عوارض داروی پرمصرف پنتوپرازول

مدیر سایت 605 روز پیش
بازدید 65 بدون دیدگاه

یکی از داروهای مشهوری که در مسائل معده تجویز می‌شود پنتوپرازول است. کرونا باعث شده است که معده افراد تا حد زیادی تحت تأثیر ویروس کرونا و قرص‌های مصرفی در دوران بیماری ضعیف شود. در این زمینه قرص‌هایی مانند فاموتیدین تجویز می‌شود. در بسیاری از مواقع پنتوپرازول نیز در نسخه پزشکان وجود دارد. حال پرسش این است که این قرص چه عوارضی دارد؟ در دوران بارداری چگونه مصرف می‌شود و مصرف پنتوپرازول به چه شکل است؟ برای یافتن پاسخ سوالات خود این گزارش را مطالعه کنید.

پنتوپرازول چیست؟

پنتوپرازول برای درمان شرایط خاصی استفاده می‌شود که اسید معده بیش از حد ترشح شده است. این دارو برای درمان سوزش معده ناشی از بیماری ریفلاکس معده استفاده می‌شود، بیماری که اسید معده به مری رسوخ می‌کند. این دارو همچنین ممکن است برای درمان سندروم زولینگر-الیسون مورد استفاده قرار گیرد، بیماری که در آن معده اسید زیادی تولید می‌کند. اخیراً در درمان کرونا یکی از قرص‌هایی که تجویز شده است پنتوپرازول بوده است.

عوارض جانبی مصرف پنتوپرازول که نیازمند توجه فوری پزشک است

پنتوپرازول یک مهارکننده پمپ پروتون است. این ماده با کاهش میزان اسید تولید شده توسط معده کار می‌کند. این دارو باید فقط با تجویز پزشک مصرف شود. در تصمیم‌گیری برای استفاده از دارو، خطرات مصرف دارو باید در مقابل منافع آن سنجیده شود. این تصمیم مهمی است که شما و پزشکتان اتخاذ خواهید کرد. برای مصرف این دارو باید موارد زیر در نظر گرفته شود:

-آلرژی: اگر تا به حال واکنش غیرمعمول یا آلرژیک به این دارو یا داروهای دیگر داشته‌اید، با پزشک خود به اشتراک بگذارید. همچنین اگر انواع دیگری از آلرژی مانند غذاها، رنگ‌ها، مواد نگهداره یا آلرژی به حیوانات را داشته‌اید به متخصص خود اطلاع دهید.

-شیردهی: مطالعات کافی در مورد تعیین خطر برای نوزاد در هنگام استفاده از این دارو و در دوران شیردهی در زنان وجود ندارد. قبل از مصرف این دارو در هنگام شیردهی، مزایای بالقوه را در مقابل خطرات احتمالی بسنجید.

-تداخلات دارویی: اگرچه بعضی از داروها به هیچ وجه نباید با هم استفاده شوند، اما در موارد زیادی با تغییر دوز و اقدامات احتیاطی از هر دو قرص استفاده می‌شود. هنگامی که این دارو را مصرف می‌کنید، به ویژه مهم است که متخصص مراقبت‌های بهداشتی شما بدانند که از چه داروهایی استفاده می‌کنید. به عنوان مثال استفاده این دارو با لووتیروکسین و وارفارین توصیه نمی‌شود و ممکن است خطر عوارض جانبی را افزایش دهد. اگر هر دو دارو با هم تجویز شده باشند، پزشک ممکن است دوز دارو یا تعداد دفعات استفاده از یک یا هر دو دارو را تغییر دهد.

تداخل‌های دیگر: در هنگام مصرف برخی از داروها باید از خوردن برخی از غذاها چشم‌پوشی کنید زیرا ممکن است تداخل ایجاد کند. استفاده از الکل یا تنباکو به همراه داروهای خاص نیز ممکن است باعث ایجاد تداخل شود. فعل و انفعالات زیر بر اساس اهمیت بالقوه آن‌ها انتخاب شده‌اند و لزوما همه‌گیرنیستند: اسهال، کمبود منیزیوم در خون، پوکی استخوان، تشنج و بیماری کبد.

هشدارهای مربوط به بارداری

این دارو برای استفاده در دوران بارداری توصیه می‌شود که هیچ گزینه دیگری وجود نداشته باشد و سود آن بیشتر از خطرش باشد. اما همچنان برخی از متخصصات عقیده دارند که این دارو در بارداری بهتر است که استفاده نشود. مطالعات مشاهده‌ای نشان می‌دهد که ارتباط ناهنجاری‌های عمده یا عوارض جانبی استفاده از این دارو در دوران بارداری وجود دارد. با این حال به دلیل محدودیت‌های روش‌شناختی نمی‌توان به صورت قظعی با مطالعات مشاهده شده خطرات مرتبط با این دارو را تعیین و آن را حذف کرد.

چگونه باید از پنتوپرازول استفاده کنید؟

این دارو را فقط طبق دستور پزشک مصرف کنید. مقادیر بیشتری از آن را مصرف نکنید. بیش از زمانی که دکتر تشخیص داده است، مصرف آن را ادامه ندهید. این دارو به همراه یک راهنمای دارو است. این دستورالعمل را به دقت بخوانید و دنبال کنید. اگر سوالی دارید از پزشک خود بپرسید. قرص را شکافته، خرد یا جویده نکنید. قرص را به صورت کامل ببلعید.

توجه داشته باشید که مصرف قرص یا آمپول بسته به تشخیص پزشک شما انجام می‌شود و سرخود قرص یا دارو را با حالت تزریقی آن جایگزین نکنید. همچنین دوز مصرفی و نحوه مصرف شما به صورت مستقیم با نظر پزشک مرتبط است. پنتوپرازول یکی از دورهای مرتبط با کرونا شناخته شده است که برای درمان اثرات سو کرونا بر معده انجام می‌شود. توجه داشته باشید که از نسخه‌های آشنایان و دوستان خود استفاده نکنید و حتما برای مصرف به پزشک مراجعه کنید.

یکی از نکات مهم در مصرف پنتوپرازول تداوم مصرف و تمام کردن دوره درمان است. ممکن است شما در اواسط دوره درمان، احساس کنید که دردی ندارید و آرامش لازم را پیدا کرده‌اید. در این زمان نیز حتما دوره درمان خود را به پایان برسانید. این کار مانع از بروز مشکلات بعدی در شما می‌شود. درمان ناقص ممکن است که برای مدتی شما را از حال بد دور کند، اما تضمینی برای آن نیست که مدتی بعد بروز نکند. به این دلیل به طور حتم دوره درمان خود را به پایان برسانید.

منابع: mayoclinic، drugs

print

برچسب ها :

نظرات کاربران

  • لطفا از تایپ کردن فینگلیش خودداری کنید. در غیر این صورت نظر شما بررسی نخواهد شد.
  • هدف شما ارسال تبلیغات یا بک لینک نباشد. در غیر این صورت دیدگاه حذف می شود.
  • دیدگاه شما فقط و فقط در رابطه با این موضوع باشد.
  • به دیگران توهین نکنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.