علل مختلفی که موجب درد در قفسه سینه می‌شوند

مدیر سایت 686 روز پیش
بازدید 68 بدون دیدگاه

درد قفسه سینه از آن دردهایی است که به عنوان نشانه‌ مهمی از حمله قلبی شناخته می‌شود. اما آیا درد قفسه سینه تنها به حمله قلبی محدود می‌شود؟ پاسخ روشن است: خیر. درد قفسه سینه ممکن است به ریه، معده و مسائل دیگری مرتبط باشد که در این گزارش در مورد آن خواهیم نوشت.

علایم درد قفسه سینه

درد قفسه سینه بسته به آنچه عامل ایجاد این علامت است، احساسات مختلفی را ایجاد کند. اغلب اوقات این درد با قلب شما ارتباط دارد و بدون مراجعه به پزشک راه آسانی برای تشخیص آن وجود ندارد.

درد قفسه سینه به اشکال مختلف ظاهر می‌شود. مانند یک ضربه چاقوی تیز تا یک درد مبهم بروز می‌کند. گاهی اوقات حس خرد شدن یا سوزش را ایجاد می‌کند. گاهی درد به سمت بالا و به داخل فک حرکت می‌کند. از آنجا که درد قفسه سینه می‌تواند یک مشکل جدی را نشان دهد، مهم است که به فوریت آن را بررسی کنید و کمک بخواهید.

درد قفسه سینه مرتبط با قلب و علائم آن

اگرچه درد قفسه سینه به طور غالب با بیماری قلبی همراه است، اما بسیاری از افرادی که به بیماری قلبی مبتلا هستند می‌گویند که ناراحتی مبهمی دارند که الزاما به عنوان درد شناخته نمی‌ّود. به طور کلی ناراحتی قفسه سینه مربوط به حمله قلبی ممکن است علائمی داشته باشد:

  • عرق سرد
  • سرگیجه یا ضعف
  • تنگی نفس
  • فشار، سوزش یا گرفتگی در قفسه سینه
  • درد پشت، گردن، فک، شانه‌ها
  • حالت تهوع یا استفراغ

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر احساس ناگهانی فشار، فشار خونه بالا یا احساس له شدن زیر استخوان سینه را دارید، ممکن است این درد که به بازوی چپ یا پشت شما گسترش پیدا کند. اگر دچار درد ناگهانی و شدید قفسه سینه شدید و تنگی نفس و بی‌تحرکی شما را آزار داد باید به پزشک مراجعه کنید.

علل درد قفسه سینه

درد قفسه سینه تنها علتی برای حمله قلبی نیست. کشیدگی عضلات و التهاب تاندون‌های اطراف دنده می‌تواند موجب درد قفسه سینه شود. دنده‌های آسیب دیده نیز می‌توانند احساس درد در قفسه سینه را ایجاد کنند. مشکلات معده مانند ریفلاکس و زخم معده می‌تواند دردی را در قفسه سینه ایجاد کند. آسم و مشکلات ریوی  مانند آمبولی ریه نیز می‌توانند علتی برای درد قفسه سینه باشند. حمله پنیک(وحشت‌زدگی) نیز از علت‌های درد قفسه سینه محسوب می‌شود.

۱۰ نشانه که می‌گوید شما در معرض حمله قلبی هستید

علل درد قفسه سینه مربوط به قلب

یکی از علت‌های مهم و اصلی درد قفسه سینه مربوط به قلب است. یکی از علل درد قفسه سینه در ارتباط با قلب گرفتگی عروق قلب است. مسائل دریچه قلب نیز می‌تواند به درد قفسه سینه بینجامد. اگر سابقه بیماری قلبی دارید و درد قفسه سینه را تجربه می‌کنید، ابتدا فشار خود را بگیرید و در مرحله دوم در صورت بالا بودن فشار و یا ادامه‌دار شدن احساس درد به پزشک مراجعه کنید.

درد قفسه سینه ناشی از بیماری های قلبی

حمله قلبی یکی از علت‌هایی است که در افراد با درد قفسه سینه همراه می‌شود. درد شدید و مداوم خود را جدی بگیرید. حمله قلبی سرعت زیادی را می‌طلبد. شما فرصت از دست دادن زمان را ندارید و حمله قلبی به شدت می‌تواند جان شما را به خطر بیندازد. به سرعت به وضعیت خود رسیدگی کنید و در صورت احتمال حمله قلبی با اورژانس تماس بگیرید.

دلایل گوارشی درد قفسه سینه

ده الی بیست درصد افرادی که درد قفسه سینه را تجربه می‌کنند از مسائل گوارشی رنج می‌برند. این میزان تقریبا با حملات قلبی برابری می‌کند. مسائل گوارشی از بدو تولد اتفاق می‌افتند. این ویژگی با رفلاکس یا کم‌خونی همراه است. اغلب مشکلات گوارشی با علائمی مانند کم‌خونی و فقر شدید آهن و مشکبات در بلع همراه است.

علل ماهیچه ای و استخوانی درد قفسه سینه

درد اسکلتی و عضلانی به علت التهاب یا آسیب به عضلات و یا استخوان‌های دیواره وجود دارد. این درد می‌تواند به علت ضربه، آرتذور یا سایر موارد مانند فیبرومیالیز باشد. اگر می‌خواهید در این مورد اطمینان حاصل کنید، به پزشک متخصص مراجعه کنید.

علل درد قفسه سینه مربوط به ریه

زمانی که هنگام تنفس، سرفه یا عطسه شدیدی دارید، می‌توانید به مسائل ریوی پی ببرید. از شایع‌ترین دلایل درد سینه قفسه سینه، عفونت‌های باکتریایی یا ویروسی و آمبولی ریوی است.

علل دیگر درد قفسه سینه

آرتریا روماتویید،‌ لوپوس و سرطان می‌تواند علتی برای درد قفسه سینه باشد. توجه داشته باشید که با هر دردی که در قسمت قفسه سینه مطرح می‌شود نباید تصور کنیم که دچار مسائل قلبی شده‌ایم. درد قفسه سینه می‌تواند بسیار سطحی و منطقی عبور کند. کافی است در زمانی که نیاز است به او اجازه بدهید تا نزد پزشک برود و در آرامش علت این اتفاق را جویا شود. آرامش خود را حفظ کنید و به دنبال یافتن ریشه این علامت باشید. هر درد قفسه سینه‌ای به معنای سکته کردن و ناراحتی نیست.

منابع: mayoclinic، medicalnewstoday، wexnermedical

print

نظرات کاربران

  • لطفا از تایپ کردن فینگلیش خودداری کنید. در غیر این صورت نظر شما بررسی نخواهد شد.
  • هدف شما ارسال تبلیغات یا بک لینک نباشد. در غیر این صورت دیدگاه حذف می شود.
  • دیدگاه شما فقط و فقط در رابطه با این موضوع باشد.
  • به دیگران توهین نکنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.