معرفی برندگان اسکار ۲۰۲۱ | جای خالی بزرگان در سرزمین آوارگان

مدیر سایت 761 روز پیش
بازدید 94 بدون دیدگاه

اسکار ۲۰۲۱ بالاخره پس از کش و قوس‌های فراوان و در میان محدودیت‌های کرونایی برگزار شد و برندگانش را شناخت. این مراسم مانند سال قبل به صورت محدود و با حداقل مهمانان به پیشواز بهترین فیلم‌های یکی از کم رونق‌ترین سال‌های سینمایی جهان رفت. در غیاب بزرگان دنیای سینما، در سالی که گذشت فیلم‌های زیادی نداشتند، اما اکثر جوایز این دوره از آکادمی اسکار مطابق با پیش‌بینی‌‌ها به سرزمین آوارگان رسید. جوایز امسال اسکار باز هم بر این تئوری صحه گذاشت که بیشتر توجه این جشنواره به نژاد‌های غیر سفید‌پوست و اهمیت دادن به زنان است. این سیاست‌زدگی که به عقیدۀ بسیاری، پیش‌فرض این مراسم شده، از جنبه‌های هنری این جشنواره کاسته، و جشنواره‌هایی مانند کن و ونیز را ارزش هنری بیشتری بخشیده اما هر کاری بکنیم، اسکار، همیشه اسکار است. با برندگان این دوره از اسکار بیشتر آشنا می‌شویم.

بهترین کارگردانی، فیلم، نقش اول زن:

فیلم سرزمین آوارگان (Nomadland) ساختۀ کلویی ژائو چینی است که موفقیت خود را از جشنوارۀ ونیز شروع کرد و در نهایت با به دست آوردن سه جایزۀ اصلی اسکار، به یکی از مهم‌ترین فیلم‌های امسال تبدیل شد. ژائو با به‌دست آورد جایزۀ بهترین کارگردانی، نام خود را به عنوان نخستین کارگردان زن رنگین‌پوست تاریخ سینما که اسکار گرفته، به ثبت رساند. فرانسیس مک‌دورمند نیز با کسب سومین اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن، در لیست پرافتخارترین بازیگران تاریخ سینما از حیث اسکار قرار گرفت.

بهترین فیلم‌نامۀ اقتباسی و نقش اول مرد:

آنتونی هاپکینز ۸۰ ساله، مجسمۀ طلایی اسکار را در دست گرفت تا بار دیگر ثابت کند برای رسیدن به چیزهایی که می‌خواهی هیچ‌وقت دیر نیست. هاپکینز برای بازی در فیلم پدر(Father) این جایزه را دریافت کرد. بازی نقش یک پیرمرد آلزایمری، آن‌هم به بهترین شکل ممکن، او را از مدت‌ها پیش در لیست نامزدهای این جایزه قرار داده بود و در نهایت با دریافت اولین اسکار زندگی هنری‌اش، نام خود را در لیست طویل دارندگان این جایزه ثبت کرد. فیلم‌نامۀ پدر نیز که از روی نمایشنامه‌ای با همین نام نوشتۀ فلورین زلر اقتباس شده بود، اسکار بهترین فیلم‌نامۀ اقتباسی را کسب کرد.

بهترین فیلم خارجی زبان:

یک دور دیگر(Drunk) ساختۀ توماس وینتربرگ دانمارکی در رقابت با دیگر رقبا توانست این جایزه را به‌دست آورد و آن را به دخترش که در حین فیلمبرداری از دنیا رفته، تقدیم کرد. رسیدن به حس خوشبختی همیشگی، درون‌مایۀ این فیلم جذاب است که در نهایت جایزۀ اسکار را به ارمغان آورد.

بهترین انیمیشن و موسیقی متن:

روح (Soul) کمپانی پیکسار، از نخستین روزهای نمایش، بر سر زبان‌ها افتاد و پیش‌بینی می‌شد که این جایزه را به دست آورد. ماجرای مرگ یک معلم موسیقی و تصویر بامزۀ دنیای پس از مرگ، پیش از این جایزۀ بهترین انیمیشن و موسیقی متن گلدن‌گلوب را به دست آورده بود و در اسکار ۲۰۲۱ هم این دو جایزه را به افتخارات پیکسار اضافه کرد.

بهترین فیلم‌برداری و طراحی تولید:

منک (mank) فینچر در دو بخش فنی دیده شد و علی‌رغم استحقاق جایزۀ بهترین کارگردانی، جوایز بهترین فیلم‌برداری و طراحی تولید به این فیلم رسید. اریک مشراشمیت به عنوان فیلمبردار، حال و هوای همشهری کین را خلق کرده بود و در کنار طراحی تولید فوق‌العادۀ فیلم، ادای دین قابل تحسینی برای اورسون ولز محسوب می‌شود.

بهترین فیلمنامۀ غیراقتباسی:

امرالد فنل انگلیسی در سن ۳۵ سالگی و در کمال ناباوری جایزۀ بهترین فیلم‌نامه غیر اقتباسی یا اریجینال را به دست آورد. با وجود رقیب قدری همچون آرون سورکین، یکی از غیر مترقبه‌ترین جوایز آکادمی به زن جوان آتیه‌دار (Promising Young Woman) و فنل رسید.

بهترین بازیگر نقش مکمل زن و مرد:

دانیل کالویا برای فیلم یهودا و مسیح سیاه (Judas and the Black Messiah) جایزۀ بهترین نقش مکمل مرد و یوه جونگ یون برای فیلم میناری (Minari) به چنگ آوردند.

در پایان، با دیگر برندگان اسکار به طور خلاصه آشنا می شویم:

 • بهترین مستند بلند: معلم هشت‌پای من (My Octopus Teacher)
 • بهترین مستند کوتاه: کولت (Colette)
 • بهترین فیلم کوتاه: دوغریبه دور (TWO DISTANT STRANGERS)
 • بهترین انیمیشن کوتاه: هر اتفاقی بیفتد دوستت دارم (If Anything Happens I Love You)
 • بهترین صدا: صدای متال (Sound of Metal)
 • بهترین تدوین: صدای متال (Sound of Metal)
 • بهترین طراحی لباس: ریشۀ سیاه مارینی (Ma Rainey’s Black Bottom)
 • بهترین چهره‌پردازی: ریشۀ سیاه مارینی (Ma Rainey’s Black Bottom)
 • بهترین ترانه: یهودا و مسیح سیاه (Judas and the Black Messiah‎)
 • بهترین جلوه های ویژه: انگاشته (Tenet)
print

نظرات کاربران

 • لطفا از تایپ کردن فینگلیش خودداری کنید. در غیر این صورت نظر شما بررسی نخواهد شد.
 • هدف شما ارسال تبلیغات یا بک لینک نباشد. در غیر این صورت دیدگاه حذف می شود.
 • دیدگاه شما فقط و فقط در رابطه با این موضوع باشد.
 • به دیگران توهین نکنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.