عاقلی خصوصی‌ترین مسائل زندگی‌اش را به راحتی برای دیگران تعریف نمی‌کند مگر اینکه بویی از اخلاق و سلامت جنسی نبرده باشد. این موضوع را به یاد داشته باشید که تعریف کردن داستان‌های جنسی فقط راهی برای نزدیک شدن و در ادامه تعرض جنسی است.

ارسال پیام‌ و جوک‌های جنسی به صورت اشتباه و یا خودخواسته

در رختخواب خود خوابیده‌اید که با پیامی از سمت همکارتان روبرو می‌شوید. وقتی که پیام را باز می‌کنید با جوک جنسی مواجه می‌شوید. وقتی که دلیل این کار را از همکارتان می‌پرسید او عذرخواهی می‌کند و به شما می‌گوید که این پیام را اشتباه فرستاده است. به یاد داشته باشید که اگر این اشتباه چند بار تکرار شود و شما واکنش محکم و جدی از خود نشان ندهید راه را برای تعرض همکارتان باز کرده‌اید. بنابراین لازم است وقتی که از اینگونه پیام‌ها را حتی به صورت اشتباه هم دریافت می‌کنید برخورد جدی از خود بروز دهید تا راه را برای اشتباهات بعدی ببندید.

لازم است بدانید که…

وقتی صحبت از آزار جنسی و تعرض در محیط کار و هر مکان دیگری می‌شود ناخودآگاه ذهن به سوی آزار یک مرد به یک زن می‌رود. اما باید بدانیم که اگر در قرن حاضر به این موضوع فکر کنیم که صرفا مردان به زنان آزار جنسی می‌رسانند قطعا ذهن سنتی داریم. زیرا در دنیای امروز آزار جنسی از هر دو طرف امکان رخ دادن دارد و این فقط زنان نیستند که مورد تعرض قرار می‌گیرند. البته که نمی‌توان این موضوع را کتمان کرد که آمار تعرض از سوی مردان به زنان بیشتر است. اگر مورد تعرض و یا آزار جنسی در محیط کار قرار گرفتید در قدم اول باید آرامش خود را حفظ کنید. بعد از آن باید با نزدیک‌ترین همکار خود صحبت کنید. بدون ترس این موضوع را به مقام بالاتر اطلاع دهید و از او بخواهید که کمکتان کند. اگر هم از سوی رئیستان مورد تعرض و یا تجاوز قرار گرفتید این موضوع را با پلیس در میان بگذارید. یادتان باشد که نباید از بیان آن بترسید و در مقابل تعرض و تجاوز سکوت کنید. سکوت شما قطعا راه را برای تعرض و تجاوزهای بعدی به شما و دیگر همکارانتان باز خواهد کرد.

print

نظرات کاربران

  • لطفا از تایپ کردن فینگلیش خودداری کنید. در غیر این صورت نظر شما بررسی نخواهد شد.
  • هدف شما ارسال تبلیغات یا بک لینک نباشد. در غیر این صورت دیدگاه حذف می شود.
  • دیدگاه شما فقط و فقط در رابطه با این موضوع باشد.
  • به دیگران توهین نکنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.