کدام عادات و رفتارهای ما ارثی هستند؟

مدیر سایت 636 روز پیش
بازدید 52 بدون دیدگاه

همه ما تا به حال نوزادانی را دیده‌ایم که در یک شرایط متولد شده‌اند و از بدو کودکی تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند. در زبان عمومی مردم به آن می‌گویین که هر کدام از کودکان از نظر زنتیکی متفاوت هستند و این عامل منشا تفاوت رفتاری در آن‌ها شده است.

برای ما واضح است که رنگ چشم ما ارثی است. اما رفتار بسیار پیچیده است. فردی که می‌تواند خواننده عالی باشد آیا این استعداد را به صورت ژنتیکی دریافته است و یا آن را آموخته است؟ پاسخ هر دو است. شما شاید صدای خوبی نداشته باشید اما مغز شما فرمان گرفته است که بتوانید یاد بگیرید. بنابراین ژنتیک ممکن است یادگیری صدا را موثرتر و درخشان‌تر کند.ما رفتار یا شخصیت را به ارث نمی‌بریم، بلکه ژن‌ها را به ارث می‌بریم. ژن‌ها در رفتار ما اثر می‌گذارند اما هنوز هم نمی توان اثر محیط را رها کرد. شما لزوما در آنچه ژن شما فراهم کرده است گیر نکرده‌اید. اگر عادت‌های شما عادت‌هایی نیستند که از آن‌ها راضی باشید، می‌توانید در حین رشد خود رفتارهایی را تقویت و از رفتارهایی دوری کنید. با آکاس همراه باشید.

میزان تحمل و آستانه درد

احتمالا شنیده‌اید که خیلی از افراد آستانه تحمل بالایی دارند و برخی دیگر بر خلاف این افراد تحمل هیچ دردی را ندارند. جالب است بدانید این ویژگی می‌تواند به صورت ارثی به شما برسد. دختری که مانند پدرش آستانه تحمل درد بالایی را دارد یا پسری که مانند پدر خود توان تحمل درد زیادی را ندارد، مثال‌هایی از تأثیر ویژگی ارثی است.

عادت عجیب عطسه کردن در آفتاب

برخی از افراد  در آفتاب عطسه می‌کنند. هنوز علت این اتفاق به طور دقیق مشخص نشده است اما جالب است بدانید که بسیاری از افراد مانند پدر یا مادر خود این رفتار را به ارث می‌برند. عطسه کردن در آفتاب ویژگی بیولوژیکی است که ثابت شده است در بسیاری از موارد به صورت عادات ارثی به فرزندان خانواده رسیده است.

سندرم خستگی مزمن، علت و راه‌های درمان‌ آن

حالات چهره متمایز

برخی از افراد دارای حالات چهره متمایزی هستند. ادا و اطوارهای خاصی را انجام می دهند و می‌توانیم این اداها را به صورت کاملا ارثی در فرزندان آن‌ها نیز ببینیم. شاید تصور کنیم که زندگی در یک محیط باعث شکل‌گیری حالات چهره متمایز در کودکان شده است. اما با توجه به نشانه‌های آن در نوزادی و از بدو تولد می‌توانیم بگوییم که بخش جدی از آن، متوجه ارث است.

عشق و یا نفرت نسبت به باشگاه

بسیاری از ما از ابتدای تولد به باشگاه ورزشی علاقه نداریم. برخی دیگر علاقه‌ای ذاتی را در خود پرورش داده‌اند. باید توجه داشته باشید که برخی از این ویژگی‌ها یادگرفتنی است اما بخش بزرگی از این علایق به ویژگی‌های ارثی شما بازمی‌گردد. علاقه به شرکت در باشگاه ورزشی نیز یکی از رفتارهای عجیبی است که به صورت عادات ارثی به ما می‌رسد و صرفا از راه یادگیری در زندگی در ما تقویت یا کمرنگ نمی‌شود.

عادات و رفتارهایی که باور نمی کنید ارثی باشند

برخی از عادت‌ها و رفتارهایی در انسان وجود دارد که شاید باور نکنید اما کاملا ارثی هستند. شما شاید تا به حال به بسیاری از آن‌ها فکر نکرده باشید اما باید بدانید که بخش زیادی از این علایق دست شما نیستند و کاملا ارثی هستند. اگر این ویژگی‌ها را ارثی بدانیم هم می‌توانیم با راهکارهایی جلوی آن را بگیریم و تغییری در این ویژگی‌ها ایجاد کنیم. به عبارت ساده‌تر بگوییم که قرار نیست هرچه را که به ارث بردیم تا ابد به همراه داشته باشیم و در مقابل آن تسلیم باشیم.

دست های عرق کن

دست‌های بسیاری از ما عرق می‌کند، در حالی که گذشتگان ما نیز این مساله را داشته‌اند. در بسیاری از موارد بیماری‌هایی مانند تیرویید باعث این تعریق می‌شود، اما باید بگوییم که یکی از عاداتی که ریشه‌های ارثی دارد همین مورد است. دست‌های شما مانند مادربزرگتان عرق می‌کند. بدون هیچ دلیلی و به شکل کاملا ارثی شما درگیر چیزی می‌شوید که می‌توانید آن را حل کنید اما ریشه آن کاملا ارثی است.

هوس شیرینی

بارها دیده‌اید که مادر فردی گفته باشد که او مانند من عاشق شیرینیجات است. در چنین شرایطی کودک از بدو تولد میل به شیرینیجات داشته است. این در حالی است که برادر بزرگ او علاقه چندانی به شیرینی نداشته است. این علایق از کودکی خود را نشان می‌دهند. اگر مانند مادر یا پدر خود هوش شیرینی می‌کنید تعجب نکنید. ما رفتارهایی را از والدین خود به ارث می‌بریم که هوس کردن شیرینی یکی از عجیب‌ترین آن‌ها است.

مثبت یا منفی نگر بودن

ما به همه چیز به دیده شک و تردید نگاه می‌کنیم، درست مانند پدر یا مادرمان. این ویژگی نیز عجیب اما واقعی است. شما ممکن است طرز نگاه خود به مسائل را از مادر یا پدر خود به ارث برده باشید. توجه داشته باشید که منفی‌نگری و مثبت‌نگری می‌تواند در زندگی نیز تقویت شود و یا از بین برود. شما مثبت‌نگر هستید و از این حیث شبیه به مادر خود هستید. در ارثی بودن برخی ویژگی‌ها شک نکنید. منفی‌نگری یا مثبت‌نگری یکی از آن ویژگی‌ها است.

منابع: nu.edu، bustle

print

نظرات کاربران

  • لطفا از تایپ کردن فینگلیش خودداری کنید. در غیر این صورت نظر شما بررسی نخواهد شد.
  • هدف شما ارسال تبلیغات یا بک لینک نباشد. در غیر این صورت دیدگاه حذف می شود.
  • دیدگاه شما فقط و فقط در رابطه با این موضوع باشد.
  • به دیگران توهین نکنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.